Yatırım yapmaya başla!

Tesla Gigafactory’den Sonra Tarihinin En Büyük Adımına Hazırlanıyor!

Tesla, artan talebe karşı Çin'de büyük bir tesis açıyor. Üretimlerinin büyük bir kısmını buradan yapacak. İşte detaylar...
Tesla Gigafactory’den Sonra Tarihinin En Büyük Adımına Hazırlanıyor!

Bir anda çıkarak elektrik araç dünyasına hakim olan Tesla, bu aralar gelen taleplere karşı cevap veremiyor. Artan elektrik motorlu araba merakı, üretim kapasitelerini yetersiz kılıyor. Aslında insanların merakından çok emisyona ve doğayı korumaya yönelik ülkelerin benzin ve dizel yasaklama kararları da bu konuya iteliyor demek daha doğru olur.

3 model gamıyla hizmet veren Tesla, daha fazla üretim yapabilmek adına Çin merkezli bir tesis açmaya hazırlanıyor. Ki bu yeni açılacak tesis yine Tesla’ya ait olan dünyanın en büyük araç batarya üretim merkezi Gigafactory ile büyük bir güç birleşimi olacak.

Kaliforniya merkezli, yaklaşık 5 milyon metre kare alanda üretim yapan Tesla’ya bu tesis artık yetersiz geliyor.

Sonradan aileye dahil edilen ve son zamanda bekleneni vermemesiyle olay olan Model 3 için daha fazla üretim alanı yapılmaya çalışılıyor. Tesla’nın yıllık 80 bin araç üretebildiğini göz önüne alırsak, gerçekten dünya rakamları için çok az.

Elon Musk gibi dahi bir beyinin Çin’e neden fabrika açtığını düşünücek olursak, Uzak Doğu ülkelerinin dizel ve benzini bitirme girişimleri erken tarihlerde olacağı ve bu dönüşümün ardından müthiş bir araç satımı gerçekleşecek olmasından dolayı olabilir.

Elektriğin arabası haline dönüşen Tesla, Çin Hükümeti’nden de destek aldı.

Ücretsiz ticari alan kapsamında Şangay’da açacağı fabrika da, yerel tedarikçilerle de çalışılacak. Şu an izin konusu tamamlanan tesis için ne kadarlık bir bütçe ayrıldı bilinmiyor. Yapılacak masrafların milyar dolarlar seviyesinde olacağı kesin ancak net rakam şu an açıklanmadı.

Elon Musk’un Space X girişimlerinin yanında, batarya fabrikasını üst düzey faaliyetlerde tutması ve Çin’e açacağı yeni üretim tesisiyle, bundan sonra tutulması zor gibi gözüküyor. Tahmin ediyorum ki Tesla, 2025 yılından sonra daha büyük daha fazla kapasiteli fabrikalar açacak.

Biraz geniş düşündüğümüzde sadece Çin nüfusu için bile Model 3, model X ve Model S‘in tam kapasiteli üretimlerinin yapılması gerekiyor. Artı dünya satışı için beklenenleri de katarsak Tesla kısa sürelerde Toyota‘nın tahtına oturacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum