Yatırım yapmaya başla!

İngiltere Başbakanı Theresa May Birkaç Gün İçinde İstifa Edebilir

İngiliz basınında çıkan haberlere göre; Başbakan Theresa May birkaç gün içerisinde istifa edebilir.
İngiltere Başbakanı Theresa May Birkaç Gün İçinde İstifa Edebilir

İngiltere Başbakanı Theresa May’in Brexit anlaşmasında yaşadığı başarısızlık sonrasında istifa edeceğine yönelik birçok söylem çıktı. Hatta kendisi de anlaşmaya destek verilmesi durumunda istifasını vereceğini açıklamıştı. Şimdi ise İngiliz basınında çıkan haberlere göre; kendi parisinin üyelerinden istifa etme baskısı ile karşı karşıya.

Times gazetesi, Perşembe sabahı May’in, Cuma günü görevinden istifa edeceğini açıkladı.

May Yarın İstifa EdebilirBelge veya bir kaynak göstermeyen Times ile temasa geçenler ise sorularına karşılık bulamadı. Gazete May’in başbakan olarak kalacağını ve son iki adayın 125 bin Muhafazakar Parti üyesinin oy kullandığı iki aşamalı bir süreçte seçildiğini belirtti. May, Parlamento önüne koymak istediği yeni bir Brexit planı teklifinin tersine çevrilmesiyle birlikte son 48 saat içinde görevinden ayrıldığını duyurmak için baskı altında görünüyor.

Milletvekilleri May’in Brexit anlaşmasını üç kez reddetti ve bu yüzden geri çekilme anlaşmasına bir kez daha oy kullanma şansı verdi. Çoğu muhalefet ve Muhafazakar milletvekili ise bu oylamada da anlaşmayı kabul etmeyeceğini açıkladı. Ayrıca yeni anlaşmada çok fazla değişiklik olmadığı da söylendi.

Telegraph’ın siyasi editör yardımcısı, etkili 1922 Komitesi’nin May’in Cuma günü 10 Haziran’a kadar parti lideri olarak kalacağını duyurmasını istediğini belirtti.

Gazete, bugün May’in Downing Street’te kuşatılmakta olduğunu ve kilit bakanlar olan Jeremy Hunt ve Sajid Javid ile görüşmeyi reddettiğini bildirdi. İngiliz siyasi kurumundaki son kargaşa, May’in Parlamento üyelerine teklif ettiği Brexit planında birtakım değişikliker yaptığını, ancak muhalefet lideri Jeremy Corbyn’in diğer muhalefet partileri gibi anlaşmaya karşı çıkacağını söylemesi ile başladı.

Dün akşam kıdemli bakan Andrea Leadsom, May’in yeni Brexit planını desteklemeyeceğini ve Brexit için olmayan unsurları içerdiğini söyleyerek görevinden aldı. Başbakan May’in aldığı son darbe bu istifa olurken, 1922 Komitesi’nin dün akşam bir araya geldiği bildirildi. May’in liderliğine yönelik bir güven oylamasına itiraz edilip edilmeyeceği konusunda gizli oy kullanıldığı belirtildi.

Geçen yıl Aralık ayında yapan güven oylamasında zafer elde eden May için 12 ay içinde yeni bir oylama yapılması yasalara göre uygun değil.

May için Güven Oylaması Yok1922 Komitesi’nin oylarının sonuçları mühürlü zarflarda olduğu ve May’in 10 Haziran’a kadar kabul etmemesi halinde zarfların açılacağı söylendi. May’in yeni Brexit planının da başarısızlıkla sonuçlanacağı bekleniyor.

Sterlin ise bu karşama ortamında dün, 4 Ocak’tan bu yana gördüğü en düşük seviyeyi kaydetti. GBP/USD paritesi, dünkü kapanışı 1,2667 dolardan yaparken, yeni güne olumsuz bir başlangıç yaptı. Asya piyasalarında hafif ekside seyreden parite, TSİ 09:20 itibarıyla sert düştü ve yüzde 0,47 oranında eksi yön ile 1,2607 dolardan işlem görmeye başladı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum