Yatırım yapmaya başla!

Türk Hava Yolları’nın 2Ç19 Bilanço Verileri Bazı Aracı Kurumlar Tarafından İncelendi

Türk Hava Yolları (THY) 2019 yılının ikinci çeyreğine ait bilanço rakamlarını açıkladı. Bazı aracı kurumlardan firmanın net karına yönelik değerlendirmeler geldi.
Türk Hava Yolları’nın 2Ç19 Bilanço Verileri Bazı Aracı Kurumlar Tarafından İncelendi

Dev filosu ve dudak uçuklatan kazancıyla her gün daha iyiye giden Türk Hava Yolları (THY), Türkiye’nin en değerli 100 markası arasında ilk sırada yer alıyor. Bu unvanı 1 milyar 637 milyon dolarlık marka değeriyle kazanan hava yolu firması, 2019 yılının ikinci çeyreğine ait bilanço rakamlarını açıkladı.

Buna göre THY yılın ikinci çeyreğinde 133 milyon TL’lik net kar elde ettiğini açıkladı. Firmadan beklenti ise 305 milyon TL idi.

THY İkinci Çeyrekte 133 Milyon TL'lik Net Kar Elde EttiFirmanın ikinci çeyrek net karı İstanbul Havalimanı’na taşınmanın da etkisiyle geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %70 düştü ve 133 milyon lira oldu. Yine ikinci çeyrekte sağlanan vergi gelirleri ise net kara destek sağladı. Bununla birlikte THY’nin toplam hasılatının %35 artarak 18.7 milyar liraya ulaştığı kaydedildi.

THY’nin elde ettiği bilançoyu değerlendiren İş Yatırım, firmanın sonuçlarına piyasanın nötr tepki vereceğini düşünüyor. Bununla birlikte yılın ikinci çeyreğinde kaydedilen 72 milyon lira vergi giderine karşı 342 milyon liralık vergi gelirinin yine ikinci çeyrek net karını desteklediği vurgulandı.

Firmanın 2018’in ikinci çeyreğinde 441 milyon TL’lik net kar elde ettiğini hatırlatan İş Yatırım, bu yılın ikinci çeyreğinde beklentilerle uyumlu şekilde yıllık bazda %35 artışla 18.7 milyar liralık satış geliri elde ettiğini bildirdi. Bu kapsamda İş Yatırımın tahmini 18.9 milyar TL iken, piyasaların beklentisi 18.5 milyar TL idi.

Açıklamalarını sürdüren İş Yatırım, THY’nin FAVÖK rakamının piyasa beklentisinin %4 altında bir seviyede, yılın ikinci çeyreğinde 2,254 milyon TL olduğunu belirtti.

İş Yatırım FAVÖK Rakamının 2,254 Milyon TL Olduğunu Belirttiİş Yatırım kıyaslama olanağı tanıyan FAVÖK rakamının 2019 ikinci çeyreğinde yıllık bazda %6 düşerek 2,748 milyon TL’ye düştüğünü belirtirken, THY’nin yıllık bazdaki yolcu trafiğinde meydana gelen %3 düşüşe işaret etti. Birim gelirlerinin sabit kalmasına rağmen, THY’nin yolcu gelirlerini kurun olumlu etkileriyle yıllık bazda %34 artırarak 15.8 milyar TL’ye çıkardığı belirtildi.

Şirketin kargo satış gelirlerine ilişkin açıklama da yapan İş Yatırım, kargo hacmindeki %2 oranındaki artışın ve kurdaki olumluluğun etkisiyle bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda %34 artışla 2.3 milyar TL’lik kargo satış bedeli elde edildiğini açıkladı.

THY’nin bilanço rakamlarını değerlendiren bir diğer kurum olan TEB Yatırım da THY’nin yılın ikinci çeyreğinde 133 milyon TL net karına işaret ederek, kendi beklentileri olan 493 milyon liranın altında kaldığını söyledi.

THY Bilanço Rakamları TEB Yatırım Tarafından DeğerlendirildiDev firmanın uçak satışından kaynaklanan 299 milyon liralık zararına da değinen TEB, bu zarardan beklentilerinin 159 milyon TL olduğunu belirtti. Ayrıca söz konusu bu zararın net karda sapmaya neden olduğunu ekledi. TEB Yatırım ayrıca, operasyonel rakamların beklenti dahilinde gerçekleştiğini bildirirken, 2Ç19 verilerinin hisse üzerinde sınırlı bir negatif etki yaratacağını savundu.

Değerlendirme yapan bir diğer kurum olan AK Yatırım, beklentilerin altında gelen net kar verilerinin arkasındaki unsurun yine beklentileri karşılamayan operasyonel performans olduğunu ifade etti. Ayrıca kurum, açıklanan ikinci çeyrek verilerinin hisse üzerinde ilk etapta bir miktar negatif etki yaratacağını söyledi.

THY’nin 2019 başından bu yana BIST100 Endeksleri’nden %33 geride kaldığını ve yeni havalimanına taşınmanın maliyetler için dezavantajının ortadan kalktığı düşünüldüğünde olumsuz etkinin devam etmeyeceğini öngördü. Bununla birlikte kurum için hisse önerilerini endeksin üzerine getiri olarak koruduklarını açıkladı.

Tüm bunlarla birlikte sürekli filosunu genişleten dev firma, uçuş ekibi sayısında da artırıma gidiyor. THY kabin ekibi ailesine bu yılın ilk yarısında 1653 personelin daha katıldığı biliniyor. Ayrıca şu an için 341 adet yolcu ve kargo uçağına sahip olan firma, dünyanın 125 ülkesindeki 313 farklı noktaya uçuş gerçekleştiriyor. İlerleyen dönemlerde de uçak sayısı, filo ve personel sayısında da artışa gidecek gibi görünüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum