Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Başbakanı Theresa May’in Görevdeki Günleri Artık Sayılı!

Uzmanlar İngiltere Başbakanı Theresa May'in görevdeki günlerinin artık sayılı olduğunu söylüyorlar.
İngiltere Başbakanı Theresa May’in Görevdeki Günleri Artık Sayılı!

Başbakan Theresa May, AB liderlerini bloktan ayrılmadan önce İngiltere’ye daha fazla zaman vermeye ikna etti. Buna karşın uzmanlar, May’in görevdeki günlerinin artık sayılı olduğunu söylüyorlar. Üstelik 6 aylık ertelemenin bu değişiklik için yeterli olduğundan bahsediyorlar.

Başbakan Theresa May’in Mayıs ayısının sonuna kadar istifa etmesi durumunda Brexit’e kadar bir genel seçim yapılabileceği söylendi.

Brexit'e Kadar Genel Seçim YapılabilirJP Morgan ekonomisyi Malcolm Barr, “Muhafazakar partinin liderlikteki bir değişikliği düşünmesi ve bir sonraki başbakanın AB ile müzakere etmesi için bir süre izin vermesine rağmen altı aylık bir süre yeterli,” dedi.

Dün akşam Brüksel’de gerçekleşen Brexit Zirvesi’ne rağmen İngiliz siyasetinde daha fazla kargaşanın olması bekleniyor. AB liderleri ise Brexit’in son tarihinin 31 Ekim’e kadar esnek bir şekilde uzatılmasını kabul ettiler.

Muhafazakar partinin etkili Brexit yanlısı üyeleri, May’in kararından memnun değiller ve AB’den anlaşmadan ayrılmayı istiyorlar.

Muhafazakar Parti May'i İstemiyorDiğer kısmı ise May’in blok ile daha yakın bir ilişki sürdürülmesi için daha yumuşak bir Brexit için AB ile geri geçilme anlaşmasını baltaladılar. May, Brexit anlaşması kabul edilirse istifa edeceğine söz vermişti.

31 Ekim’e kadar uzatılan Brexit’e rağmen, May anlaşmasını kabul ettirmeye çalışacak ve 22 Mayıs’taki AB Parlamento seçimlerinden önce ayrılmayı deneyecek. Eğer bunu yapamazsa zorunlu olarak seçimlere katılması gerekecek.

May, Aralık ayındaki güven oylamasında zafer elde etmesine rağmen dramatik bir isyan ile karşı karşıya kaldı.

Güven Oylamasına Rağmen May'e İsyanBir sonraki güven oylaması teknik olarak 12 ay içinde yapılamaz. Yew Kamu Politikası Okulu’nda doçent olan James Crabtree, “Bunun May’in sonu olduğunu düşünüyorum. Teorik olarak Aralık’a kadar başka bir liderlik kampanyası yapamazlar, ancak kabinesinin yarısı toplu istifa ederse ya da parlamentoda partisinin yarısı onun gitmesini istediğini söylerse o halde konumu aşılmaz hale gelir,” ifadelerini kullandı.

Crabtree, May’in çok esnek bir başbakan olduğunu söylerken, zamanının dolmuş olabileceğinden bahsetti. Sorunun artık gider-gidemez olduğunu söyleyen Crabtree, çoğunluğun olmadığı bir anlaşmanın, Ekim ayında da kabul edileceğini düşünmediğini ifade etti.

Malcolm Barr, Brexit’in şimdi resmen bir korku hikayesine dönüştüğünü söyledi ve May’in daha fazla baskı altında kaldığını belirtti.

Brexit Korku Hikayesine DönüştüBarr, yeni çıkış tarihinin İşçi Partisi’ne anlaşma yapılmayan bir çıkıştan kaçınılması için May ile anlaşmaya varma baskısını kaldığına da dikkat çeken Barr, altı aylık bir uzatma ile aciliyet duygusunun ortadan kalktığını belirtti.

Piyasalardaki hakim olan sakinlik hissi ise sabah saatlerinde sterlinin güçlenmesini sağladı. Sterlin, dolar karşısında 1,3088 dolara yükselirken, Euro karşısında daha yavaş bir yükseliş kaydetti. GBP/USD paritesi, yataya yakın seyrederek 1,3087 dolardan işlem görürken, EUR/GBP paritesi yüzde 0,11 artıda 0,8623 sterlinden alıcı buluyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum