Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan İhracat Ana Planı’nın Detaylarını Paylaştı

İhracat Ana Planı’nı açıklayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bazı sektörlerde dünyadaki payımızı iki katına çıkarmamız gerektiğini söyledi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan İhracat Ana Planı’nın Detaylarını Paylaştı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tüm bakanlıklar ve sivil toplum kuruluşları ile istişare edilerek hazırlanan İhracat Ana Planı’nın detaylarını açıkladı. Bakan Pekcan, öncelikli olarak mevcut pazarlardaki ticari ilişkileri artırmaya yönelik çalışmalar yapılacağını belirterek, dış ticaretin her aşamasında blokzincir ve yapay zeka teknolojilerinin kullanılacağını söyledi.

İhracat Ana Planı hazırlanırken, küresel gelişmeler referans alınıp, başarılı ülkelerin çalışmaları incelendi.

İhracat Ana PlanıÇok kapsamlı çalışma ve istişareler sonucu hazırlanan plan ile Türkiye’nin yol haritasının oluşturulduğunu söyleyen Ruhsar Pekcan, yapılacak işleri anlattı. Türk firmalarının ihracatını artırmaları için politika araçlarını elden geçirdiklerini ve öncelikleri belirlediklerini söyledi.

İlk olarak halihazırda alışveriş yapılan pazarlardaki ticari ilişkiler geliştirilecek. Bunun yanında yeni pazarlara ve sektörlere de ağırlık verilecek. Hedef pazar ve sektör stratejisiyle pazar ve ürün çeşitliliği sağlanacak.

Katma değeri yüksek olan teknolojik ürünlerin ihracatı artırılacak.

Katma Değeri Yüksek Ürünlerİhracatın tabana yayılmasını sağlayacak işler yapılacağını söyleyen Pekcan; yapay zeka, dijitalleşme ve blokzincir gibi teknolojilerden de yararlanacaklarını açıkladı. İhracatın artırılması amacıyla; eğitimler verildiği, finansman desteği sağlandığı ve yeni donanım ve becerilere sahip neferler yetiştirildiğini dile getirdi.

Ticaret müşavirleri sayesinde dünyadaki tüm gelişmeleri yakından takip edildiğini ve bu sayede küresel piyasalara açılmamızı sağlayacak hedefler belirlendiğini sözlerine ekledi.

İhracatta Türkiye’nin dünyadaki payının iki katına çıkarılması hedefleniyor.

Türkiye'nin Dünya İhracatındaki Payı“Hedef ülke, hedef sektör” stratejisiyle 17 yeni hedef ülke seçildiğini açıklayan Pekcan, Türkiye’nin dünyadaki payını en az iki katına çıkarmak istediklerini söyledi. Sektörel dağılımlar hakkında bilgi veren Ticaret Bakanı; Türkiye’nin hazır giyim ve tekstilde aldığı payın %17, otomotivde %15,2, makinede %14,2 ve kimyada %6 olduğunu belirtti. En az paya sahip olduğumuz sektörlerden biri olan kimya ihracatındaki payımızı artırmamız gerektiğini aktardı.

Teknolojik dönüşüm kapsamında ticaretin kuralları da baştan sona yeniden şekilleniyor.

Teknolojik Ürünlerin İhracatıTicarette dijitalleşmenin önemine birçok konuşmasında değinen Bakan Pekcan, dünyanın genelindeki teknolojik dönüşümün ticaretin kurallarını ve coğrafyasını tümden değiştirdiğini ifade etti.

İhracat Ana Planı hazırlanırken dünyadaki en başarılı ülkelerin incelendiğini hatırlatarak, bunların; serbest bölge, liman ve şehirlere dönük projeleri hayata geçirdikleri bilgisini verdi. Brexit sonrasında İngiltere’nin 10 yeni serbest bölge ve limanı devreye sokacağını anımsatarak, Türkiye olarak bizim de bu stratejiyle çalışmamız gerektiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum