Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanı Pekcan İhracattaki Tatil Düşüşünün Telafi Edileceğini Söyledi

Ağustos ayında ihracat %6,5 oranında bir gerileme ile 12 milyar 389 milyon dolara indi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, söz konusu gerilemenin takvim etkisinden kaynaklandığını ve telafi edileceğini söyledi.
Ticaret Bakanı Pekcan İhracattaki Tatil Düşüşünün Telafi Edileceğini Söyledi

Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ağustos ayına ilişkin dış ticaret rakamlarını açıkladı. Buna göre ihracatta Kurban Bayramı nedeniyle yaşanan, 9 günlük uzun tatilin etkisi olduğu belirlendi. İhracat Ağustos ayında, 2017 yılının aynı dönemine kıyasla %6,49 azalarak 12 milyar 389 milyon dolara, ithalat %22,38 azalarak 14 milyar 875 milyon dolara geriledi.

Bu verilerle birlikte dış ticaret hacmi söz konusu dönemde %15,88 düşüşle 27 milyar 264 milyon dolar olarak açıklandı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ağustos ayında ihracatta görülen gerilemeyi değerlendirdi.

Ruhsar Pekcan, ihracattaki %6,5’luk düşüşte Kurban Bayramı nedeniyle takvim etkisinin rol aldığını fakat Eylül ayında bunun telafi edileceğini söyledi.

2018 yılının Ağustos ayında dış ticaret açığımızın bir önceki yılın aynı dönemine göre %58 daralma ile 9 yılın en düşük seviyesi olan 2 milyar 487 milyon dolara gerilediği söyleyen Pekcan, ihracatın ithalatı karşılama oranının %83,3’e yükseldiğini belirtti.

İhracatta takvim etkisinden kaynaklı bir gerileme olduğunu ifade eden Pekcan, Eylül ayında söz konusu takvim etkisinin telafi edilerek, ihracatın yeniden artış kaydedeceğini sözlerine ekledi.

Pekcan, küresel boyutta hissedilen ticaret savaşlarından en az şekilde etkilenmemiz için gerekli çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle beraber hem iç ticaret hem de dış ticarete yönelik belirlenecek politika, stratejiler ve çözümlerin adresi olan Ticaret Bakanlığında 81 milyon nüfusun tamamına hizmet verebilmek için büyük bir gayretle çalıştıklarını dile getiren Ruhsar Pekcan, bu kapsamda ülkemizde ticaretin her alanının masaya yatırıldığını söyledi.

100 Günlük Eylem Programı çerçevesinde bir yandan yeni hedef ülke stratejileri oluşturmaya başlandığını, bir yandan bürokraside sadeleşme, dijitalleşme, yeni nesil serbest bölgeler gibi eylemlerle ticarette yeni bir anlayışın temellerinin atıldığını ifade etti.

TİM Başkanı İsmail Gülle bayram tatili olmasaydı, ihracatta %10’luk bir artış olacağını söyledi.

Ağustos ayında eksik iş günü nedeniyle ihracatta yaşanan kaybın telafi edileceğini belirten Gülle, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında çift haneli bir artış beklediklerini söyledi. Ağustos ayında sektörel bazda en fazla ihracatın 1,6 milyar dolar ile otomotiv sektöründe yapıldığını bildirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum