Yatırım yapmaya başla!

THY’de Çalışan Yabancı Pilotun Farklı Ücret Önerisine Türk Pilotlardan Tepki!

THY bünyesinde çalışan yabancı bir pilotun yanlışlıkla bütün uçuş ekibine yolladığı mail, tartışma yarattı. İşte detaylar…
THY’de Çalışan Yabancı Pilotun Farklı Ücret Önerisine Türk Pilotlardan Tepki!

Türk Hava Yolları bünyesinde çalışan yabancı pilotların sayısında artış yaşandığı, daha birkaç ay önce konuşulmuştu. Temmuz ayında paylaşılan habere göre, THY bünyesinde çalışan yabancı pilotların sayısı 552 idi. Buna ek olarak, Türk ve yabancı pilotların başka ülkelere yönünde de haberler çıkmıştı. Dünyada en çok ülkeye uçuş düzenleyen şirket haline gelen THY’deki yabancı pilotların sayısı hususunda son yıllarda kayda değer bir artış yaşanmıştı.

Buna ek olarak, Türk Hava Yolları’nda son 1 yıl içerisinde onlarca yabancı pilotun ayrıldığı yönünde de haberler çıkmıştı. Çünkü döviz kurundaki artış nedeniyle Türkiye’ye gelen yabancı pilotların kazançları, TL’nin değer kaybetmesiyle birlikte epey düşmüştü.

Sonrasında Türk pilotlar da düşük ücretlerden rahatsız oldukları için yurtdışına gitmeye başlamıştı.

Türk Hava Yolları çalışanları arasında ücret tartışmasıNeticede Türkiye’deki havayolu şirketleri, özellikle de son aylarda benzeri konularla gündeme geliyordu. Şimdi de yabancı pilotların farklı ücret talebine karşı Türk pilotlardan tepki geldi. İşte Habertürk’e göre yanlışlıkla tüm pilotlara gönderilmiş bir mail sonucunda çıkan ücret tartışmasının ayrıntıları…

Türk Lirası’ndaki değer kaybı, Türk Hava Yolları’nın yabancı pilot sayısı giderek düşmesine neden oluyor.

Türk Lirası’ndaki değer kaybı, Türk Hava Yolları’nın yabancı pilot sayısını düşürüyor

Bu noktada, THY bünyesinde çalışan yabancı uyruklu bir pilotun insan kaynaklarına attığını düşündüğü e-mail, durumu iyice karıştırdı. Çünkü yabancı pilot, e-postayı İKA departmanına atıyorum diye bütün uçuş ekibine attı.

İçinde yabancı pilotun önerilerinin bulunduğu mailde, TL’nin 2015’ten bu yana % 40 değer kaybettiği ve enflasyonun da kayba neden olduğu yazıyordu.

THY çalışanı yabancı pilotun yanlışlıkla gönderdiği mail

Meslektaşlarının THY’den ayrılmayı düşündüklerini dile getiren pilot ayrıca kendileri ile Türk pilotlar arasında ücret farkının olmasını istiyordu.

Gurbetçi pilotlara, Türk pilotlardan daha yüksek maaşlar verilmesini talep eden pilot, yazısında en az % 30 ücret artışından bahsetti.

Gurbetçi pilotlara, daha yüksek maaşlar verilmesini talep ediyor

İlaveten gönderdiği mailde; maaşların dolar ve euro cinsinden ödenmesi, dolar artışlarına karşılık olacak otomatik bir TL devalüsayon tazminatı gibi talepler de vardı.

Sunulan toplam paketin dengesizliğini de vurgulayan yabancı pilotun yazısını gören Türk pilotlar ise buna tepki gösterdi . Zira Türk ile yabancı pilotların programlarında ve ödemelerinde farklı uygulamalara yer verilmesi haksızlıktı. Anlayacağınız; günümüzde pek çok gencin hayallerini süsleyen pilot olmak, belki de göründüğü kadar cazip değil! Ama yine de sular durulacak mı bekleyip göreceğiz. Bakalım, Türk Hava Yolları yabancı pilotun farklı ücret önerisini değerlendirecek mi? Değerlendirirse nitelikli Türk pilotlarının tepkileri ne yönde olacak?

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum