Yatırım yapmaya başla!

9 Milyar Dolarlık Theranos, Silikon Vadisi’ni Nasıl Kandırdı?

John Carreyrou yeni kitabında aldığı Elizabeth Holmes'un ve şirketi Theranos'un Silikon Vadisi'ni nasıl kandırdığını anlatmış. Ayrıntılar haberimizde...
9 Milyar Dolarlık Theranos, Silikon Vadisi’ni Nasıl Kandırdı?

The Wall Street Journal muhabiri John Carreyrou’nun yeni kitabı, 9 milyar dolarlık bir girişimin Silikon Vadisi’ni nasıl kandırdığını gözler önüne serdi. Birkaç gün önce yayımlanan Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup isimli kitabında gerçekleri gün yüzüne çıkartan John Carreyrou, bir zamanlar geleceğin Steve Jobs’u olarak anılan Elizabeth Holmes ve girişimi Theranos ile ilgili çarpıcı hikayeler anlattı.

Sonuçta; yalnızca birkaç yıl önce Forbes ve daha pek çok dergiye kapak olan, 31 yaşında milyarder bir kadın gibi sözlerle başarı hikayeleri yazılan Elizabeth Holmes, geçtiğimiz haftalarda başlıkları muazzam dolandırıcılık suçlamalarıyla süslemişti. Kısacası; bizdeki Çiftlikbank vakasının bir benzeri olan Theranos olayı, John Carreyrou’nun kaleminden tüm çıplaklığıyla yansıtıldı.

Zaten Pulitzer ödüllü John Carreyrou, Theranos hakkındaki şüphelerini ilk kez 2015 yılında gündeme getirmiş ve şirketle ilgili soruşturmalar onun iddiaları üzerine başlatılmıştı.

John Carreyrou Theranos Hakkında Kitap Yazdı John Carreyrou’nun şirketin kan test etme teknolojisini çok fazla abarttığını söylemesi üzerine başlayan soruşturmalar, Silikon Vadisi’nin 700 milyon dolar yatırım toplamış Theranos’unun çöküş sürecinin ilk adımı olmuştu. Yani dolandırıcılığın ortaya çıkartılmasındaki kilit isim John Carreyrou’nun konuyla ilgili kitap çıkartması ve kitabın epey dikkat çekmesi gayet olağan.

Bu noktada John Carreyrou’nun kitabında 150 kişinin röportajına yer verdiğini ve bunların 60 tanesinin eski Theranos çalışanları olduğunu ayrıca belirtelim.

John Carreyrou Elizabeth Holmes'u Anlattı Ve çalışanların anlattığı hikayeler Elizabeth Holmes hakkında dikkat çekici gerçekleri gün yüzüne çıkartıyor. Örneğin; kitabın “Apple Envy” isimli üçüncü bölümünde Holmes’un Steve Jobs’a ve şirketine ne kadar takıntılı olduğu anlatılmış. Carreyrou’ya göre Jobs ile Apple’a tapan Holmes, bu nedenle Apple’da çalışmış pek çok kişiyi işe almış.

Theranos’un kan testi cihazının sağlık hizmetlerinin iPod’u olacağını söyleyen Holmes, Walter Isaacson’un çok satan Steve Jobs biyografisini de defalarca okumuş.

Elizabeth Holmes Steve Jobs Takıntısı İlaveten Carreyrou kitabında; Theranos çalışanlarının da kitabı okuduğunu ve Holmes’un Steve Jobs’un hangi dönemini taklit ettiğini anlayabildiklerini yazmış. Theranos çalışanlarının ifadelerine yer verilen kitapta Holmes’un bilişim ekibinin çalışanların bilgisayarlarını araştırdıklarını ve bunları Holmes’a rapor ettikleri bilgilerine yer verilmiş.

Ayrıca Elizabeth Holmes’un The Wall Street Journal’ın sahibi Murdoch’dan Carreyrou’nun makalesini yayımlamamasını istediği belirtilmiş. Kısacası Pulitzetr ödüllü gazeteci Carreyrou ; Elizabeth Holmes’un gerçek olamayacak kadar iyi olan kan testi teknolojileri şirketinin Silikon Vadisi’nin nasıl kandırdığını kitabında detaylıca anlatmış.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum