Yatırım yapmaya başla!

Tıbbi Maskelerde Haksız Fiyat Artışı Yapanlara Ceza Uygulanacak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs nedeniyle tıbbi maske talebindeki artışı fırsat bilen ve fahiş fiyat uygulayanlara para cezası uygulanacağını söyledi.
Tıbbi Maskelerde Haksız Fiyat Artışı Yapanlara Ceza Uygulanacak

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle ülkede maske takma zorunluluğu getirildi. Ancak mevcut stoklar yetmediği için diğer ülkelerden de satın alınmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde yer verdiğimiz haberde, bu talebin Türkiye’den de karşılanmak istediğini paylaşmıştık.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçı Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister, Çin’in bizden 3 milyon adet maske istediğini ancak bu talebi karşılayacak kadar kapasiteye sahip olmadığımızı söyledi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise maske talebindeki artışın bazı kesimler için bir fırsat olduğunu, ancak fahiş fiyat uygulayanlara para cezası getirileceğini söyledi.

Tıbbi maskelerinde haksız fiyat artışı yaptığı tespit edilen firmalara 10 bin – 104 bin lira arasında idari para cezası uygulanacak.

Maske Fiyat Artışına CezaBakan Pekcan, maske konusunda Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile birlikte çalıştıklarını, yapılan denetimler sonucunda fahiş fiyat uygulayanların tespit edildiğini söyledi.

Çin’den gelen talep nedeniyle ihracatta artış olduğunu ve bu durumun iç piyasadaki fırsatçılar için bir avantaj haline geldiğini belirtti. Bu kapsamda olması gerekenden çok fazla fiyat tarifesi uygulayanların Reklam Kurulu’na sevk edildiğini, sonrasında gerekli görülürse para cezası uygulanacağını açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamalarını hatırlatan Pekcan, virüsün kuru yüzeylerde birkaç saatten fazla canlı kalmadığını, dolayısıyla da kargolarda bir risk olmadığının altını çizdi. Çin’den günde 300 paket gelirken, salgın nedeniyle bu sayının 30’a düştüğünü söyleyen Pekcan, gümrükte çalışan personellerin maskeler, özel giysiler, dezenfektanlar ve eldivenlerle korunduğunu anlattı.

Bakan Pekcan, salgının Çin ve dünya ekonomisi üzerindeki olası etkilerine de değindi.

Bakan Pekcan Virüs YorumuKoronavirüs nedeniyle Çin ekonomisinin bu yıl %1-2 arasında daralacağını öngören Ticaret Bakanı, bu oranın küresel ekonomide %1 olarak hissedileceğini belirtti. Otomotiv ve elektronik sektöründe küresel tedarikçi olduğu için bu alanlarda sıkıntı yaşanabileceğini dile getirdi.

Bunların yanında Çin’in dünyanın en büyük emtia ithalatçısı olduğu için petrol gibi emtia grubunda düşüş olacağına dikkat çekti. Türkiye’nin Çin’de bağımlı olduğu ara malı ve hammadde olmadığını söyledi. Ülkede 1381 kişinin ölmesine sebep olan ve tüm dünya için tehdit oluşturan salgın nedeniyle Çin’in ihracat yaptığı ülkelerde değişiklik olabileceğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum