Yatırım yapmaya başla!

Theresa May Brexit’te Bir Türlü Sonuca Ulaşılamamasından Milletvekillerini Suçladı

İngiltere Başbakanı Theresa May, halka sesleniş konuşmasında Brexit çıkmazından milletvekillerini sorumlu tuttuğunu söyledi.
Theresa May Brexit’te Bir Türlü Sonuca Ulaşılamamasından Milletvekillerini Suçladı

Tabiri caizse tam bir yılan hikayesine dönen Brexit için dün 3 ay gecikme talep edildi. İngiltere’nin 29 Mart’ta Avrupa Birliği’nden ayrılması netleşmişti. Fakat amaç ayrılmadan bazı konularda anlaşma sağlanması ve daha sonrasında mağduriyetlerle karşılaşılmamasıydı.

İngiltere Başbakanı Theresa May anlaşmasız bir ayrılık istemediği için Brexit’in 30 Haziran’a kadar ertelenmesini talep etti. Son yaptığı açıklamada ise Brexit çıkmazından milletvekillerini suçladı.

Başbakanlık ofisi “10 Numara”da ulusa sesleniş konuşması yapan May, milletvekillerinin Brexit’i hayata geçirmek için bir yol üzerinde anlaşmayı başaramadığını söyledi.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasına 3 yıl önce karar verildi ancak geçen süre zarfında kayda değer bir ilerleme sağlanamadı. Halka hitap eden May, “Eminim ki halk olarak bıktınız. Gerçek sorunlarınız dururken milletvekillerinin sadece Brexit’den söz ettiğini duymaktan yoruldunuz. Ben de sizinle aynı taraftayım. Milletvekillerinin artık bir karar verme zamanı geldi.” şeklinde konuştu. Erteleme kararının kendisi için büyük kişisel pişmanlık olduğunu belirten May, bu adımıyla amacının milletvekillerine son bir karar verme şansı tanımak olduğunu ifade etti.

Brexit’i iptal etmenin ülkenin demokrasisinde kalıcı bir hasara yol açacağını aktardı.

İngiliz parlamentosunun önünde AB’den anlaşmayla be anlaşmasız ayrılmanın yanında, yeni bir referandum yaparak Brexit’ten vazgeçme gibi seçeneklerin olduğunu söyleyen May, en son seçeneğin ülkeye zarar vereceğini yorumladı.

Milletvekillerinin bugüne kadar hangi konuları istemediklerini söyleme konusunda kararlı olduklarını, bundan sonraki süreçte AB ile müzakere ettiği anlaşmayı desteklemenin bir yolunu bulabilmelerinin umduğunu dile getirdi. May, çalışmalara yanı şekilde devam edeceğini ancak 30 Haziran’dan daha ileri bir tarihe ertelemeye hazır olmadığını vurguladı.

AB yetkilileri İngiliz parlamentosunun 29 Mart’tan önce Brexit anlaşmasını bir kez daha oylamasını bekliyor.

Öte yandan İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’nın Başkanı John Bercow aynı anlaşmanın aynı parlamento döneminde yeniden oylanmasına izin vermeyeceğini söyledi. 15 Ocak ve 12 Mart tarihlerinde yapılan oylamalarda Brexit anlaşması reddedilmişti. Başkan May, hükümetin anlaşmayı bir kez daha parlamentoya sunmasını bekliyor. Eğer üçüncü kez de reddedilirse, AB’nin 29 Mart’tan önce olağanüstü bir Brexit zirvesi yaparak erteleme talebini karar bağlayacağı tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum