Yatırım yapmaya başla!

Çelik Devleri Thyssenkrupp ile Tata Steel Arasında Birleşme Anlaşması İmzalandı!

Alman Thyssenkrupp ile Hindistanlı Tata Steel, Avrupa’nın ikinci en büyük çelik üreticisi olacak ortak girişimleri için imza attı.
Çelik Devleri Thyssenkrupp ile Tata Steel Arasında Birleşme Anlaşması İmzalandı!

Dünyanın en büyük çelik üreticileri arasındaki Thyssenkrupp ve Tata Steel’in uzun süredir gündemde olan ortak girişimlerini kurmak için bugün bir anlaşma imzaladıkları belirtildi. Anlaşmanın Eylül ayındaki birleşme duyurusundan aylar sonra gelmesi dikkat çekerken her iki şirket de ortaklığın aşırı kapasiteyi azaltmasını ve istikrarsız çelik endüstrisindeki zorluklara yanıt vermelerine yardımcı olmasını umduklarını bildirdi.

Ayrıca Thyssenkrupp ile Tata Steel birleşmesinin, Arcelor’un 2006 yılında Mittal tarafından satın almasından bu yana Avrupa’nın çelik sektöründeki en büyük anlaşma olduğu söylendi. Thyssenkrupp Tata Steel olarak adlandırılacak ve % 50 ortaklıkla ortaya çıkacak yeni girişimin, 48 bin işçiye sahip olacağı ve 17 milyar euro gelire ulaşacağı kaydedildi.

İlaveten; yeni girişimin genel merkezinin Hollanda’da yer alacağı ve ArcelorMittal’den sonra kıtanın ikinci en büyük çelik üreticisi olacağı kaydedildi.

Thyssenkrupp ve Tata Steel Ortak Girişimleri Avrupa'nın İkinci En Büyük Çelik Üreticisi Thyssenkrupp CEO’su Heinrich Hiesinger konuyla ilgili açıklamasında; ortak girişimin sadece Avrupa çelik endüstrisinin zorluklarıyla mücadeleye yaramayacağını aynı zamanda 5 milyar euroluk ekstra değer yaratacağını söyledi. Tata Steel’in yönetim kurulu başkanı Natarajan Chandrasekaran da ortak girişimin, yapısal olarak güçlü ve rekabetçi bir çelik şirketi ortaya çıkaracağını dile getirdi.

Anlaşmanın, Trump’ın çelik ve alüminyuma ek vergi kararı sonrasında Avrupalı üreticilerin ekstra % 25’lik vergiyle karşı karşıya kalması neticesinde yapılmasına da dikkat çekildi.

Thyssenkrupp ve Tata Steel Birleşmesi İş ve Yatırım Garantisi Çünkü ABD, Avrupalı çelik üreticileri için en büyük pazar konumundaydı. Zaten Mayıs’ın sonlarındaki ek tarife duyurularından bu yana, ArcelorMittal, Thyssenkrupp, Salzgitter ve Voestalpine gibi çelik üreticileri % 8 ile 17 arasında değer kaybı yaşamıştı.

Öte yandan kaynaklarda; Tata Steel ile Alman çelik üreticisinin ortak girişiminin İngiltere endüstrisinde iş ve yatırım sağlama garantisi verdiği yazıldı.

İki Çelik Devi % 50 Ortaklıkla BirleşecekAnlaşmayı memnuniyetle karşılayan Community isimli sendikadan Roy Rickhuss, bunun Tata Steel’in İngiltere’deki faaliyetlerine ciddi yatırım yapılacağı anlamına geldiğini söyledi.

Ayrıca Thyssenkrupp’un 2026’ya kadar iş ve işyeri garantisi verdiğini, elde edilecek ilk 200 milyon dolarlık faaliyet karının sektöre yatırılacağını hatırlatan Roy Rickhuss, bu ortak girişimin hem istihdam hem de çelik üretimini koruyacağını vurguladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum