Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Açığındaki Daralma Filipin Pezosu için İyi Ama GSYİH için Değil

Ticaret dengesi verilerini açıklayan Filipinler, ihracattaki sürpriz artışla açığı daraltmayı başardı. Bu durum ülkenin para birimi için iyiye işaret ederken GSYİH için aynı işlevi görmedi.
Ticaret Açığındaki Daralma Filipin Pezosu için İyi Ama GSYİH için Değil
Son Güncelleme: 
Yorum

Nisan-Haziran dönemindeki GSYİH düşüşüyle resesyona giren Filipinler ekonomisinin yılın geri kalanında pozitif bölgeye dönemeyeceği düşünülüyor. ING Ekonomisti Nicholas Mapa’nın Ekim ayında ülkenin ithalat ve ihracat rakamlarına atıfta bulunarak yayımladığı notuna göre durum bu.

Mapa bugünkü notunda da Güneydoğu Asya ülkesinin Eylül ayı ticaret rakamları üzerine görüş bildirdi.

Filipin İstatistik Kurumu (PSA) tarafından yapılan açıklamaya göre Filipinler’e yapılan ithalat, devam eden COVID-19 krizi nedeniyle iç talebin zayıflamasıyla birlikte bir ay önce aşağı yönlü revize edilen yüzde 21,3 düşüşün ardından, Eylül 2020’de yıllık bazda yüzde 16,5 düşüşle 7,92 milyar ABD dolarına geriledi.

Çin, Japonya, Hong Kong, Güney Kore, ABD, Endonezya, Singapur, Tayland, ASEAN ülkeleri ve AB’den satın alımlar düşerken Hindistan’dan yapılan ithalat artış kaydetti.
Filipinler Ticaret Veri
Kaynak: PSA

İhracat ise Ağustos ayında aşağı yönlü revize edilen yüzde 12,8’lik düşüşün ardından bir önceki yıla göre Eylül ayında yüzde 2,2 artarak 6,22 milyar dolara yükseldi. Bu, daha fazla ülke COVID-19 kilitlemelerini gevşetirken, Şubat ayından bu yana ihracatta kaydedilen ilk artış oldu.

Söz konusu veriler üzerine görüş bildiren ING’den Mapa, Eylül ayı ticaret verilerinin ihracatta sürpriz bir artış göstererek, temel elektronik ürünlerin %0,8 artması ve hindistan cevizi yağı ihracatının %32,2 ile keskin bir şekilde artmasıyla %2,2 artış kaydettiğini belirtti.

Çin’e ihracatın, Çin ekonomisi açılırken, %43,3’lük etkileyici bir artışla sevkiyatlarda genişleme olmasına yardım ettiğini vurguladı.

Fakat ithalattaki düşüş eğiliminin %16,5 gerilemeyle sürdüğü ve neredeyse tüm alt sektörlerin düşüş kaydettiği belirtildi.
Filipinler İthalat Eylül 2020
Kaynak: PSA

En hızlı düşüşler akaryakıt (%51,4), sermaye malları (%17,0) ve tüketim mallarında (%13,8) olurken ekonomik faaliyette geniş tabanlı bir gerilemeye işaret etti. İthalattaki serbest düşüş, ihracattaki sürpriz artışla birlikte 1,7 milyar ABD doları tutarında daha dar bir ticaret açığı verdi, bu da 2019’da aynı ayda kaydedilen açığın yaklaşık yarısı oldu.

ING ekonomisti; ticaret açığı daralmasının Filipin pesosu için pozitif olsa da GSYİH için olmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Ticaret açığındaki keskin daralma, cari hesabın fazlaya geri dönmesine yardımcı oldu ve bu, yakın vadede Filipin pesosu için olumlu olmaya devam ediyor. Ancak hammadde ve sermaye malları ithalatında devam eden gerileme, üretken kapasite ve potansiyel çıktıda devam eden bir bozulmaya işaret ediyor ve bu da ekonomik iyileşme için umut verici değil. Pesosun yıl sonuna kadar desteklenmeye devam etmesini ve net ihracattaki değişimin, hafta sonunda 3. çeyrek GSYİH sürümü için tek parlak nokta olmasını bekliyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu