Yatırım yapmaya başla!

Thomas Cook Turizm Sektörüne 350 Milyon Euro’yu Aşkın Borçla Veda Etti

Turizm İstişare Kurulu (TİK) tarafından Thomas Cook'un piyasaya olan borcunun 350 milyon Euro üzerinde olduğu açıklandı.
Thomas Cook Turizm Sektörüne 350 Milyon Euro’yu Aşkın Borçla Veda Etti

Geçtiğimiz hafta iflas etmesiyle turizm sektörünün çalkalanmasına neden olan İngiliz dev tur şirketi Thomas Cook, gündemdeki yerini koruyor. Dün söz konusu şirketin müşterilerine yönelik düzenlenen kurtarma operasyonunun başarıyla ilerlediği ve bu kapsamda 106 bin turistin İngiltere’ye dönüşünün sağlandığı bilgisine ulaşılmıştı.

Bugün Thomas Cook’a yönelik bir başka gelişme Turizm İstişare Kurulu (TİK) tarafından ortaya atıldı. Batmasıyla sektöre zarar verip çok sayıda müşterinin mağduriyetine neden olan Thomas Cook’un pek çok işletmeye borcu olduğu biliniyor. Bu konu hakkında açıklama yağan TİK, şirketin Türk turizm sektörüne olan toplam borcunun 350 milyon Euro’yu aştığını bildirdi.

TİK’ten gelen açıklama iflasın ardından derhal yeni tur operatörü anlaşmalarının teşvik edilmesi gerektiğine işaret etti.

Yeni Tur Operatörü Anlaşmaları Teşvik EdilmeliBunun yanında yabancı tur operatörlerinin Türkiye’de temsilci ve sorumlu seyahat acentesi bulundurmadan tahsis sözleşmeleri yapılmasının önüne geçilmesi gerektiği vurgulandı. TİK, Thomas Cook’un İngiltere, Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Avusturya ve Polonya gibi önemli pazarlarda battığını ilan etmesiyle birlikte turizm sektörü tarihinin en büyük iflasının kaydedildiğini ifade etti. Ayrıca söz konusu bu iflasın Türkiye turizmi için olağanüstü bir durum oluşturduğu da belirtildi.

Açıklamada meydana gelen iflasın ardından İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde mevcut müşterilerden ücretlerin tahsil edildiği bilgisine yer verilirken, Türk turizm sektörünün ise mağduriyeti en aza indirmeye çalışarak Türk misafirperverliğine uygun şekilde davranıldığı ifadelerine ulaşıldı.

TİK, söz konusu turizm şirketinin iflasının ardından hasar tespitinde bulundu. Bu kapsamda, Thomas Cook’un konaklama başta olmak üzere tedarikçi firmalarla doğrudan sözleşme ya da fatura ilişkisiyle çalışması sebebiyle Türk turizm sektörüne olan borcunun 350 milyon Euro’yu aşkın olduğunu tahmin etti.

TİK, yüksek miktarda borç nedeniyle alınması gereken bazı önlemlere de açıklamalarında yer verdi.

Alınması Gereken Önlemler BelirtildiSöz konusu finansman yükünün azaltılması için 50 milyon Euro’luk kredi imkanının çok daha yukarı seviyelere taşınması, 3 yıl geri ödemesiz, uzun vadeli ve düşük vadeli olarak planlanmasının oldukça önemli olduğuna dikkat çekilen TİK açıklamasında, küçük işletmelere kredi kullanımında öncelik tanınması gerektiği belirtildi.

Tahsil edilemeyen yüklü miktarda ödeme olduğunu belirten TİK, bu konuda devleti liderlik yapmasının turizm sektörü açısından büyük önem taşıdığını açıkladı. Rakip ülkelerin pazarda Thomas Cook’un yarattığı boşluğu doldurmaya yönelmesiyle seyahat acentelerine destek vereceğini, bu durumda Türkiye’nin vakit kaybetmeden yeni tur operatörü anlaşmalarını teşvik etmesi gerektiği bildirildi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında diğer şirketlerin Thomas Cook’un yarattığı boşluğu doldurması için 3-4 yıl gibi bir süreye ihtiyacı olduğunu belirtmişti. Türkiye’nin turizm sektöründe rekabet ettiği çok sayıda ülkenin hızlı bir şekilde teşvik sağlamaya yönelecek olması nedeniyle bunların hemen harekete geçirilmesi gerektiği yeniden açıklamada vurgulandı.

Kapsamlı bir açıklama yapan TİK, mevzuatta ihtiyaç duyulan değişikliklerin yapılarak sektör örgütlenmesinin bitirilmesi ve çağdaş teminat sistemlerinin hayata geçirilmesi gibi yol gösterici tavsiyelerde bulundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum