Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

THYAO ile GARAN Kayıp, EKGYO Sabit ve TUPRS Kazanç Işıklarını Yaktı!

Yurt içi şirket gelişmelerinde EKGYO, Vakıf GYO ve bankaların VDMK satışı gündeme gelirken, GARAN ve THYAO kazanımlarını iade ediyor. TUPRS ise pozitif gaza bastı!
THYAO ile GARAN Kayıp, EKGYO Sabit ve TUPRS Kazanç Işıklarını Yaktı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi şirket gelişmeleri ve hisse senetlerindeki değişimleri gözlemlediğimizde yükselen petrolün yansımasında TUPRS‘de görülen değerlenme dikkat çekiyor. Hisse %2.08 değerlenme ile 27,50 TL/P fiyatında. Katarın OPEC‘ten ayrılma kararı ile iveme kazanan petrol hissede yukarı yönlü hareketin devamını işaret edebilir.

Diğer taraftan haftaya alıcılı başlayan ve primlenme kaydeden THYAO kazanımlarını iade etti ve ekside çalışıyor. BIST hacimli listesinde ise ikinci sırada yer alıyor. Hisse 16,94 seviyesindeki pivot noktası ile olası 16,85 ve 16,60 desteğinde, yukarıda ise 17,10 ve 17,25 direncinde takip ediliyor. Hisse GARAN‘a paralel kazanımlarını iade ediyor ve günlük bazda -%2.00 değişim ile 16,66 TL/P’den işlem görmekte.

Birinci Seans Yüksekten Uçan GARAN, İkinci Seansta Alçaldı!

GARAN Kazanımlarını İade EttiGARAN birinci seanstaki yukardan uçuşunu, ikinci seansta yatayda negatife çevirdi. Kağıt geçen hafta Cuma günü 8,31 TL/P’den kapanmıştı. Günlük bazda 8,42 TL/P seviyelerinde tepe noktasını oluştururken, düşüğünde Cuma kapanışı yer alan GARAN, ikinci seansta kazanımlarını iade ederek -%0.36‘lik bir değişimde ve 8,24 TL/P’den fiyatlanmakta. Hissenin yorumlanan teknik noktalarına baktığımızda 8,10 ve 7,95 seviyelerinde destekleri gözlemlenirken, 8,35 ve 8,45 seviyelerinde dirençleri değerlendiriliyor.

Vakıf GYO 120 Ünite Satın Alıyor

Vakıf GYO Satın Alma AçıkladıVakıf GYO Emlak Konut Gelir Paylaşım Projesi Nidapark Küçükyalı’dan 220.7 milyon TL bedel ile 102 ofis ünitesi satın alacağını açıkladı. Ofislerin ekspertiz değeri 261.2 milyon TL olarak açıklandı. Hatırlanacağı üzere daha önce Vakıfbank 300 milyon TL ye Vakıf GYO’nun finans merkezinde yer alan ofis binasının bir kısmını satın almıştı. 

EKGYO Evora Denizli’den 34 Ünite Satın Aldı

EKGYO Satın Alma AçıkladıEmlak Konut GYO Evora Denizli gelir paylaşımı projesinde yer alan 34 bağımsız üniteyi ekspertiz değeri üzerinden 18,7 milyon TL (KDV dahil) bedelle satın aldığını açıkladı. Hatırlanıcağı üzere, Şirket geçtiğimiz günlerde de 35,1 milyon TL bedelle Tual Bahçekent projesinden 80 ünite ve 39,3 milyon TL bedelle Temasehir Konya projesinden 64 ünite satın almıştı.

EKGYO haftanın ilk işlem günü ikinci seansında yatay pozitif hareket ediyor. Hisse %0.62‘lik primlenme ile 1,63 TL/P’den fiyatlanırken haftalık değişiminde %1.81‘lik bir kayıp sergiliyor.

Bankalar Varlığa Dayalı Menkul Kıymetleri Satışa Çıkarıyor

Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler Satışa ÇıkıyorGaranti Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’nın portföyündeki konut kredileri Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın kurucusu olduğu Varlık Finansman Fonu üzerinden 3.15 milyar TL değerinde Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) olarak satışa çıkarılacak (Kamu bankaları 1’er milyon, Garanti 150 milyon TL).

Daha sonra Varlık Finansman Fonu devreye girerek bankaların ihraç ettiği teminat havuzuna dayalı İpotek Teminatlı Menkul Kıymetler’e (İTMK) yatırım yaparak, bunların dayanak olacağı şekilde VDMK ihraç edecek. Bankaların Konut kredileri içindeki takipteki krediler rasyosu %1 seviyesinde.

İhraç edilecek tahvilin vadesi 5 yıl olacak. 3 ayda bir sabit kupon ödemesi yapılacak. Yatırımcılara getirisi 5 yıllık TL cinsi devlet tahvili faizinden 80 baz puan daha yüksek olacak. Satışın 7 Aralık 2018’de gerçekleşmesi planlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu