Yatırım yapmaya başla!

Tesla “Tam Otonom Sürüş” Seçeniğini Şimdilik Araçlarında Durdurdu!

Musk'ın 2014 yılında "araçlarımız sürücüsüz gidebilecek" sözünün karşılığını bulamaması yüzünden, araçlarından tam otonom modu ibaresini kaldırıyor!
Tesla “Tam Otonom Sürüş” Seçeniğini Şimdilik Araçlarında Durdurdu!

Tesla, bir süre isminin yanına “otonom – sürüş” kelimlerini getirmeme kararı aldı. Amerikalı markanın bu kararı almasının ardında haklı nedenler var. İnsanlara bir ürün satıyor ve onun tanıtımını yapıyorsanız, kelimeler iyi seçilmelidir diye düşünüyoruz. Tamamı elektrikli otomobiller üreten markanın iddialı olduğu bir kısımda, araçlarının insansız şekilde gidebileceği.

Yakın gelecek için hazırlanan özerk sürüş gelişmelerine bakıldığında, aslında bu kullanım tipine şu an hazır olmadığımız anlaşılıyor. O yüzden Tesla, insanların olayı kafalarında uç derecede hayal ettikleri için kendilerini geri çekiyorlar.

Tesla, sistemin müşteriler için karışıklığa neden olduğunu söylüyor.

Markanın asıl hedefi, insansız bir şekilde modellerinin gidebilmesi. Bazı kuruluşlara göre de hiç bir markanın buna hazır olmadığı aktarılıyor. Yapılan kazalar ve otonoma halen daha yapılan milyar dolarlık yatırımlar bunun ispatı.

Euro NCAP bu konuya da el atarak, aslında “otomatik pilot” denilen sistemin bilindiği gibi olmadığını bizlere söylemişti. Buraya tıklayarak Mercede C Serisi adaptif hız sabitleme sisteminin neler yapabildiğine baktığımızda, daha alınacak çok mesafenin olduğunu görürüz.

EV araçların lideri Tesla +5000 dolar verenlere “artırılmış otomatik pilot” sistemi yüklüyor.

Elon Musk 2014 yılında, 2017 yılı için araçlarının insansız etkileşime girmeden kendi kendilerine gidebileceğini söylemişti. ABD hükümetinden geçtiğimiz sene “seviye 5 otonom kullanım” için izin isteyen Musk’un sanırız teklifi geri çevrilmişti.

Tesla şirket CEO’su hatta son anda özerk sürüşün kusursuz kullanılabilmesi için diğer araçlarında bu özellikle donatılması gerektiğini itiraf etmişti.

Tesla, Elon Musk’ın emriyle menüsünü kapatıyor.

Müşterilere karşı araçların tam otonoma sahip gibi sunulmasının “yanıltıcı” olduğu kanatına varılmış. Adaptif hız sabitleme özelliğini aktif ettiğimiz anda gerçekten de tüm inisiyatifin araca verildiği düşünülüyor.

Euro NCAP ve otomotiv sigorta endüstrisi tarafından başlatılan araştırmada, 7 büyük ülkede anketler düzenlenmiş.

Thatcham denilen bir araştırma şirketi tarafından hazırlanan ankete göre Çin, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere ve ABD’de 1.567 araç sahibine otonom araçlarla ilgili düşünceleri sorulmuş.

Katılımcıların %71’i otonomlu araçların bağımsız gidebileceğine inanıyor. Aslında kullanılan özerk sisteminin “yarı bağımsız” olduğu tam olarak insanlara anlatılmıyor. Aracın şeritte kalma, aksi durumda makas hareketi vb. tepkilerle, aracın her daim tek çizgide yapabileceği sanılıyor.

Kısaca otonomlu modellere sahip şirketlerle müşterileri arasında bir yanlış anlaşılmanın olduğu kesin. Tesla, Model S-X-3 serilerinin özerk sürüş özelliği aktif edilse bile ellerinizi direksiyondan ayırmayın diye talimat veriyor.

Sürücüler bu durumu kafalarında çok fazla büyüterek ve güvenerek, aracı kendi haline bırakıyorlar. Sonucunda da ölümler meydana geliyor. Tahminlerimize göre Tesla’nın bu kararından sonra diğer şirketlerde modellerindeki tam otonom sürüş modu özelliğini demeyi bitirecek!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum