Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Thomas Edison Kimdir? Hayatı, İcatları ve Sözleri

Çoğumuz onu ampulü icat eden kişi olarak tanıyoruz. Pek çoğumuz da 9999 başarısız deneme yapmasına rağmen bunları işe yaramayan yollar olarak gören azimli bilim insanı! Peki, hayatını bilime adamış Thomas Edison hakkında daha başka neler biliyoruz? Gelin, cevabı aşağıdaki başlıkları inceleyerek öğrenelim.

Tamam, onun ampulün yanı sıra daha pek çok buluşa imza attığını ve bilim dünyasına büyük katkı sağladığını biliyor olabiliriz. Kaldı ki Edison denildiğinde aklına ampulü bulan mucit tanımı gelmeyen kimse yoktur diye düşünüyorum. Ancak bu kadar yüzeysel bilgiyle Thomas Edison’u tanımak mümkün değil. Sonuçta; hayatını bilime adamış ender isimlerden biri olan ünlü hakkında öğrenilmesi gereken daha bir sürü şey var.

Bu yazıda, 20. yüzyılın en önemli mucitlerinden biri olan Thomas Edison kimdir, hayatı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir, ne gibi buluşları vardır gibi soruların cevapları üzerinde duracağız. Nitekim bu değerli mucit, ampulü keşfeden adam betimlemesinden çok daha fazlasını hak etmektedir. İşte bu nedenle, lafı daha fazla dolandırmıyor ve ünlü isim hakkında konuşmaya hemen başlıyorum.

Navigasyon

Thomas Edison Kimdir? Kısaca Bilgi

Thomas Edison Kimdir? Kısaca BilgiGeçtiğimiz yüzyılın en önemli isimlerinden biri olan Thomas Alva Edison, çocukluğu da dahil olmak üzere neredeyse bütün hayatını bilime adamış Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Hem kendinden önce bulunmuş icatları geliştiren hem de yepyeni buluşlar üreten Edison, dünyada en çok patent alan kişilerden bir tanesidir. Ve patentlerinin çoğu; kendi ülkesinin dışında Fransa, Almanya ve İngiltere tarafından onay almıştır.

Sinema makinesi, karbonlu mikrofon, elektrikli otomobil bataryası ve gramofon gibi yüzlerce icadı olan mucit, daha çocukken fizik ve kimya kitapları okumaya başlamış, dünya çapında tanınacak çoğu kişi gibi küçük yaşlarda gelecekteki şöhretinin sinyallerini vermiştir. Yalnızca icat üretmekle kalmayan Edison, bir girişimci olarak da başarılı olmuş, kendi şirketini kurarak buluşlarını ticarileştiren mucit şeklinde nitelendirilmiştir. Zira o diğerlerinin aksine yalnızca üretmekle kalmamış, aynı zamanda onlar için pazar bularak ticari anlamda da önemli isimler arasına girmiştir.

Peki, hem bilim hem de iş dünyasında tarihe geçmeyi başaran Thomas Edison, nasıl bir hayat sürdürmüştür? Eğitimini nerede almış, ilk icadını ne zaman yapmıştır? Gelin, şaşırtıcı bilgilerle dolu olan ünlü kişiliğin hayatı nasıl geçmiş, aşağıdaki başlık altında detaylıca inceleyelim.

Tavsiye İçerik: Leonardo da Vinci Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Thomas Edison Hayatı

Thomas Edison HayatıTam da Thomas Alva Edison olan mucit, 11 Şubat 1847 Milan, Ohio’da yedi kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelmiştir. Babasının ismi Samuel Edison, annesininki ise Nancy Matthews Elliott’tur. Ve ileride dünyanın sayılı mucitlerinden biri olacak Edison, tıpkı Einstein gibi yaşıtlarına göre çok geç yaşta konuşmaya başlamıştır.

7 yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan eyaletinin Port Huron isimli şehrine yerleşmiş ve okula burada başlamıştır. Ancak dikkat bozukluğu olan hiperaktif çocuk sadece kısa bir süreliğine okula devam etmiştir. Çünkü eğitim hayatına başladıktan birkaç ay sonra, öğretmenleri algılama güçlüğü olduğunu düşündükleri Edison’dan bir şey olmayacağı kanısına varmışlardır.

Thomas Edison Bebeklik Fotoğrafı;

Thomas Edison Bebeklik FotoğrafıOkuldan ayrılmasının ardından Edison’un eğitimini eski bir öğretmen olan annesi üstlenmiştir. Annesinin de yardımıyla kitap okuma alışkanlığı kazanmış ve neredeyse eline geçen her kitabı okumaya başlamıştır. Bunun üzerine anne Elliott oğluna biraz daha seçici olmasını söylemiş, Edison da kimya ve fizik kitaplarına yönelmeyi tercih etmiştir. Çocukken geçirdiği kızıl hastalığı ve orta kulak iltihabı nedeniyle işitme sorunu yaşayan Edison, evlerinin bodrumunda küçük bir kimya laboratuvarı kurmuş, kendi başına bir telgraf aleti yapmış ve Mors alfabesini öğrenmiştir.

12 yaşındayken bir trende gazete ve şeker satmaya başlamış, aynı zamanda yük vagonlarından bir tanesinde Weekly Herald isminde haftalık bir dergi basarak bunları satmıştır. Fakat bir gün kullandığı kimyasal maddelerden biri yüzünden trende yangın çıkmış ve Edison buradaki işinden kovulmuştur. Hatta çoğu kaynakta Edison’un işitme sorununun bu yangından kaynaklandığı söylenmektedir. Ancak bazılarına göre ise neden geçirdiği çocukluk hastalıklarıdır.

Thomas Edison Gençlik Fotoğrafı;

Thomas Edison Gençlik FotoğrafıEdison işini kaybetmesinin ardından istasyon müdürünün çocuğunu trenin altında kalmaktan kurtarmış ve müdür ona telgraf kullanmayı öğretmiştir. Ardından telgrafçılık yapmaya başlamış ve telgrafçı ofiste yokken mesajları kaydeden cihazıyla 16 yaşında ilk icadını yapmıştır. Yine bir deney yaparken kullandığı madde makinelere zarar verince, bu işinden de kovulmuştur. 1863 ile 1868 yılları arasında birkaç telgrafhanede çalışan mucit, 1868’de yaptığı bu elektrikli kayıt cihazının patentini satamamış ve deyim yerindeyse 5 parasız New York’a gitmiştir.

Boston’dan New York’a aldığı 35 dolar borç parayla giden Edison için 1869 yılı şansının açıldığı yıl olmuştur. Çünkü burada bodrumunda uyuduğu binada bir borsa şirketi bulunuyormuş. Daha doğrusu; Edison sefil bir haldeyken borsa şirketinin telgrafının bozulması, onu hayatının dönüm noktasına götürmüştür. Telgraf cihazını tamir eden Edison, şirket müdürü tarafından işe alınmış ve mucit burada aynı anda dört telgraf çeken bir cihaz yapmıştır. Buluşunun patentini alan Edison, bunu 40.000 dolara satarak ilk büyük parasını kazanmıştır.

Thomas Edison ve Ailesi;

Thomas Edison ve Ailesi1880’li yıllarda Fort Myers, Florida’dan bir arsa satın almış ve buraya kışlık bir ev yaptırmıştır. Bir süre sonra otomobil endüstrisinin devlerinden Henry Ford Edison’un evinin yakınlarına taşınmış ve iki ünlünün hayat boyu sürecek arkadaşlıkları başlamıştır. 1871 yılında sahip olduğu dükkanlardan birinde çalışan 16 yaşındaki Mary Stilwell ile evlenmiş ve Marion Estelle Edison, Thomas Alva Edison, Jr. ve William Leslie Edison isimlerinde 3 çocukları olmuştur. 29 yaşında 1884’de hayatını kaybeden Mary Edison’un ölüm nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte beyin tümörü ve aşırı dozda morfinden şüphelenilmiştir.

1874 yılında bir araştırma laboratuvarı kurmuş, bir süre sonra zamanın en gelişmiş endüstri araştırma laboratuvarının sahibi olmuştur. Ailesinden daha çok laboratuvarında vakit geçiren Edison, ikinci evliliğini ise 1886 yılında 20 yaşındaki Mina Miller ile yapmış ve ondan da Madeleine Edison, babası öldükten sonra New Jersey valisi olan Charles Edison, Theodore Miller Edison isimlerinde 3 çocuğu olmuştur. Ve Mina, 1947 yılında hayatını kaybederek eşinden daha uzun yaşamıştır.

Thomas Edison ile Eşi;

Thomas Edison ile Eşi1877 yılında gramofonun icadına temel olacak fonograf ile ün kazanan Edison, ilk elektrik santralini kurmuş ve 1000’den fazla patentin sahibi olmuştur. Amerika’nın elektrik dağıtımını tekelinde tutmuş olan General Electric isimli şirket, şu anda dünyanın en büyük şirketleri arasındadır. Doğru akımın temsilcisi Edison, her zaman sorgulamayı tercih etmiş ve hep daha fazlasını icat etmek istemiştir. Kaldı ki bu nedenle dünyanın en çok icat üreten isimlerinden biri olmuştur. Ayrıca girişimcilik özelliğiyle de güzel bir servet edinmiş, buluşları ve ticaretteki başarısı ile kazandığı parayla dünyanın en zengin 10 mucidi arasında yer almıştır.

Kısacası; Thomas Edison karşılaştığı hiçbir zorluk karşısında pes etmemiş, yüzlerce kez başarısız olsa da bunları başarısızlık olarak değil işe yaramayan yol olarak görmüş ve bu özellikleriyle bir zamanlar dibe vurmuş ilham kaynağı ünlü isimlerden biri olmayı başarmıştır. Ünlü isim hakkında bu kadar konuştuktan sonra, dilerseniz bir de Thomas Edison ile bir diğer ünlü mucit Nikola Tesla hakkında söylenenlere değinelim.

Thomas Edison ile Nikola Tesla Hakkında Bilinmeyenler

Thomas Edison ile Nikola Tesla Hakkında BilinmeyenlerBu konuya da kısaca değinmek istedim çünkü Thomas Edison denildiğinde pek çok kişinin aklına Nikola Tesla da geliyor. Hatta hangisinin daha iyi bir mucit olduğu yıllardı tartışılan konular arasında yer alıyor diyebilirim. Peki, iki mucit neden sürekli karşılaştırılıyor?

Çünkü Edison doğru akımı, Tesla ise alternatif akımı kullanmıştır. Ayrıca Tesla bir dönem Edison’un şirketinde görev almış ancak aradaki anlaşmazlık nedeniyle buradan ayrılmıştır. Zira Edison Tesla’ya elektrik santrallerindeki bir sorunu çözmesi karşılığında 50.000 dolar vereceğini söylemiş, ancak Tesla bu sorunu çözdüğüne Edison sözünde durmamıştır.

Bu durum karşısında Tesla işi bırakmış ve iki yıl sonra iki arkadaşı ile alternatif akım endüksiyon motorunu geliştirerek “Tesla Electric Company” isimli şirketi kurmuştur. 1093 patenti olan Edison ile 112 patent olan Tesla arasındaki en önemli farklardan bir tanesi Edison’un pazarlanabilir icatlar üzerine yoğunlaşıp büyük bir servet kazanmasıdır. İkili hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli gerçek ise 1912’de Nikola Tesla ile Thomas Edison’un 40.000 dolar değerindeki Nobel Ödülü’nü paylaşmak üzere seçilmeleri ve Tesla’nın bu açıklama üzerine ödülü reddettiği gerçeğidir.

Thomas Edison İcatları

Thomas Edison İcatlarıÇocukluk çağlarında icat yapmasına rağmen Edison’un kabul görmüş ilk icadı 1868 yılında bulduğu elektrikli oy kaydedicidir. Ancak mucit bu icadını pazarlamayı başaramamıştır. 1877 yılında geliştirdiği fonografla ün kazanmış, hatta o dönemlerde yaşadığı şehir olan Menlo Park’ın büyücüsü olarak anılmıştır. Aynı yıl sesi kaydedip yineleyen gramofonu icat etmiştir. Büyük ilgi toplayan bu icadı sayesinde dünya çapında ün kazanmıştır. Ayrıca yine aynı yıl içerisinde karbonlu mikrofonu bulmuş ve telefondaki ses kalitesini arttırmıştır.

Herkesin Edison ile bağdaştırdığı ampul ise onun keşfi olarak görülmemektedir. Çünkü bunun patenti W. Sawyer tarafından daha önce alındığı için Edison’un başvurusu onaylanmamıştır. Ancak Edison kısa süre içerisinde patlayan ve daha önce bulunan ampulü geliştirmiş ve 1878 yılında ilk uzun ömürlü akkor flamanlı ampulü bulmuştur.

Thomas Edison Swan da aynı alanda araştırmalarına devam ettiği sırada Edison elini çabuk tutmuş ve Swan’dan daha önce (1879) patent almayı başarmıştır. Bu konuda mahkemelik olan ikili daha sonra aralarında anlaşarak ortak bir şirket (Edison & Swan United Electric Company) kurmuşlar ve ampulleri Ediswan markasıyla piyasaya sürmüşlerdir.

Ancak New York sokaklarını ampullerle aydınlatan kişi olarak Edison bilinmektedir. Çünkü patent ve elektrik santralleri ona aitti ve şehir 1882’de onun işaretiyle birlikte aydınlanmıştır. Büyük mucit 1883’te ise hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi (ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta yayılması) denen olayı bulmuştur.

Hayatı boyunca 1093 tane patent almayı başaran Edison, başkalarının icatlarını geliştirerek ya da kendi bulduğu icatlarla dünyanın en büyük mucitlerinden biri olmayı fazlasıyla hak etmiştir. Ve büyük bölümünü sayısız deneme yaparak geçirdiği 84 yıllık ömrü, 18 Ekim 1931’de New Jersey’deki evinde diyabet rahatsızlığı nedeniyle son bulmuştur. Evinin arkasına gömülen Edison’un anısı için kentte bir dakikalığına bütün ışıklar söndürülmüştür.

Thomas Edison Sözleri

Thomas Edison SözleriÜnlü mucit Thomas Edison’dan bu kadar konuştuktan sonra, birkaç bilinen sözüne de değinmek istedim. Çünkü bu sözler, özellikle de başarısız hissettiğimizde bakıp bakıp güç almamız gereken nitelikteler!

Thomas Edison SözleriAmpulü bulmadan önce defalarca başarısız deneme yapan Edison, hiç vazgeçmemiş ve bu durumu yukarıdaki sözüyle açıkça ifade etmiştir.

Thomas Edison Sözleri VazgeçmekTıpkı yukarıdaki sözünde de anlattığı gibi! Edison denemekten bıkıp usanmayan bir mucitmiş. Zaten yüzlerce başarısız denemeden sonra ampulü bulmasıyla da düşüncesinde ne kadar haklı olduğunu kanıtlamış.

Thomas Edison Ünlü Sözleri Tamam, elektrik çok ucuz değil belki ama her yerde olduğu ve mumların genellikle dekor olarak kullanıldığı bir devirde yaşıyoruz. Yani mucidin bu sözünde de büyük doğruluk payı var.

Thomas Edison Sözleri İşinden Keyif AlmakÇünkü Edison için bir şeyler üretmek, sorgulamak, düşünmek, denemeler yapmak bir hobi niteliğindeymiş. Yani o hayatının büyük bölümünü araştırma laboratuvarlarında geçirirken, kendisini çalışmaktan ziyade bir hobisiyle uğraşıyor gibi hissediyormuş.

Thomas Edison Sözleri Mucitliği ÜzerineKendi buluşlarının yanı sıra başkalarının fikirlerinden yola çıkarak çok sayıda icat geliştirmiştir. Yani o başkalarının ortaya attığı fikirleri evirip çevirerek ortaya yepyeni şeyler çıkarmıştır. Ki bu özelliği sayesinde de 1093 tane patentin sahibi olmuştur.

Evet, Thomas Edison gördüğünüz gibi kendi çabalarıyla dünyanın en önemli isimlerinden biri haline gelmiş isimler arasında. Keza tek başına yola çıkan, sayısız zorlukla karşılaşan ama hiçbir zaman pes etmeyen başarılı mucidin hayat hikayesi de tam bir motivasyon öyküsü. Yani siz ne düşünüyorsunuz bilemem ama Edison’un başarıya ulaşmadan önce vazgeçmekle ilgili sözüne tüm kalbimle inandığımı söylemeliyim. Çünkü William Ward’ın da dediği gibi; başarısızlık ecel değil öğretmen, yenilgi değil gecikme, çıkmaz sokak değil viraj olarak görülmelidir.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum