Yatırım yapmaya başla!

Ticaret Anlaşması İyimserliği ABD Hisse Senetlerini Rekor Seviyelere Yükseltti!

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının içinde bulunduğu iyimser ortam, ABD hisse senetlerine haftanın ilk işlem gününde rekor seviyeleri getirdi.
Ticaret Anlaşması İyimserliği ABD Hisse Senetlerini Rekor Seviyelere Yükseltti!

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthize, Çİn ile ticaret anlaşmasının birinci aşamasının neredeyse sona erdiğini duyurmuş ve anlaşma için kesim imzalanma tarihi olarak Ocak ayı başlarını işaret etmişti. Bu beklentiler doğrultusunda ABD endeksleri yukarı yönlü hareket etti.

Dow Jones endeksi kapanışta %0,36 değer artışıyla 28.235,89 puana ulaşırken, S&P 500 endeksi de kazançlarını %0,71 artırarak 3191,45 puana çıktı. Nasdaq endeksi ise %0,91’lik değer artışı kaydederek 8.8114,23 puan seviyelerini gördü.

ABD endekslerinin ilk işlem gününde gün içi rekorlar yakalamasında ticaret anlaşması cephesindeki iyimser ortam etkin rol oynadı.

ABD Endeks Gün İçi Rekor YakaladıHem ABD hem de Çin hafta sonu ticaret anlaşmasının gerçekleşmesiyle ilgili son gelişmeleri aktardı. Bu durumla birlikte alım ağırlıklı seyretmeye başlayan hisseler, önemli bir yükseliş kaydetti. Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen, Pekin’deki basın toplantısında ABD’nin Çin ürünlerine yönelttiği vergilere kademeli bir şekilde son verileceğini duyurdu.

Taraflar arasında yapılan karşılıklı görüşmelerin ciddi bir yol katettiğini söyleyen Shouwen, imzalanacak anlaşmanın Çin’in reformlarıyla ters düşmediğini, tam aksine uyumlu olduğunu ifade etti. Çin’in ABD başta olmak üzere diğer ülkelerden de ithalatını artıracağını belirtti.

Shouwen, ABD-Çin ticaret anlaşmasının küresel piyasalardaki güven ortamının iyileşmesine zemin hazırlayacağını ve iki ülke arasındaki iş birliği için oldukça uygun olduğunu öne sürdü.

Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang ShouwenŞimdilik ABD ile geçici bir metin üzerinde anlaşmaya varıldığını duyuran Shouwen, Çin tarafından kısa zaman içinde yasal incelemelerin tamamlanacağını duyurdu. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada 15 Aralık tarihli vergilerin uygulanmayacağını ve vakit kaybedilmeden ikinci aşama görüşmelerin başlatılacağını bizzat duyurdu.

ABD Ticaret Temsilciliği ise 120 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanacak olan verginin %7,5’e düşürüldüğünün haberini verdi. Buna karşın 250 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanacak olan %25’lik vergide herhangi bir değişiklik yapılmadığını söyledi.

Vergilerin ertelendiğinin duyulmasıyla birlikte küresel yatırımcı algıları yükseldi. Buna rağmen Çin’in ABD’den tarım ürünü alımını artırmaya ilişkin belirsizlikler ve ABD’nin Eylül ayında devreye soktuğu vergileri geri alma hızına yönelik belirsizlikler devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum