Yatırım yapmaya başla!

Elon Musk EV Kamyonu Semi’nin Ne Zaman Üretime Alınacağını Açıkladı!

2017 yılından beri tanıdığımız ve kaderi Model 3 gibi olan Semi Truck için üretim tarihi verildi!
Elon Musk EV Kamyonu Semi’nin Ne Zaman Üretime Alınacağını Açıkladı!

Tam bir sene önce Semi’nin yollardaki ilk fragmanını izlemiştik. Gezintisi 2018 yılında olsa da tasarım gösterimi ve çıkacak haberleri 2017 yılından beri konuşulmakta. Amerikalı elektrikli araç üreticisinin üretim konusunda artık ezberlediğimiz bir şeyi var ve o da tarihleri ertelemesi. Geçmişte Semi için yaptığımız haberlerde; ABD’li kargo ve içki üreticileri tarafından sipariş yağmuruna tutulmasını yazmıştık.

Eğer ki çıkarsa en hızlı kalkış yapabilen yük taşıtı ünvanını alacak Semi için son karar söylendi. Marka İcra Kurulu Başkanı Elon Musk, otonom donanımlı hiper güçlü kamyonun üretiminin ancak 2020 yılının sonlarında olacağını bildirdi. Ve nedenlerini de açıkladı!

Kısa sürede en büyük otomotiv devleri arasına giren Tesla’nın Semi’nin üretim ertelemesinin bataryalar yüzünden olduğu söylendi.

Haklı olabilirler. Araç pil üretimlerinde sıkıntılar var ve gerçek pil üreticileri bunu karşılayamıyor. O yüzdendir ki BMW ve VW birleşerek Avrupa’nın en büyük pil fabrikasını açmak istedi. 2017 yılının sonlarına doğru tanıtımı gerçekleşen Semi, standart bir otomobil bataryasıyla hareket etmeyecek.

Gigafactory’de 32 GWh‘lik lityum-iyon üretim yapılsa da kamyon için daha büyükleri gerekli. Zira kendisini ve sırtındaki yükü taşıyabilecek seviyede olması gereklidir. Musk, “Yeterli pilimiz yoksa, ürün karmaşıklığını arttırmanın pek bir anlamı yok.” dedi.

Yönetici sözlerine Tesla’nın pil üretimini, olduğundan daha fazla kapasiteli çalışarak ne gerekiyorsa yapılacağını ekledi. Temel olarak madencilik işine girilecek olsa da bunun hakkında açıklama yapılmadı.

12 aylık bir geri itilmeye maruz kalan Semi için muhtemelen Anheuser-Busch, UPS, FedEx ve Walmart‘a da iş düşecek. Asfalta tekerlek bastığında 36 ton yük taşıyıp, 800 km üzeri gidiş menzili gibi özelliklere sahip olacak elektrikli kamyonun bu değerleri için değişim söz konusu değil. Fiyatlandırma varyantlara göre değişerek; 482 km menzilli Semi 150.000 dolar, 804 km menzilli Semi ise 180.000 dolardan satışa çıkartılacak. Ayrıntılar geldikçe sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum