Yatırım yapmaya başla!

Theresa May, Brexit Zirvesi Öncesi Merkel ve Macron’dan Yardım İstedi

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit'e ikinci bir gecikmeye destek sağlamak için Angela Merkel ve Emmanuel Macron'dan yardım istedi.
Theresa May, Brexit Zirvesi Öncesi Merkel ve Macron’dan Yardım İstedi

Kritik Brexit zirvesi için geri sayım başladı. İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit’e ikinci bir gecikme için destek sağlamak amacıyla Alman ve Fransız liderlerle görüşmek için Berlin ile Paris’e gitti. Müzakereler, AB liderlerinin Brexit’e adanmış acil bir zirve için Çarşamba günü Brüksel’de buluşmalarından önce geldi.

AB Konseyi toplantısında geri kalan 27 AB liderinin Brexit için İngiltere’ye daha fazla zaman verip vermemeye karar vermesi gerekecek.

AB Konseyi İngiltere'ye Zaman Verip Vermeyeceğine Karar VerecekÜlkenin başlangıçta 29 Mart’ta AB’yi terk etmesi gerekiyordu; ancak İngiltere milletvekilleri May’in geri çekilme anlaşmasını 3 kere reddettikleri için daha fazla zaman tanınmıştı. Şimdi ise İngiltere tarafından Brexit son tarihinin 30 Haziran’a uzatılması istendi.

Bir Brexit anlaşmasının henüz İngiliz siyasetçiler tarafından onaylanmamasına rağmen, AB’yi anlaşmasız bırakma seçeneği de reddedildi. Bazı alternatif Brexit önerileri için de gerekli olan destek yeterli çoğunluğu alamadı.

İngiltere’nin kaderi, büyük ölçüde Avrupalı komşularının elinde ve bir uzlaşmanın olmamasını nedeniyle daha fazla zaman isteyecek.

İngiltere'nin Kaderi Avrupa'nın ElindeAlmanya Şansölyesi Angela Merkel, İngiltere’ye daha fazla zaman vermek istediğini söylerken, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron, daha önce bir uzatmayı haklı çıkarmak için “güvenilir bir plan” sunulması gerektiği konusunda ısrar etmişti. Ayrıca Macron, katı koşullar getirmeye istekli olduğunu bildirmişti.

Hermes Yatırım Yönetimi üst düzey ekonomisti Silva Dall’Angelo, “Macron’un bu duruşuna katılıyorum, esasen ön plana çıkıyor. İngiltere ile anlaşmaya varmak herkesin yararına. Anlaşmasız bir Brexit, İngiltere için temelde bir sorun olacak, ancak Euro bölgesi için de olumsuz sızmalar yaşanacak. Günün sonunda Macron da dahil olmak üzere AB liderleri erteleme yapacaklar. Ancak elbette buna bağlı şartlar olacak,” dedi.

May, Brexit konusunda bir uzlaşma bulmak için muhalefet İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ile karşılıklı görüşmelerde bulundu.

May, Corbyn ile Anlaşma için GörüştüAvrasya Grubu’ndaki Mujtaba Rahman’a göre; görüşmeleri AB liderlerine İngiltere’nin siyasi çıkmasından bir çıkış yolu bulmaya çalıştığını göstermenin bir yolu olarak da kullanılabilir.

Rahman, “27 AB liderini Çarşamba günü acil zirve toplantısında görüşmelerin Cuma günü öncesinde 50. Madde’nin daha fazla uzatılması için gerçek ilerleme kaydetmesi konusunda ikna etmek için İşçi Partisi masasında kalması gerekebilir. Bu yüzden May müttefikleri müzakerelerin sonucu olan bir gümrük düzenlemesi fikri yürütüyorlar,” dedi.

Almanya’nın AB Bakanı Michael Roth, AB liderlerinin Brexit’in uzatılması için belirlediği şartların karşılanmadığını söyledi.

Michael Roth Uzatma için Şartlar SağlanmadıRoth, May’in muhalefetle görüşmelerinin ise çok geç başladığını ve henüz bir sonuç üretmediklerini de belirtti. Tüm bunların ise düzensiz bir Brexit olasılığını ortadan kaldıramadığına işaret etti. Ancak İrlanda Dışişleri Bakanı Simon Coveney, AB zirvesinde ülkelerin sert bir Brexit’ten kaçınmak için birlikte çalışması gerektiğine dair güçlü bir bakış açısı beklediğini belirtti.

Coveney, anlaşma yapılmasının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi. En büyük ticaret ortaklarından biri olan ve Kuzey İrlanda ile arasında kırılgan bir barışın sağlandığı İrlanda Cumhuriyeti, sert bir Brexit’ten en çok etkilenecek yer olarak görülüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum