Yatırım yapmaya başla!

THY’nin Afrika Uçuşları Sayesinde Türk Müteahhitlerinin İşi 84 Kat Arttı

Türk Hava Yolları’nın Afrika’nın 53 noktasına yaptığı uçuşlar sayesinde, müteahhitlik projeleri 2002 yılına göre 84 kat artış gösterdi.
THY’nin Afrika Uçuşları Sayesinde Türk Müteahhitlerinin İşi 84 Kat Arttı

İstinye Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölümü tarafından düzenlenen Potansiyel Kıta Afrika isimli konferansta konuşan Güney Afrika Cumhuriyeti Fahri Başkonsolosu DEİK Afrika Bölgesi Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, Türk Hava Yolları’nın açtığı hat sayesinde müteahhitlik sektörünün ivme kazandığını söyledi. Afrika kıtasında yapılan müteahhitlik projelerinin toplamının 2002 yılına göre 84 kat artışla 64 milyar doları aştığı bildirildi.

Tamer Taşkın Türk Hava Yolları’nın bizi Afrika ülkelerine bağladığını belirtti.

Afrika’da 35 ülkede 53 kente uçuş yapan THY, yakında 8 noktaya daha uçuş gerçekleştirecek. 11 ayda Afrika kıtasına yapılan uçuşların doluluk oranının geçen yıla kıyasla %6 arttığı ve %77,6’ya çıktığı bildirildi. Bu yılın ilk on ayında Afrika’ya 3 milyon 224 bin 734 yolcu taşınırken, kargo ve posta taşımacılığında ise 108 bin 896 tona ulaşıldı. Türk müteahhitlerinin kıta genelinde 2002 yılında 769 milyon dolarlık 15 proje üstlendiği, 2017 yılında ise bu rakamın 7 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Müteahhitlik projelerinin genel toplamı ise 2002 yılındaki rakamlara göre 84 kat artışla 64 milyar doları geçti. Bu durumun en önemli nedenlerinden birinin artan büyükelçilik sayısı olduğunu belirten Tamer Taşkın, ikinci olarak da THY’nin katkılarını gösterdi. THY’nin bizi tüm Afrika ülkelerine bağladığını söyleyen Taşkın, bundan sonraki süreçte ihtiyacımız olan tek şeyin bankacılık sistemimiz olduğunu dile getirdi.

Üniversitelerdeki yabancı öğrencilerin eğitilmesinin bizim geleceğimiz için çok önemli olduğu vurgulandı.

Üniversitelerimizdeki yabancı öğrencilerin Türkçe bilmeleri ve yazın bizim fabrikalarımızda staj yapması gerektiğini söyleyen Taşkın, ülkelerine döndükten sonra satış elemanımız, ihracat müdürümüz veya ortağımız olabileceklerini anlattı.

İstinye Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Gülsüm Gökgöz ise Afrika’nın gelişen ekonomisiyle Türkiye için çok önemli bir pazar olduğunu fakat yaşam kültürü ve standartlarıyla gerçek anlamda tanımamız gerektiğini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum