Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yolcu Sayısı %63,5 Gerileyen THY Hisseleri Kapanışa Doğru Sert Yükseldi

Pandemi etkisiyle THY’nin geçen yıl Ekim ayında 6,6 milyon olan yolcu sayısı, bu yıl 2,4 milyona geriledi.
Yolcu Sayısı %63,5 Gerileyen THY Hisseleri Kapanışa Doğru Sert Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

2020’nin üçüncü çeyreğinde 946 milyon TL net zarar açıklayan Türk Hava Yolları (THY), Ekim ayına ait yolcu trafiği sonuçlarını açıkladı. Tüm dünyada yaşanan ve her geçen gün şiddetini artıran yeni tip coronavirüs salgınından en çok etkilenen sektörlerin başında havacılık yer alıyor.

Hükümetlerin sınırlarını kapatması ve seyahat yasağı koyması dünyanın önde gelen şirketlerini bile zor duruma soktu.

Söz konusu dönemde dünya genelinde seyahat talebi %75 oranında azalırken, bu durum şirketlerin finansal sonuçlarına da yansıdı. Ekim ayı itibarıyla filosunda 365 uçak bulunan THY’nin yolcu sayısında pandemi nedeniyle sert düşüş gerçekleşti.

THY’nin Ekim ayındaki yolcu sayısı 2019’un aynı dönemine kıyasla %63,5 oranında azaldı.

THY Yolcu Sayısı AzaldıGeçen yılın aynı döneminde 6,6 milyon olan yolcu sayısı, bu yıl 2,4 milyona geriledi. Ocak ve Ekim ayları arasındaki toplam yolcu sayısı ise 24 milyon olarak gerçekleşti. Bu sayı geçen yılın aynı döneminde 63,1 milyon olarak açıklanmıştı.

Ekim ayında yolcu doluluk oranı %66,4 olurken yıllık bazda bu oranda 16,9 puanlık düşüş gerçekleştiği görüldü. 2019’un aynı döneminde 143.864 ton olan kargo ve posta taşıma miktarı bu yıl %8,4 azalarak 131.775 tona geriledi. Yılın ilk on ayında yolcu doluluk oranı bir önceki yıla kıyasla 9,1 puan azalarak %72,6’ya geriledi.

Söz konusu dönemde toplam arz edilen koltuk km (AKK) geçen yılın aynı dönemine göre %60,2 azalarak 157,3 milyardan, 62,7 milyara geriledi. Bu dönemde taşınan kargo ve posta miktarı %4,6 düşüşle 1 milyon 260 bin 927 tondan, 1 milyon 202 bin 307 tona indi.

Türk Hava Yollari AO (THYAO) hisse fiyatı trafik sonuçlarının açıklanmasıyla önce geriledi, sonra yükseldi.
THY Hisseleri Yükseldi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yolcu sayısında pandeminin yarattığı kısıtlamalarla sert düşüş olan THY hisseleri pozitif performans gösteriyor.

Bu tabloda, gün boyu iç piyasalarda yaşanan olumlu havanın da etkisi bulunuyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun swap hamlesi TL varlıklarına alım getirirken, öğleden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan gelen açıklamalar da piyasaya güven verdi.

Türk lirasındaki değer kazancı borsa tarafında anında etki gösterdi. Güne 11,59’dan başlayan THY hisse fiyatı en düşük 11,26, en yüksek 12,05’i kaydetti. Yıllık bazda ise %11,47 negatif bölgede fiyatlanıyor.

Şirketin hisseleri günün ikinci yarısında 11,26’ya geriledikten sonra kapanışa doğru keskin bir çıkış gösterdi. Saat 17:13’te %3,22 değer kazancıyla 11,87 liradan işlem görüyor.

Salgının etkisini çok net bir şekilde finansal sonuçlarında hisseden THY, yılın ilk dokuz ayında 5,2 milyar zarar açıkladı. İş Yatırım analistleri kur farkının şirketin giderlerini en az 1,5 milyar TL artırdığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu