Yatırım yapmaya başla!

Türk Hava Yolları’nın Yılın İlk Çeyreğindeki Bilançosu Değerlendirildi

Türk Hava Yolları’nın 2019’un ilk çeyreğindeki bilançosu, analistler tarafından değerlendirmeye alındı.
Türk Hava Yolları’nın Yılın İlk Çeyreğindeki Bilançosu Değerlendirildi

Perşembe günü Türk Hava Yolları (THY), Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yılın ilk çeyreğinde elde ettiği bilançoyu açıklamıştı. Açıklamaya göre THY, 2019’un ilk üç aylık döneminde 1.25 milyar TL ile 667.6 milyon TL’lik zarar etti. Bu zarar, piyasa beklentisinin üzerindeydi.

THY’nin 2018 yılının aynı döneminde kaydedilen net zararı 314 milyon TL idi. Aynı döneme ait satış geliri ise 14.8 milyar TL olarak kaydedilmişti. Bununla ilgili olarak Bloomberg anketine katılan uzmanların beklentisinin 15.06 milyar TL olduğu biliniyordu.

AK Yatırım notunda, THY’nin kaydedilen zararının 662 milyon TL’lik piyasa beklentisinin üzerinde olduğu açıklandı.

THY'nin Kaydedilen Zararının 602 Milyon TL'lik Piyasa Beklentisinin Üzerinde Olduğu AçıklandıYüksek faaliyet giderlerine dikkat çekilen notta, satış gelirinin %16.5’i ile %15.4’lük kurum beklentisini aşan miktarı vurgulandı. Bununla birlikte kurum, türev ürün işlemlerinden doğan zararların altını çizdi. THY’nin yılın ilk çeyreğindeki türev zararı 111 milyon TL olarak geçmiş yılın aynı dönemine denk gelen 42 milyon TL’nin üzerinde oldu.

Dünyaca ünlü hava yolu şirketinin performansına yönelik negatif tepkinin, son günlerde hissede yaşanan satıcılı seyir göz önüne alındığında uzun sürmeyebileceğini açıklayan AK Yatırım, 12 aylık fiyat tahminini 19.50 TL civarında yaptı. “1Ç18 finansal tablolarında UFRS-16 kapsamında açıklamadığından ve 1Ç19 piyasa beklentileri UFRS-16 muhasebesi dışarıda tutularak yapıldığından önceki yıl ve beklentilerle kıyaslamanın anlamlı olmaz.” açıklamasında bulunuldu.

İş Yatırım, THY şirket raporunda il çeyrek bilançosunun beklenenden düşük faaliyet marjları ve bir kereye mahsus olan 148 milyon TL’lik varlık satışı zararını vurguladı.

İş Yatırım Varlık Satış Zararını VurguladıAyrıca kurum raporunda, THY’nin ilk çeyrekte UFRS 16 kapsamında 830 milyon TL FAVÖK açıkladığı belirtildi. Diğer yandan Garanti Yatırım Notu’nda THY’nin yılın ilk çeyreği finansal sonuçlarının olumsuz olduğu ifade edildi.

Buna ek olarak, kurumun net zarar beklentisinin 798 milyon TL dolaylarında olduğu açıklandı. Raporda, yüksek finansal giderler ve 148 milyon TL’lik duran varlık satışından kaynaklanan zarar vurgulandı.

Dolar bazındaki birim yolcu getirisinin ilk çeyrekte %6 düştüğünü belirten kurum, buna rağmen yüksek petrol fiyatlarına dikkat çekti, birim giderlerinin %9 yükseldiğini vurguladı.

Dolar Bazındaki Birim Yolcu Getirisinin İlk Çeyrekte Yüzde Altı Düştüğünü Belirten KurumTüm bu açıklamalarla birlikte kuruma göre yakıt dışındaki giderlerde yıllık %3 artış gözlendi. “Şirket’in 1Ç19 karlılığı beklentilerin altında kaldığından sonuçların hisse üzerindeki etkisinin olumsuz olacağı kanaatindeyiz.” açıklaması ise Garanti Yatırım’ın notunda belirtildi.

Son olarak Deniz Yatırım’ın THY için net zarar beklentisi 740 milyon TL civarındaydı. Finansal giderler, kurum tarafından beklentilerdeki sapmalarla ilişkilendirildi. Negatif tepkinin kısa vadeli olabileceğini açıklayan kurum, hisse senedinin piyasada yılbaşından bu yana %20 daha kötü performans sergilemiş olmasının altını çizdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum