Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Anlaşmazlıkları Kur Savaşlarını Yeniden Başlatmış Olabilir!

Bir dönemin en önemli gündem maddesi olan kur savaşları, ABD ile Çin arasındaki ticari anlaşmazlık ile yeniden alevlenmiş olabilir. İşte detaylar;
Ticaret Anlaşmazlıkları Kur Savaşlarını Yeniden Başlatmış Olabilir!

ABD Başkanı Donald Trump’ın önce çelik ve alüminyum daha sonra da Çin’e özel olarak başlattığı ek gümrük vergileri, ticaret savaşlarının fitilini ateşledi. Şimdi ise bu durumun kur savaşlarını yeniden gündeme getireceği konuşulmaya başlandı. Çin ile karşılıklı devam eden ticari anlaşmazlık, para birimlerini olumsuz etkilemeye devam ederken, küresel ekonomik büyümeyi de dibe çekeceği düşünülüyor.

Trump, ek gümrük vergileri ile başlattığı savaşı körüklemek için hemen her gün yeni bir adım atıyor.

Trump Ticaret Savaşlarını Körüklüyor

Alüminyum ve çelik için ek gümrük vergileri ile başlayan, ardından da Çin ile karşılıklı misilleme ile devam eden ticaret savaşları müzakere konuşmaları ile sessize alındı. Ama Donald Trump’ın bu konuda yaptığı her açıklama, olaya farklı bir boyut kazandırıyor. En son Twitter hesabı üzerinden Çin, AB ve bazı ülkelerin kendi para birimlerini manipüle etmekle suçlamıştı.

Trump’ın tweeti ile kur savaşlarını yeniden gündeme getirmesi, birçok Asya parasının gerilemesine neden olmuştu.

Trump Manipülasyon Suçlaması

Çin yuanı, Haziran ayının başından beri yüzde 5’ten fazla değer kaybetti ve bu durum, Çin ekonomisine bağımlı diğer Asya ülkelerinin paralarını da dibe çekti. Birçok uzmana göre Asya paralarındaki bu durum, bir kur savaşının tohumlarının atıldığını gösteriyor.

Kur savaşı yerine rekabetçi devalüasyon tanımlaması da yapılırken, uluslararası ticarette ülkelerin birbirlerine karşı rekabet avantajı saplamak amacıyla kendi para birimlerinin değerini düşük tutması anlamına geliyor. Kurların düşmesi ise ülkelerin ihracat mallarının reel fiyatlarının da düşmesi demektir.

ABD Çin’i parasının değerini düşürmekle suçluyor ve FED faizleri artırırken, rekabet üstünlüğünü kaybettiğini savunuyor.

Çin Parasının Değerini Düşürüyor

Credit Suisse Döviz İşlemleri Stratejisti Küresel Başkanı Shahab Jalinoss, ABD Başkanı Donald Trump’ın ifadelerinin açıkça bir kur savaşına işaret ettiğini söylüyor. Deutche Bank Makro Stratejisti Craig Nicol ise ticaret savaşının aynı zamanda bir kur savaşının da tohumlarını attığını ve bu tohumların yakında filizlenmeye başlayacağını belirtti.

Uzmanlar, yuandaki zayıflamanın Asya ülkelerinin parasında da kuralları değiştireceğini düşünüyorlar.

Yuan Asya Paralarını Aşağı Çekiyor

Analistler, “2018 yılının ilk yarısında güçlü dolar oyun kurucu olmuş ve büyük cari açıkları nedeniyle TL, Güney Afrika randı ve Arjantin pezosu en büyük darbeyi almıştı. Asya paraları ise daha korunaklı bir görünüm sergilemişti,” şeklinde durumu detaylandırıyorlar. Ticari gerilimin başlamasıyla da yuandaki sert değer kaybının Asya paraları üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekiyorlar.

Özellikle Güney Kore wonu, Tayvan ve Singapur doları, yuandaki düşüşe karşı aşırı hassas durumda görülüyor.

Yuana Karşı Hassas Paralar

Asya’da yer alan ülkelerin ekonomilerinin Çin’e bağımlı olmasının, para birimlerinin de yuana bağımlı olmasına neden olduğu belirtiliyor. Zayıf yuanın Çinli ithalatçıların alım güçlerinin azalması anlamına geldiği söyleniyor. Dolayısıyla Asya’daki birçok ülkenin Çin’e ihracatında sert düşüş yaşanmış oluyor. Analistlere göre Asyalı ülkelerin rekabetçi konumlarını korumak için paralarını düşük tutmayı tercih etmesi, kur savaşlarını körüklüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum