Yatırım yapmaya başla!

İngiltere’nin 178 Yıllık Seyahat Şirketi Thomas Cook Finansal Sorunlar Nedeniyle Battı!

İngiltere'nin en ünlü seyahat ve havayolu firmalarından biri olan Thomas Cook, 178 yıllık köklü geçmişine rağmen yüksek miktardaki borçları nedeniyle bugün resmen battı.
İngiltere’nin 178 Yıllık Seyahat Şirketi Thomas Cook Finansal Sorunlar Nedeniyle Battı!

Faaliyetlerine 1841 yılından bu yana devam eden ve dünyanın en eski seyahat-tur şirketlerinden biri olan Birleşik Krallık merkezli Thomas Cook, finansal krizler ve yüksek miktardaki borçları nedeniyle resmen battı. Ülkenin en eski firmalarından biri olarak çok sayıda müşterisi olan Thomas Cook, 16 ülkede yılda 19 milyon kişiye otel, tatil köyü ve havayolları hizmeti sunuyordu.

İngiliz Sivil Havacılık Kurumu’nun (CAA) söz konusu dev şirketin “ticari faaliyetlerine son verdiğini” bildirmesiyle gelen iflas haberi, 150 bini Britanyalı yaklaşık 600 bin Thomas Cook müşterisini mağdur etti. Şirkete ait tüm rezervasyonlar, uçuşlar ve tur organizasyonlarının iptal edilmesi yolcuları şaşkınlığa uğrattı.

178 yıllık köklü bir geçmişi olan şirketin batmasında Fosun Tourism Group’un öncülüğünde yapılan kurtarmaya yönelik son dakika görüşmelerinin bir sonuca varamaması rol oynadı.

Görüşmelerden Sonuç AlınamadıBir süredir yüksek miktardaki borçlarla mücadele eden ve Pazar günü boyunca ek para arayıp çözüme ulaşamayan Thomas Cook’tan gelen açıklama, şirketin ek fon sağlamaya yönelik uğraşlarının sonuç vermemesinin ardından Londra’daki yüksek mahkemeye başvurduğunu ortaya çıkardı.

Resmi olarak batışın ardından tasfiye sürecine giren şirket, bu tasfiye ile birlikte dünyanın farklı bölgelerinde tatil yapan çok sayıda Thomas Cook müşterisinin ülkelerine geri getirilmesi için İngiltere tarihindeki en büyük geri dönüş operasyonunu başlatmış oldu.

Diğer bir deyişle, şu an yırt dışında 600 bin müşteriye sahip olan Thomas Cook’un tasfiyesi hükümetler ile sigorta şirketleri devasa bir kurtarma çalışması yapmaya mecbur etmiş görünüyor.

Şirketin CEO’su Peter Fankhauser, iflastan dolayı derin üzüntü içinde olduklarını bildirdi.

CEO Peter FrankhauserDiğer taraftan düzenleyici kurum ve İngiliz hükümetinin mağdur olan 150 binden fazla İngiliz müşteri için gelecek iki hafta içinde onları ülkeye getirmeye hazır bir uçak filosuna sahip olduğu bilgisine ulaşıldı.

Bunun yanında iflasın kesinleştiğinin hissedilmesiyle birlikte dün CAA tarafından tatil bölgelerine yollanan 567 adet uçak ile 84 bin İngiliz yolcunun ülkeye geri getirilmesi için bir faaliyet yürütülmüştü.

Çok sayıda vatandaşa da iş imkanı sunan şirket, iflasıyla birlikte personellerini işsiz bırakacak. Mevcut durumda 9 bini İngiliz olmak üzere 22 bin kişinin işsiz kalma korkusu yaşadığını biliniyor.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, Thomas Cook’un batışının tatilciler ve personeller açısından oldukça üzücü olduğunu belirtirken, vatandaşları ülkelerine döndürmeye uğraşan ekiplere anlayışlı davranmaları konusunda uyardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum