Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Teşviklerini Güçlendiren FED, Tahvil Balonunu Şişirebileceği Yönüyle Eleştiriliyor

Pandemi süresince ABD ekonomisinden desteğini esirgemeyen FED, acil kredi programını genişletme kararı alırken buna gelen yorumlar gecikmedi.
Teşviklerini Güçlendiren FED, Tahvil Balonunu Şişirebileceği Yönüyle Eleştiriliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Aylardır ekonomiler üzerinde bir yük olan koronavirüs, ABD’de 1,9 milyon vakayı aştı. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise neredeyse 110 bine dayandı. Sürekli yeni vaka ve ölüm bildiren ülkede durum ne yazık ki iyiye gitmiyor.

Mart ayından bu yana etkisini gösteren salgın, ekonomiye alışık olmadığı durumlar yaşattı ve FED bu etkilerin daha az hissedilmesi için başından beri çaba gösterdi. Rekor seviyede bilanço artırımına odaklanan banka, art arda açıkladığı teşvik paketleriyle de ekonomiye destek oldu.

Bu yine de durumu düzeltmek için yeterli değildi ve kötüye işaret eden çok sayıda veri açıklandı. Kapanmaların etkisiyle artan işsizlik, Mayıs’ta son olarak özel sektörde 2,7 milyon iş kaybına işaret etti.

Bugün FED’den gelen açıklama, eyaletler ve yerel yönetimleri kapsayan acil kredi programının genişletileceğini duyurdu. Gerekçe olarak ise yardımın ihtiyaç duyan herkese ulaşmamış olabileceği gösterildi.

FED Program Genişletme Açıklama500 milyar dolar tutarındaki söz konusu program, bankanın şimdiye kadar uygulamaya koyduğu 9 acil kredi programından biri. Programa fon desteği ABD Hazine Bakanlığı’nın destekleriyle sağlanacak.

Ayrıca program kapsamında ekonomik anlamda zorluk çeken eyalet ve yerel yönetimlere 500 milyar dolar üst limitine kadar kredi imkanı sağlanabilecek.

Guggenheim Investments CIO’su Scott Minerd’tan FED’in ekonomiye sağladığı desteklere ilişkin bir eleştiri geldi.

Minerd FED YorumPiyasaya destek olabilmek için elindeki tüm imkanları kullanmaya hazır olan FED, şimdiye kadar birçok program sundu. Konuşmasında bunu ele alan Minerd, FED’in desteklerinin şirketleri daha cesaretli davranmaya itebileceğini ve riskli olmalarını sağlayabileceğini söyledi. Ayrıca ona göre bankanın bu tutumu, şirketlerin tahvil balonunu şişirebilirdi.

Kendisinden buna benzer bir yorum geçtiğiniz günlerde de gelmişti;

İfadelerinde genel olarak FED desteklerini ele alan Minerd, pandemiden dolayı zaten maddi sıkıntı içinde olan şirketlerin mevcut borçlarını daha da artırabileceğini söyledi. Diğer taraftan FED Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisi için ikinci çeyrekte %30 daralma riski uyarısı yapmıştı.

Hemen her konuşmasında bankanın sahip olduğu tüm imkanları pandemi etkilerini silmek için kullanacağını söyleyen Powell, önceki duruma geri dönmenin çok kolay olmayacağını söylemişti. Pandeminin ve ikinci dalga riskinin belirsizliği artırdığını söyleyen FED Başkanı, karamsar yorumlarıyla endişeleri artırmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu