Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Tesla Yeni Nesil Koltuklarını Gösterirken, “Akıllı Summon” Özelliği için de Consumer Raporları Geldi

Tesla'nın "Çağır Gelsin" özelliğini Consumer de test etti. Öte yandan Amerikalı marka koltuklardaki ısıtma/soğutmaya farklı bir anlayış getiriyor.
Tesla Yeni Nesil Koltuklarını Gösterirken, “Akıllı Summon” Özelliği için de Consumer Raporları Geldi

Amerikalı Tesla son zamanlarda muhtemelen kendisini iyi hissediyordur. 2019 senesinin başlarında sıkıntılı günler geçiren ve satışları çok kötü olan Tesla, kendini toparlamış ve yıl için hedef gösterdiği rakama ulaşmasına çok az kalmıştı. En ucuz model olarak lanse ettiği Model 3, markayı uçurucu güç olmuştu. 3. Gigafactory fabrikasını Çin’e açan elektrikli araç üreticisi, Model 3 ile birlikte batarya üretimlerini Asya ülkesinde yapacağını söylemişti.

Tesla şimdi karşımıza iki farklı konuyla geliyor. Birincisi araç koltuklarının ısıtma ve soğutma özelliğini çok farklı bir şekilde ele aldığını gösteren patent görselleri. Diğeri ise Mayıs ayında beta sürümü denenen Smart Summo-Çağır Gelsin özelliğinin tüketici raporları geldi. İşte detaylar;

Tesla’nın Smart Summon özelliğinin kullanıcılar tarafından yayınlanan video ve yorumlardan başarılı olmadığını görmüştük.

Smart Summon’un hangi açıdan olduğunu bilemiyoruz ancak çok mükemmel ve kusursuz işleyen bir özellik olduğunu biliyoruz. Tüketici raporlarından önce sizlerle paylaştığımız kullanıcı deneyimlerinde, halen daha geliştirilmesi gerektiğini anlamıştık. Mantık olarak harika olan Summon’ı Consumer, raporlara göre Model 3 test etmeye karar vermiş.

Mobil uygulamadan çok basit şekilde girilerek, Model 3’ümüzü otopark vb. yerlerden yanımıza çağırmak için düşünülen Summon, tam randımanlı çalışmıyor. Öyle ki grubun üst düzey otomatik test direktörü Jake Fisher, Smart Summon’u “devam eden bir çalışma” olan “bir tür bilim deneyi” olarak nitelendirdi.

Consumer’in araştırmalarındaki geri dönüşlerde, Model 3’ün anlık hangi ortamda olduğunu ayırt edemediği ve yanlış karar verdiği yazılmış. Kuruluş, sistemin kullanıldığı sırada sebepsiz durduğu ve park yerlerinde sedanın çok yavaş hareket ettiği yazılmış. Yapılan bir benzetmede Model 3’e “ne yapacağı belli olmayan kontrolsüz bir Sarhoş” denildi.

Tüketici Raporu’nun üst düzey politika analisti Ethan Douglas, “Tesla’nın hazır olmadan önce deneysel özellikleri kaldırarak araçlarını genel kamuoyunda beta test etmeyi bırakması gerektiğini” söyledi.

Tesla, koltukların ısıtma ve soğutma sistemlerinde sıvı kullanacağını söyledi.

İlk başlarda premium araç segmentinde gördüğümüz ve sonradan alt sınıfların da bir konfor özelliği olan koltuk ısıtmada Tesla, farklı bir metod denemek istiyor. Isıtma/soğutma eskiden beri araçlarda kullanılan bir özellik olsa da Tesla bunu sanırız daha sağlıklı şekilde yapmak istiyor.

Tesla’nın mantığında koltukların içerisine bir tabaka şeklinde yerleştirilen sıvıların içerisinde ısıtma/soğutma ekipmanı bulunuyor. Bunun yanında da ısıtılmış veya soğutulmuş havayı eşit derecede koltuğun diğer bölgelerine yayacak pompa bulunuyor.

Gösterilen paten çizimlerinde nasıl bir sıvı kullanacağı belirtilmemiş. Car&Drive ise yeni nesil koltuk hava özelliğinin bir çeşit sulu jel olabileceğini söylüyor.

Patentte ayrıntılı olarak, sistem genelinde doğru akışı sağlayan destekler de dahil olmak üzere sistemin sızıntı yapmamasını sağlayacak bir dizi önlem bulunmaktadır. Şu anda bunlar bir plan ve ön çizim olduğundan kesinliği belli değil.

Ancak bu Tesla gibi bir markadan geldiği için işleri farklı yapma tutkusu mutlaka Tesla Model serilerinde bu özelliği göreceğimizi düşünüyoruz. Rezistanslı veya delikli koltuklardan hava üflemeli düzene göre jel ile koltukların ısıtılıp soğutulması mantığının yorumlarını size bırakıyoruz.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum