Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Bakanı Pekcan 2019’u Dengelenme Yılı Olarak Nitelendirirken, Gelecekteki Hedeflerini Açıkladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, katıldığı bir toplantıda Türkiye ekonomisine yönelik önemli açıklamalarda bulunurken, gelecek dönemlerde ihracatın büyümeye katkı sağlamayı sürdüreceğini söyledi.
Ticaret Bakanı Pekcan 2019’u Dengelenme Yılı Olarak Nitelendirirken, Gelecekteki Hedeflerini Açıkladı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) Türkiye Milli Komitesi’nin organize ettiği “Ticaret Savaşları, Brexit ve Çok Taraflı Ticaret Sisteminin Geleceği” başlığını taşıyan bir toplantıya katıldı. Burada önemli açıklamalar kaydeden Pekcan, ihracatın Türkiye ekonomisi üzerindeki etkilerinden söz etti ve ekonomiyi canlı tutmak adına yapılacak faaliyetlerden bahsetti.

Çok yönlü her girişime destek çıkan Türkiye’nin ICC ile hayata geçireceği tüm faaliyetlerin yanında olacaklarını bildiren Pekcan, Türkiye’nin önemli hedefler uğruna yılmadan çalışan dinamik bir ülke olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle Türkiye’yi kısa zaman içinde geliri yüksek olan kalkınmış bir ülke yapma yolunda çalıştıklarını, buna uygun hareket ettiklerini açıkladı.

Hükümet adına konuşan Pekcan, 2019’u kalkınma yılı olarak nitelendirdiklerini, küresel ve bölgesel bazlı bazı olumsuzlukların hedeften vazgeçmek için bir bahane olmadığını açıkladı.

2019 Kalkınma YılıEkonomik büyümede sürdürülebilir olmayı hedeflediklerinin altını çizen Pekcan, 2019’un ilk 9 ayı itibarıyla ihracatın ithalatı karşılama oranının önemli ölçüde arttığını, söz konusu bu rakamın %71 seviyelerinden %89’lara çıktığını bildirdi.

Bu noktada, ilerleyen zamanlarda net ihracatın ekonomik büyümeye katkısının devam edeceğini tahmin ettiklerini sözlerine ekledi. Önceki konuşmasında ihracatta yakalanan ivmenin her duruma rağmen ilerleyişini sürdüreceğini söylemişti.

Dünya genelini sarsan ticaret savaşlarına değinen Pekcan, bu durumun artı bir “söylem” olmanın ötesine geçerek “yaralayan bir eylem” haline geldiğine dikkat çekti. ABD, Çin ve Avrupa Birliği’nin (AB) küresel ekonomiyi adeta bir kıskaç içine aldığını söyledi.

“Esasen baktığımızda, ‘ticaret savaşları’ olgusunun çağımızın ekonomik koşulları ve gerçeklikleri ile çeliştiğini görüyoruz. Küresel ekonomi, beraberinde küresel tedarik zincirlerini oluşturdu. Ülkelerin, firmaların ekonomileri birbiri ile bağlantılı.” diyen Pekcan, içinde bulunulan durumun önemine işaret etti.

Gelişen teknolojinin hayatımızın her alanına girdiğini, bilgi işlem ve e-ticaret alanında bazı anlayışları değiştirdiğini söyleyen Pekcan, iletişimin bu derece geliştiği bir zamanda ticaret savaşının büyük önem taşıyan bir konu olduğunun altını çizdi.

Gelişen Teknoloji Hayatımızın Her Alanına GirdiGelecek dönemlerde küresel ticareti korumayı amaçlayan pek çok tedbirin risk oluşturduğunu ifade eden Pekcan, Türkiye’nin bu zamana kadar sahip olduğu rekabet gücüne güvenmeyi sürdüreceklerini ifade etti. Eşit rekabet şartlarının oluşturduğu bir ortamda çok yönlü ticaret sisteminin korunması ve geliştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Bu noktada Türkiye’nin AB ile Gümrük Birliği çerçevesinde gerçekleştirdiği iş birliğini anımsatan Pekcan, bu durumun devam ettiğini ve ülkeler arası bu iş birliğinin daha da geliştirilmesinin amaçlandığını sözlerine ekledi.

Türkiye’nin başta tekstil ve hazır giyim sektöründe Çin ile rekabet içinde olduğunu belirtirken uluslararası sektörel rekabet ilişkisinin kurallar ve adil şartlar çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi’nden (GSP) çıkarılması, Section 232 önlemleri, anti-damping veya telafi edici vergi gibi farklı tedbirlere değinen Pekcan, Türkiye ve ABD arasındaki ticari ilişkileri ele alırken söz konusu bu durumların ülkeler arası mal alışverişini etkilediğini aktardı.

Pekcan, şu an ABD’nin izlediği politikadan kaynaklı korumacılık önlem ve söylemlerini devam ettirdiğini ve bu durumun tüm dünyayı etkilediğini belirtti.

ABD'nin Korumacı Önlemi Tüm Dünyayı EtkiliyorDeğerlendirmelerini sürdüren Pekcan, AB ve Türkiye arasındaki ilişkilere yön veren diyalog ve görüşlerin devam ettiğini, diyalogla sürdürülmesini desteklediklerini açıkladı. Bu kapsamda Gümrük Birliği’nde güncellemeye gerek gören Pekcan, bunu her fırsatta savunduklarını ve her iki tarafa da fayda sağlayacağını savundu.

Toplantıya katılanlarla özel sektöre yönelik beklentilerini belirten Pekcan, İngiltere’nin Brexit konusunu da ele aldı. 31 Ekim’de İngiltere’nin AB’den ne şekilde ayrılacağının hala netlik kazanmadığını söylerken, İngiltere ve Türkiye arasındaki güçlü ticari ilişkilere değindi.

Türkiye’nin en fazla ihracat gerçekleştirdiği ikinci ülke olması açısından İngiltere’nin önemine dikkat çeken Pekcan, Had Brexit’in gerçekleşmesi durumunda bundan en fazla etkilenen ülkenin Türkiye olacağını açıkladı ve bu etkinin en aza indirilmesi için proaktif çalışmaların yürütüldüğüne işaret etti.

Konuşmasının sonuna yaklaşan Pekcan, Türkiye’yi refah seviyesi yüksek bir ülke durumuna getirmeyi amaçladıklarını belirtti. Ardından Türkiye’nin sahip olduğu nitelikli nüfusu, sahip olduğu teknolojik imkanlar ve daha pek çok avantaj sayesinde dinamik olmayı sürdürebilecek bir ülke olduğunu ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum