Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Anlaşması Çin’in 2020’de %6 Büyümesine İlişkin Umutları Artırıyor

ABD ile Çin arasında yapılan anlaşma güveni artırırken, aynı anda Çin ekonomisinin 2020’de yüzde 6’lık büyüme hedefine ulaşacağına dair umutlar da çoğalıyor.
Ticaret Anlaşması Çin’in 2020’de %6 Büyümesine İlişkin Umutları Artırıyor

Çin ve ABD arasında yapılan ticaret savaş ateşkesi, Pekin’in gelecek yıl büyüme hedefine ulaşması konusundaki endişeleri hafifletti ki yüzde 6’lık hedef, Çinli politika yapıcılar tarafından istihdam ve sosyal istikrar için çok önemli olarak düşünülüyor.

Çin’in önde gelen düşünce kuruluşlarından ve politika yapıcılara yakın olan dört ekonomist de 2020’de dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin yüzde 6 civarında büyüyeceğine katıldı. Ve öngörülerini bildirirken, birinci aşama anlaşmanın yatırımcı güvenini artırıp ticareti desteklemeye yardım ettiğini söyledi.

2020 görünümü konusunda temkinli iyimser olan ekonomistler, Çin’in teknolojiye daha fazla yatırım yapacağını ve rekabet gücünü artırmak için pazarını daha fazla açacağını belirtti.

Ekonomist grubu, ticaret savaş ateşkesinin korumacılık suçlamaları ve teknolojik çatışma risklerini ortadan kaldırmayacağını da ekledi.

Ekonomist Ateşkes Risk Ortadan Kaldırmayacak Çin Sosyal Bilimler Akademisi, Tsinghua Üniversitesi ve Maliye Bakanlığı ile Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi’ne bağlı düşünce kuruluşlarının araştırmacılarının açıklamaları, 2020 beklentileri konusunda üst düzey liderlerin görüşlerine ışık tuttu.

Örneğin Çin Mali Bilimler Akademisi başkanı; “Çin-ABD atılımı ile belirsizlik azalıyor” diyerek şöyle devam etti: “Birinci aşama anlaşma imzalanırsa, özel yatırımcılar daha emin olacaklar ve yatırım dibe vuracak. Gelecek yıl bu yıldan daha kötü olmayacak ve GSYİH büyümesi yaklaşık yüzde 6 veya biraz daha yüksek olabilir.”

Neticede Çin büyümesi 2019’un üçüncü çeyreğinde yüzde 6’ya geriledi ve bu da yaklaşık otuz yıldaki en yavaş hızdı.

Çin Büyümesi 2019 30 Yıl En Düşük Bazı özel sektör analistleri ise bazı yatırım bankalarının birinci aşama açıklamasının ardından 2020 yılı için ekonomik büyüme tahminlerini yüzde 6’ya yükseltmesine rağmen görünüm konusunda hala şüpheciler.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’ne bağlı enstitüden Zhang Yuyan ticaret savaşının etkisini ölçmek zor olsa da ABD tarifelerinin etkilerinin dünya buna uyum sağlarken zayıfladığını savundu. Tsinghua Üniversitesi ekonomisti ve merkez bankası için eski bir para politikası danışmanı olan Bai Chongen şöyle dedi:

“Birinci aşamanın sonuçlandırılmasıyla, Çin’in ithalatı ve ihracatı istikrar kazanacak gibi görünüyor ve yatırım büyümesi ile şirket güveninin artmasıyla 2020 bu yıldan daha yavaş olmayacak.”

Çin Büyümesi 2020Çin Devlet Konseyi Kalkınma Araştırma Merkezi araştırmacısı Zhao Jinping, küresel ekonominin korumacılık için ağır bir bedel ödediğini ve bu yıl Çin ekonomisinde aşağı yönlü baskının belirgin olduğunu söyledi.

Ancak iyi tarafın, ticaret savaşının Çin hükümetini daha geniş açılmaya ve yeniliğe odaklanmaya kararlı hale getirmesi olduğunu ekledi. Çin finans sektörünü açmaya hazırlanırken, ticaret savaşının Çin’i yabancı yatırımcılara daha fazla yetki vermeye yönlendirdiğini dile getirdi.

“Çin açılmanın yerli oyuncuların uluslararasılaştırmasına ve onları uluslararası standartlara getirmeye yardım edeceğini umarken yabancı finans kuruluşları da Çin pazarında büyümeye hevesli. ABD ile teknolojik bir çatışmanın ortasında Çin’in pazarını açmak ve diğer küresel oyuncularla iş birliği yapmaktan başka çaresi yok.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum