Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Açığındaki Daralma Filipin Pezosu için İyi Ama GSYİH için Değil

Ticaret dengesi verilerini açıklayan Filipinler, ihracattaki sürpriz artışla açığı daraltmayı başardı. Bu durum ülkenin para birimi için iyiye işaret ederken GSYİH için aynı işlevi görmedi.
Ticaret Açığındaki Daralma Filipin Pezosu için İyi Ama GSYİH için Değil
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Nisan-Haziran dönemindeki GSYİH düşüşüyle resesyona giren Filipinler ekonomisinin yılın geri kalanında pozitif bölgeye dönemeyeceği düşünülüyor. ING Ekonomisti Nicholas Mapa’nın Ekim ayında ülkenin ithalat ve ihracat rakamlarına atıfta bulunarak yayımladığı notuna göre durum bu.

Mapa bugünkü notunda da Güneydoğu Asya ülkesinin Eylül ayı ticaret rakamları üzerine görüş bildirdi.

Filipin İstatistik Kurumu (PSA) Filipinler’e yapılan ithalatın, devam eden COVID-19 krizi nedeniyle iç talebin zayıflamasıyla birlikte bir ay önce aşağı yönlü revize edilen yüzde 21,3 düşüşün ardından, Eylül 2020’de yıllık bazda yüzde 16,5 düşüşle 7,92 milyar ABD dolarına gerilediğini bildirdi.

Çin, Japonya, Hong Kong, Güney Kore, ABD, Endonezya, Singapur, Tayland, ASEAN ülkeleri ve AB’den satın alımlar düşerken Hindistan’dan yapılan ithalat artış kaydetti.
Filipinler Ticaret Veri
Kaynak: PSA

İhracat ise Ağustos ayında aşağı yönlü revize edilen yüzde 12,8’lik düşüşün ardından bir önceki yıla göre Eylül ayında yüzde 2,2 artarak 6,22 milyar dolara yükseldi. Bu, daha fazla ülke COVID-19 kilitlemelerini gevşetirken, Şubat ayından bu yana ihracatta kaydedilen ilk artış oldu.

Söz konusu veriler üzerine görüş bildiren ING’den Mapa, Eylül ayı ticaret verilerinin ihracatta sürpriz bir artış göstererek, temel elektronik ürünlerin %0,8 artması ve hindistan cevizi yağı ihracatının %32,2 ile keskin bir şekilde artmasıyla %2,2 artış kaydettiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Çin’e ihracatın, Çin ekonomisi açılırken, %43,3’lük etkileyici bir artışla sevkiyatlarda genişleme olmasına yardım ettiğini vurguladı.

Fakat ithalattaki düşüş eğiliminin %16,5 gerilemeyle sürdüğü ve neredeyse tüm alt sektörlerin düşüş kaydettiği belirtildi.
Filipinler İthalat Eylül 2020
Kaynak: PSA

En hızlı düşüşler akaryakıt (%51,4), sermaye malları (%17,0) ve tüketim mallarında (%13,8) olurken ekonomik faaliyette geniş tabanlı bir gerilemeye işaret etti. İthalattaki serbest düşüş, ihracattaki sürpriz artışla birlikte 1,7 milyar ABD doları tutarında daha dar bir ticaret açığı verdi, bu da 2019’da aynı ayda kaydedilen açığın yaklaşık yarısı oldu.

ING ekonomisti; ticaret açığı daralmasının Filipin pesosu için pozitif olsa da GSYİH için olmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Ticaret açığındaki keskin daralma, cari hesabın fazlaya geri dönmesine yardımcı oldu ve bu, yakın vadede Filipin pesosu için olumlu olmaya devam ediyor. Ancak hammadde ve sermaye malları ithalatında devam eden gerileme, üretken kapasite ve potansiyel çıktıda devam eden bir bozulmaya işaret ediyor ve bu da ekonomik iyileşme için umut verici değil. Pesosun yıl sonuna kadar desteklenmeye devam etmesini ve net ihracattaki değişimin, hafta sonunda 3. çeyrek GSYİH sürümü için tek parlak nokta olmasını bekliyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.