Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanı Pekcan 2018’in İhracatta Rekorla Kapatılacağını Söyledi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Anadolu Ajansı'nın Editör Masası programına katılım sağlayarak merak edilen soruları yanıtladı. Ruhsar, 2018'in rekorlarla kapatılacağını söyledi.
Ticaret Bakanı Pekcan 2018’in İhracatta Rekorla Kapatılacağını Söyledi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Anadolu Ajansı’nın Editör Masası’na konuk oldu ve gündeme ilişkin soruları yanıtladı. İhracatta Kasım ayında rekor kırıldığını ve bunun Aralık ayında da devam edeceğini söyledi. Doların Ağustos ayı sonunda ani hareketlenme kaydettiğini ve buna karşı hemen toplanıp gerekli önlemleri aldıklarını söyledi. Dış ticaretle ilgili 15 dakika içinde karar alıp uygulamaya başladıklarını açıkladı.

Bakan Pekcan, ekmek fiyatlarında yetkili olduklarını açıkladı ve zincir marketlerde 65 kuruşa alıp 1 liraya satıldığını belirtti.

Ekmek Fiyatları Konusunda YetkiBu sorunu çözmek için yüzde 5 kısıtlama getirdiklerini söyleyen Pekcan, öncesinde ekmeğin yüzde 25 – 30’unun satılamadığı durumda fırına iade edildiğini ifade etti. Bu konuda çözümler bulmaya devam edeceklerini de belirten Pekcan, gümrük konusundaki sorulara da yanıt verdi. Altmaier ile yaptığı konuşmaya dikkat çeken Pekcan, gümrük konusunda atılan adımları açıkladı.

Pekcan, “Kayıt sistemimiz var. Türkiye sınırı içindeki bütün TIR’ları takip edebiliyoruz. Yetkilendirilmiş 399 firmamız var 97 firma da bekliyor. Pilot uygulama başlattık. Üretici ve ihracatçı firmalar için konteyner takip sistemi var. 20 limanımızda aktif olarak çıkış noktasından varış noktasına kadar imalat tesisinde takip edebiliyoruz,” ifadelerini kullandı.

Liman tek pencere projeleri olduğunu açıklayan Pekcan, 125 evrağı tek alandan girebildiklerini ifade etti.

Liman Tek Pencere ProjeleriBakanlığa geldiği zaman istişare kurulu kurduğundan bahseden Pekcan, sürekli toplantılar düzenleyerek iş insanlarının ve temsilcilerinin sorun ve problemlerini değerlendirdiklerini belirtti. Yurt dışında 5 merkezde ve 15 sektörde Türk Ticaret Merkezi olduğunu ifade etti. İç ve dış ticarete ek olarak gümrüklerin de birleştirildiğini söyleyen Pekcan, bakanlık bünyesinde tek bir yapı altında toplanmanın faydalı olduğunu belirtti.

İhracatta rekor kırmaya hem aylık hem yıllık bazda devam edileceğini dile getiren Pekcan, yüzde 49 oranının aylıkta önemli olduğunu söyledi.

İhracatta Rekor Beklentileriİhracatı tabana yaymak gerektiğinden bahseden Ruhsar Pekcan, KOBİ’lere, esnafa, genç girişimcilere, kadın girişimcilere kolaydestek.gov.tr üzerinden destek verdiklerini açıkladı. Eximbank’ın 12 yerde şube açtığını dile getiren Pekcan, bu sayının önce 20’ye sonra 40’a çıkacağını belirtti.

Eximbank olarak hedefin KOBİ payının artırılması olduğunu açıklayan Pekcan, artış oranının yüzde 30 olduğunu belirtti. 100 dolarlık ihracatın 26 dolarını finanse edecek durumda olduklarını ifade etti.Pekcan, 10 bin 869 kredi kullandırılan firma olduğunu ve bunun 7 bin 500’ünün KOBİ olduğunu ifade etti.

Yenilikçi ticaret platformu diye bir çalışmaları olduğundan bahseden Pekcan, iş insanlarıyla birlikte çalıştıklarını söyledi. Çalıştıkları isimler arasında genç yazılımcılar, Yemeksepeti Kurucusu Nevzat Aydın‘ın da yer aldığını ifade etti.

Rusya ile yerel paralarla ticaret yapıldığını söyleyen Pekcan, Çin, Bosna, Katar ve Kuveyt’in de bu aşamada olduğunu belirtti.

Rusya ile Yerel Para Üzerinden TicaretDış ticarette gümrükteki yeniliklerin başladığını söyleyen Pekcan, bu konuda 29 sıra yükselerek 42. sıraya çıkıldığını açıkladı. En modern gümrüklerin Türkiye’de olduğunu dile getiren Pekcan, şirketlerin kuruluşunun ticaret sicilleriyle beraber daha kolay olacağını söyledi. 23 kurumun şu anda bu sistemi kullandığından bahseden Bakan, e-ticaretin güvenliği için güvenli site uygulaması koyduklarını açıkladı.

Tüketicilerin hangi sitelerin güvenli olduğunu bileceklerini ifade eden Pekcan, 18 yaşını dolduran herkesin gümrükten satış e-ticarete kayıt olabildiklerini söyledi. E-ticaret sitelerinde güven damgası olacağını belirten Pekcan, uygulamanın haftaya başlayabileceğini ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum