Yatırım yapmaya başla!

Thomas Cook Tatilcileri İngiliz Sivil Havacılık Kurumu’nun Gönderdiği Uçakla Ülkesine Uçuyor

Dev seyahat şirketi Thomas Cook'un dün batmasıyla birlikte mağduriyet yaşayan çok sayıda müşteri İngiliz Sivil Havacılık Kurumu tarafından tahsis edilen uçakla ülkesine dönüyor.
Thomas Cook Tatilcileri İngiliz Sivil Havacılık Kurumu’nun Gönderdiği Uçakla Ülkesine Uçuyor

İngiliz asıllı dev şirket Thomas Cook’un dün resmen batmış olması turizm sektörünü derinden sarstı. Tatil için Muğla’nın farklı bölgelerini tercih eden ve Thomas Cook müşterisi olan çok sayıda İngiliz turist iflas haberiyle birlikte mağdur olurken, sektör yetkililerinden gelen açıklama turistleri bir an önce ülkesine ulaştırmanın amaçlandığını göstermişti.

Vaat edilenler doğrultusunda yüzlerce turisti zor durumda bırakmamak adına İngiliz Sivil Havacılık Kurumu tarafından 12 adet uçak Dalaman’a iniş yaptı. 471 koltuk kapasitesi bulunan Airbus A380 tipi yolcu uçağı tahsis edildi. İngiliz turistleri ülkesine götürmek için saat 23:00 sularında Dalaman Havalimanı’na inen söz konusu uçak, bekleyen 222 yolcuyu alarak gece 01:30 sularında kalkış yaptı.

Yakıt ikmalinin ardından Londra’daki Gatwick Havalimanı’na uçan yolcu uçağı, Dalaman Havalimanı’na gelen ilk A380 tipindeki ilk uçak olması sebebiyle personeller tarafından ilgiyle izlendi.

A380 İlgiyle İzlendiEdinilen bilgiye göre uçak İngiliz turistleri ülkesine götürmek için yeniden Dalaman Havalima’na inecek. Gelişmelerin ardından görüş bildiren YDA Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Cengiz Tuğrul Ayaz, Türkiye’de tatil yapan turistler açısından Thomas Cook’un iflasının oldukça üzücü olduğunu aktardı.

Şirkete ilişkin değerlendirme yapan Ayaz, geçmişi oldukça eskiye dayanan ve pek çok konuda ilklere imza atmış olan Thomas Cook’un son zamanlarda artan maliyetler ile sürekli değişen ekonomik koşullara direncini kaybederek sektöre veda ettiğini ifade etti.

Ayaz, Thomas Cook müşterilerinin Dalaman Havalimanı’nda ülkelerine dönmeye çabaladıklarını belirtirken, bu konuda İngiltere hükümetinin de göz ardı edilemeyecek bir hassasiyet gösterdiğini açıkladı.

Müşteriler Dalaman'da Ülkesine Dönmeye ÇabalıyorÇok sayıda turistin ülkelerine döndürülmesi için çabaladıklarını belirten Ayaz, bu kapsamda İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, İngiltere Sivil Havacılık Kurumu ve İngiltere Büyükelçiliği yetkililerine Dalaman Havalimanı olarak gereken her türlü desteği sağladıklarını bildirdi.

Havalimanındaki tüm personellerin aynı amaç için seferber olduklarına vurgu yaptı. Ayaz açıklamalarında sona yaklaşırken bölgeye tatil için gelen turistlerin ilgisinde herhangi bir azalma olmadığını ve Türkiye turizmini kötü etkilemek isteyen her türlü güce karşı savaşılacağını belirtti.

Tüm bunlarla birlikte Alanya, Side, Kemer, Fethiye, Bodrum ve Marmaris gibi önemli turizm merkezlerinde bulunan otellerin şirketten büyük miktarda alacağı bulunuyor. Ayrıca İngiltere’den Ekim ayında Marmaris’e tatil için gelecek 25 bin turistin rezarvasyonunun iptal olduğu öğrenildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum