Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

THY Duyurdu: Üçüncü Çeyrekte 27 Milyar TL Net Kâr

THY 2022’nin üçüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu KAP üzerinden paylaştı. Üçüncü çeyrekte 27 milyar TL net kar bildirildi. İşte detaylar;
THY Duyurdu: Üçüncü Çeyrekte 27 Milyar TL Net Kâr
Son Güncelleme: 
Yorum

Türk Hava Yolları (THY), 2022’nin üçüncü çeyreğine ilişkin finansal raporunu Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurdu. THY tarafından yapılan açıklama göre talepteki güçlü toparlanma ve operasyonel çeviklik sayesinde bu yılın üçüncü çeyreğinde 27 milyar TL net kâr elde edildi. Global havacılık sektörünün benzeri görülmemiş sorunlar ile yüzleşip enflasyonist baskıların ön plana çıktığı bir çeyreği geride bıraktığı belirtildi.

2022’nin 9 ayını kapsayan dönemde şirketin toplam net kârı 38,4 milyar TL oldu.

Sonuçlar incelendiğinde 3. çeyrek net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 331, 9 aylık bazda ise yüzde 517 oranında artış gösterdi.

Şirket, hasılatını geçen yıla göre büyük oranda artırarak 2022 Temmuz-Eylül döneminde 108,5 milyar TL, 9 aylık süreçte ise 223,1 milyar TL hasılat yaptı. Bir önceki yıl bu rakamlar ilk 9 ayda 60,5 milyar TL, üçüncü çeyrekte ise 29 milyar TL’ydi.

Sektörde lider firma olan THY, geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde 6,2 milyar TL net kâr bildirmişti. 2021’in ilk 6 ayında ise 59 milyon TL zarar duyurdu.

Yolcu kapasitesini de artırmayı başaran şirket, iç hatlarda yüzde 91,4, dış hatlarda ise yüzde 85,3 doluluk oranı olduğunu ifade etti. Üçüncü çeyrekte, 390 uçaktan oluşan filo ile toplamda 23 milyon yolcu taşındı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu