Yatırım yapmaya başla!

May’in Güvenoyu Brexit Oylamasına Paralel Bir Sonuç Alırsa Genel Seçim Gündeme Gelebilir

AB ile imzalanan anlaşmanın parlamentoda ciddi bir oy oranı ile reddedilmesi güvenoyu gündemine yol açarken sonuçlar küresel piyasalarda önem arz ediyor.
May’in Güvenoyu Brexit Oylamasına Paralel Bir Sonuç Alırsa Genel Seçim Gündeme Gelebilir

Britanya Parlamentosu’nun Brexit anlaşmasının ezici bir şekilde reddedilmesi, Avrupa Birliği’nin geri kalanı için rahatsız edici bir soruyu gündeme getiriyor; İngiltere’nin bloktan ayrılmasında çok başarılı olup olmadığı…

Geçen yılın sonlarında Brüksel’deki diğer 27 AB üyesi ve yetkilisi, neredeyse tüm müzakere hedeflerini karşılayan bir anlaşma yapmışlardı. İngiltere büyük bir boşanma faturası ödemeyi, ülkedeki AB vatandaşlarını korumayı, İrlanda’da zor bir süreç olmayacağını ve bir AB üyesine benzer şartlarla sürtünmesiz ticareti garanti etmişti.

May karşıtı oylar o kadar başarılı oldular ki İngiliz milletvekilleri anlaşmayı yutamazlardı. Salı günü, Parlamento’da gerçekleşen oylamada Theresa May 432-202 farkla seçimin kaybedeni oldu. Yani May’in AB ile imzalamış olduğu anlaşmayı oylayan İngiliz Parlamentosu bu anlaşmayı reddetti.

Makul Talepler Olarak Değerlendirilen Sonuçlar

Gelişmeler Sonucunda Taleplerin Olağan Olduğuna DeğinildiAlmanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier Çarşamba günü yaptığı açıklamada, bazı yetkililer İngiltere’nin Avrupalı ​​ortaklarının ılımlı olduğunu öne sürdü ve “makul bir talep” olacağını söyledi.

Bununla birlikte, Salı günkü oylamada hükümetlerin ne olursa olsun bloğun birliğini bozmadan Bayan May’a teklifleri konusunda tavizler vermekten kaçınmak istedikleriyle ilgili sert bir tartışma başlatıldı. Harekete geçmemek, İngiltere’yi 29 Mart’ta zararsız bir pazarlık Brexit’e yöneltebilir. Gelişme AB’yi giderek daha kırılgan bir avro bölgesi ekonomisine sokabilir.

Avrupalı ​​yetkililer son haftalarda B Planının görüşülmediği konusunda ısrar ediyorlar ve Paris, Berlin ve Brüksel’den gelen tekrarlanan mesaj, Brexit’in Bayan May’ın ve AB liderlerinin Kasım ayında onaylanan en iyi ve tek anlaşma olduğunu söylediler. AB liderleri oylama sonrasında, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile Kasım ayında yapılan anlaşmanın “düzenli bir şekilde sağlanmanın tek yolu” Brexit olduğunu söyledi.

Görüşmelerin Yapılmasına Vaktin Yeterli Olduğu Yorumlandı

Görüşmelerde Sürecin Yeterli Olabileceğine DeğinildiAlman Başbakan Angela Merkel Çarşamba günü, “Hala müzakere edecek zamanımız var, ancak şimdi İngiltere Başbakanı’nın ne önereceğini görmeyi bekliyoruz” dedi. Avrupalı ​​diplomatlar, topun Bayan May’in mahkemesinde kaldığını ve Avrupalı ​​yetkililerin dinlemeye devam edeceğini söyledi. İngiliz liderin parlamentoda nasıl devam edeceğine karar vermek için birkaç günü var. Bayan May, planlarını Pazartesi günü belirleyeceğini söyledi.

Ancak yetkililer, AB’nin Bayan May’a ne gibi adımlar atabileceklerini tartışmaları gerektiğini savundular. Bazı yetkililer ise bloğun bugüne kadar neyin kırmızı olduğuna karar vermesinin imkansız olduğunu söyledi. İngiltere’nin çıkış şartlarını belirleyen yasal olarak bağlayıcı geri çekilme anlaşmasının yeniden açılması ve Brexit anlaşması için önem arz ediyor.

Bununla birlikte, Bayan May’a ülkesinde bir anlaşma için destek kazanabileceğini göstermesine bağlı Avrupa tarafından bir destek gelebilirdi ancak parlamentonun oylamasından sonra bu zor görünüyor. AB diplomatlarından biri, “Bundan sonra May’in çabalarının parlamentodan bir destek bulabileceğini sanmıyorum” dedi.

Salı günü elde edilen daha dar bir sonuç, AB’nin Brexit anlaşmasında Bayan May’a yardım etmek için yapılan bir dizi sınırlı değişiklik etrafında birleşmesini kolaylaştırabilirdi. Avrupalı ​​yetkililer ayrıca, İngiltere’nin kırmızı çizgileri müzakere etme konusundaki büyük bir değişikliğin AB tarafında daha önemli bir kayma anlamına gelebileceğini vurguladı ancak Salı günü Bayan May’dan bunun bir işareti yoktu.

Mesajlar Aynı Ton Farklıydı

Mesajların İçeriği Aynı Olsa da Tonlamalar DeğişiyorGeçtiğimiz haftalarda, AB tarafından gelen yetkililerin mesajlarının tonu değişti ancak madde değişmedi. Fransız yetkililer, Kasım ayında yapılan anlaşmanın müzakerelere hazır olmadığı konusunda ısrar ederken, Alman yetkililer, sarsıntılı bir bölünmenin stratejik sonuçları konusunda daha fazla endişeli görünüyorlardı. Bay Altmaier, geçen hafta halka açık bir şekilde Britanya’nın acısını hissettiğini söyledi ve Twitter’da AB’nin Brexit’in “destansı mücadelesi” olarak adlandırdığı şeye yaklaşana kadar “sabırla beklemesi gerektiğini” söyledi.

En temel düzeyde AB’ye olan sıkıntı İrlanda’nın geri tepmesine, Kasım’da İngiltere’nin bir parçası olan Kuzey İrlanda’nın fiziksel bir sınırından kaçınmaya yönelik garantilere dayanıyor. Bir yetkili İngiltere’yi bir Brexit oylaması sonrası AB’de olması durumunda, İngiltere’yi bloklarla birlikte bir gümrük bölgesinde kalacağını ve ticarette bir değişiklik olmayacağını belirtmişti.

AB’nin geri durma noktasını sulandırmaya yönelik herhangi bir çabası, İrlanda hükümetini terk etmek ve AB’nin İngiltere ile müzakere stratejisinin merkezi bir dayanağını ortaya çıkarmak anlamına geliyor. Avrupalı ​​yetkililer bunun İngiliz milletvekillerini imtiyazlardan caydırmaya ve daha fazla talepte bulunulmasına teşvik edeceğinden çekiniyor olabilirler. Bununla birlikte, konunun etrafında bir yol bulamaması, İngiltere’nin ayrılmasından sonra Kuzey İrlanda ve İrlanda arasındaki zor bir sınırın restorasyonunu neredeyse kesinlikle garanti edebilir.

Gelişlemerden Çıkanların Yorumu

Genel Seçim Gündemi Gelişmelerden Yorumlanan Sonuçlar ArasındaEn bilinmesi gereken  bir durum varki o da İngiltere tarafında başarısızlıklarla gelen bir istifadır. Yorumcular ve analistler tarafından da yüksek ihtimalde Theresa May’dan beklenen bir istifa söz konusu idi. Seçimlerin 100 farklık oyla May’in aleyhine sonuçlanması durumunda olası bir istifa bekleniyordu. Seçimlerin ardından Theresa May’in ciddi bir farkla seçimi kaybetmiş olmasının ardından, seçim öncesindeki istifa beklentileri ağırlık kazandı ve Çarşamba gününde bir açıklama beklendi.

Ancak May ihtimaller dahilinde bir açıklama yapmadı. Bugün akşam gerçekleşmesi planlanan güven oylamasının politikalar açısından önemli bir yere sahip. Gelişmelerin sonunda May’in güvenoyu alamaması halinde olası genel seçimin daha ağır bir ihtimalde ortaya çıkabileceği yorumlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum