Yatırım yapmaya başla!

Theresa May, Brexit için Üç Gündür Jeremy Corbyn ile Görüşüyor

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit çıkmazına çözüm bulmak için üç gündür üst üste muhalefet lideri Jeremy Corbyn ile görüşüyor.
Theresa May, Brexit için Üç Gündür Jeremy Corbyn ile Görüşüyor

Brexit belirsizliği her gün biraz daha artarken, İngiltere Başbakanı Theresa May bir yol bulmaya çalışıyor. Bu kapsamda, üç gündür üst üste muhalefet partisi lideri Jeremy Corbyn ile bir araya geliyor. İngiltere’nin geleceği için aylarca mücadele eden iki lider, şimdi de AB’nin geri kalanıyla müzakere edilebilecek bir anlaşmaya varmaya çalışıyor.

Bu haftanın başlarında May, Parlamento’ya müzakerelerin şartlarını belirterek nihai sonucu destekleme ve Brüksel’e götürme sözü verdi.

May Parlamentoya Söz VerdiMay, “Tek bir birleşik yaklaşım konusunda hemfikir olmazsak, bunun yerine gelecekteki ilişkiler için Meclis’e koyabileceğimiz bir dizi seçeneğin hangi dersin uygulanacağını belirlemek için oy kullanacağını kabul edeceğiz. En önemlisi, hükümet Meclis kararına uygumaya hazır duruyor. Ancak bu süreci yürütmek için muhalefetin de bunu kabul etmesi gerekecek,” dedi.

ABD’den farklı olarak, İngiltere’deki yasama organını (Parlamento) kontrol eden parti de yürütmeyi (Hükümet) kontrol eder. Bu nedenle Corbyn’in bir sorunu çözmek için May ile görüşmelerde bulunması, Brexit’in İngiliz siyasetini nasıl sarstığının bir başka örneğidir.

May’in sorunu ve konuşmaya zorlanmasının nedeni ise Brexit’in farklı versiyonları arasında bölünmüş partisinin üyelerinin oybirliği ile desteklenmemesi.

Milletvekilleri May'i DesteklemiyorCorbyn ve işçi sınıfı aynı bölünme konusuna sahipler. İngiltere’nin kuzeyindeki İşçi milletvekillerinin çoğu, Parlamento’daki sandalyelerini Avrupa Birliği’nden ayrılma konusunda oy alarak güvence altına aldı. Özellikle Londra’dakiler olmak üzere İşçi Partisi tarafından kazanılan birçok güney sandalye kaldı.

İki lider arasındaki en büyük tartışmalardan biri, İngiltere’nin gümrük birliğine üye olup olmayacağı. Bu düzenleme, Avrupa Birliği üyelerine ticari blok içerisinde hareket eden mallar için ortak tarifeler koymalarını sağlayacak.

Gümrük birliği, AB dışındaki ülkelerle yeni ticari anlaşmalar yapmanın önündeki bir engel olarak görülüyor.

Gümrük Birliği Bir EngelMay, daha önce Birleşik Krallık’tan anlaşmayı bırakması gerektiğini belirten bir kırmızı çizgi meselesi olarak gördüğünü söylemişti. Ancak İşçi lideri, İngiltere’deki iş ve işyerlerini koruyacağını savunarak gümrük birliğinde kalmak istiyor.

Görüşmelerde ortaya çıkacak herhangi bir anlaşma ile May’in, bundan önceki vaadi kırması ve gümrük birliğini geri çekilme anlaşmasına eklemesi gerekiyor. Kabul edilirse böyle bir anlaşma üzerine Corbyn üzerinde de baskı yaratması bekleniyor.

İngiltere’ye Avrupa kıtasından ve tabii ki İngiltere’den AB’ye üye ülkelere dolaşım özgürlüğü de sona erecek.

İngiltere'ye Avrupa'dan Giriş Engellenecekİşçi Partisi içindeki çoğu kişi, göç etmeyi durdurmanın basitçe Downing Street’e “Muhafazakar Brexit” sunmasında yardımcı olacağını savunuyor. Herhangi bir taraflar arası düzenlemeye ikinci bir referandum eklemek için Corbyn’e daha fazla baskı uygulanıyor. Kendi yardımcısı Tom Watson, AB’den hiç ayrılmama seçimine karşı herhangi bir anlaşmaya varmak için kamuoyuna önderlik ediyor.

Corbyn, May’e Parlamento’da kendisinin ve milletvekillerinin çoğunun Brexit iradesini destekleyeceğini söyleyerek, baskı yaptı. Ancak İngiltere’nin en büyük iki partisi arasında yapılan bir anlaşma makul politikalar gibi görünse de çoğu gibi May ve Corbyn’in el ele yükselme şansı olduğu belirtiliyor.

May, özel girişimi destekleyen ve göç ile suça karşı sertliği arayan bir merkez sağ politikacının oylama siciline sahip.

May Sert Bir PolitikacıCorbyn ise kilit işletmeleri ve sektörleri devlet kontrolüne alıp şirketler ve yüksek gelirliler için vergi toplayacak olan solcu bir sendikacı olarak görülüyor. Ek olarak birçok İşçi destekçisi, May’in uzlaşmayla gerçek bir ilgisi olmadığını ve partisinin Brexit karmaşası için Corbyn’e ulaştığını düşünüyor.

Avam Kamarası’nda 650 sandalye olmasına rağmen Kuzey İrlandalı milliyetçi parti Sinn Fein’den yedi milletvekili katılmıyor ve kongre ile kamaranın konuşmasıcısı ile üç milletvekili oy kullanmıyor. Bu, hükümetin basit bir çoğunluk için 320 oy alması gerektiği anlamına geliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum