Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanı Pekcan Asya – Pasifik Bölgesi ile Ticaretimizi Değerlendirdi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Asya-Pasifik ülkeleri ile olan ticaretimizi değerlendirerek, ithalat ve ihracat konusundaki dengesizliğin bir çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.
Ticaret Bakanı Pekcan Asya – Pasifik Bölgesi ile Ticaretimizi Değerlendirdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) iş birliğiyle düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu bölge ile ticaretimizi dengelememiz gerektiğini söyledi.

Bu yıl konferansa genç ve kadın girişimcilerin yanında KOBİ’lerin katılmış olmasının çok önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Pekcan, Asya’nın küresel ekonomide giderek ağırlığının arttığını dile getirdi. Türkiye’nin ihracat açısından; Rusya, Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Türk devletler ile merkezi konumda olduğunu söyleyen Bakan Pekcan, ülkemizin Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği Sektörel Diyalog Ortağı olduğunu dile getirdi.

2001 yılında %23,1 olan Asya-Pasifik ülkelerinin küresel ekonomi içindeki payının, 2017’de %29,7’ye yükseldi.

Söz konusu dönemde küresel ihracattan aldıkları payın %25,8’den %33,7’ye çıkmasının, bu bölgenin küresel üretim ve ticaret açısından yeni bir ağırlık merkezi haline geldiğini gösterdiği yorumlandı.

Bu yükselişin devam edip etmeyeceğini zamanla göreceğimizi belirten Pekcan, sanayileşmiş, rekabetçi ve kentleşmiş bir Asya’nın yakın gelecekte tüketim ekonomisi haline geleceğini dile getirdi. Bahsi geçen gerekçelerle bu bölgenin Türk ekonomisi ve Türk ihracatçısı için de stratejik bir öneme sahip olduğunun altını çizdi.

Çin ve Hindistan’ın özel hedef ülkeler olarak belirlenmesi sebebiyle, bu ülkelerin yetkililerinden destek beklendiği belirtildi.

2017 yılında Asya-Pasifik bölgesine 9,1 milyar dolarlık ihracat, 56,4 milyar dolarlık ithalat yapılırken, bu ticaret yapısının sürdürülebilir olmadığı ve en kısa zamanda dengelenmesi gerektiği söylendi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye aleyhine olan bu durumun dengeli bir yapıya kavuşturulması için Türk iş adamlarını çabaya davet etti. 2002 yılından 2017 yılına kadar Asya-Pasifik bölgelerine yapılan ihracatın %1,5 artış gösterdiğini, fakat buna karşın ithalatın %100 arttığını söyleyen Pekcan, bu olumsuz tablonun en kısa zamanda dengelenmesi ve açığın kapatılması gerektiğini ifade etti.

Bakan Pekcan, ticari ilişkilerin dengelenmesi adına ticaret diplomasisi faaliyetlerine devam edeceklerinin altını çizdi.

Japonya ile serbest ticaret anlaşması (STA) müzakerelerinin devam ettiğini, Kore, Malezya ve Singapur ile yeni nesil STA’lar imzalandığını söyleyen Pekcan, CACCI konferansının Türkiye ve Asya-Pasifik ülkeleri arasındaki iş birliğini geliştirmek adına önemli bir fırsat olarak gördüklerini vurguladı.

Türkiye’nin rolünü sahip olduğu beşeri sermaye ile Asya ve Avrupa arasında yatırım ve ticaretin niteliğini geliştiren bir vizyon olarak kurgulamak istediklerini, ticaretin önündeki fiziksel engellerin tespit edilerek, ortadan kaldırılması gerektiğini dile getirdi. Teknolojiye yönelik katma değeri yüksek yatırımlara tüm iş dünyasını davet eden Pekcan, Asya-Pasifik ülkelerine de aynı çağrıyı yaptı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum