Yatırım yapmaya başla!

Thomas Cook’tan Mağdur Olan Turistlerin 106 Bini İngiltere’ye Ulaştırıldı, Kurtarmalar Sürecek!

İngiliz Sivil Havacılık Kurumu (CAA) tarafından 106 bin Thomas Cook müşterisinin ülkelerine döndürüldüğü açıklandı.
Thomas Cook’tan Mağdur Olan Turistlerin 106 Bini İngiltere’ye Ulaştırıldı, Kurtarmalar Sürecek!

Geçtiğimiz günlerde iflas eden Thomas Cook’un ardından şirketin çok sayıda müşterisi mağduriyet yaşamış, bu krizden en az maliyetle çıkabilmek için çeşitli çalışmalar yürütülmüştü. Bugün İngiliz Sivil Havacılık Kurumu (CAA) tarafından yapılan açıklama turistleri kurtarma operasyonu kapsamında 106 bin turistin İngiltere’ye ulaştırıldığını bildirdi.

Söz konusu kurtarma operasyonu İngiliz hükümetinin talebi üzerine başlatıldı ve çok sayıda Thomas Cook müşterisinin mağdur olmasını engelleme amacını esas aldı. Bir hafta içinde çok sayıda turistin evine döndürülmüş olması hem müşterileri sevindirdi, hem de sektör mahcubiyet yaşamadı.

CAA’nın açıklamasında Thomas Cook müşterilerinin üçte ikililik bölümünün İngiltere’ye ulaştırıldığı, dün 64 uçuşla 14 bin yolcunun evlerine getirildiği bilgisi yer aldı.

Üçte İkilik Kısım İngiltere'ye UlaştırıldıBunun yanında yolcuların %94’ünün daha önce belirlediği seyahat tarihlerinde herhangi bir değişiklik yapmadığı ortaya çıktı. Ayrıca açıklamada yer alan ifadeye göre, bugün sonunda toplamda 53 uçuşla 8 bin İngiltere yolcusunun daha evlerine ulaştırılması hedefleniyor. Kurtarma operasyonlar 6 Ekim’e kadar devam edecek ve uçuş sayısı toplamda 1000’i bulacak.

Bunun yanında yaklaşık 360 bin kişinin tatil rezarvasyonu ATOL (Hava Seyahat Organizatörleri Lisanslaması) güvencesi altında bulunuyor. Böylelikle tatilcilerin ileriye dönük tatil planlarının geri ödemesinin en kısa zamanda gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.

Yaklaşık 100 bin civarında rezervasyon banka kartı ile gerçekleştirilirken, bunların geri ödemesinin yapılması için 2 hafta süre olduğu, diğer ödeme biçimlerinin ise daha uzun süreceği yine açıklamadan edinilen bilgiler arasında bulunuyor.

Thomas Cook’un iflasından hemen önce İngiliz hükümetinden 250 milyon sterlin tutarında destek istediği ve bu talebin hükümet tarafından reddedildiği biliniyor.

İngiliz Hükümetinden Destek İstendiFakat İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps tarafından geçen hafta yapılan açıklama, İngiliz hükümetinin Thomas Cook yolcularının ülkelerine geri döndürülmesi için 100 milyon sterlinlik harcama yaptığını bildirmişti. CAA Başkanı Dame Deirdre Hutton, batan şirketin otellere olan toplam borcunun 338 milyon sterlin olduğunu duyurdu.

Şirket ile ilişiği olan otellerin endişeli olduğunu bildiren Hutton, Meksika’da bulunan bir otelin Thomas Cook’tan 2,5 milyon sterline dayanan alacağı olduğuna işaret ederken, otellerin endişesine hak verdiğini ifade etti. İngiltere İş, Enerji ve Sanayi Stratejisi Bakanı Andrea Leadsome ise söz konusu şirketin 1,7 milyar sterlin borcu bulunduğunu söyledi.

Olayın ardından şirketin iflasında yöneticilerin payı olup olmadığını ortaya çıkarmak için İngiliz Hükümeti soruşturma başlatmaya yönelmiş, Üst Yönetici Peter Fankhauser’a toplamda 8,3 milyon sterlin ödeme yapıldığı ve diğer şirket yöneticilerine 5 yıl içinde toplamda 20 milyon sterlin ödeme yapıldığına yönelik duyumlar ortaya çıkmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Turizm kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum