Yatırım yapmaya başla!

Tesla’nın “Çağır Gelsin” Özelliği Olan Smart Summon Son Sürümde Çuvalladı mı?

Tesla'nın son sürümünü araçlarına yüklediği Smart Summon'un düşünüldüğü kadar kusursuz çalışmadığına kanaat getirilmiş.
Tesla’nın “Çağır Gelsin” Özelliği Olan Smart Summon Son Sürümde Çuvalladı mı?

Tesla’nın artık otopilot ve elektrikli motorlarla bütünleştiğini biliyoruz. Son araç teknolojilerinin her birinde liderlik kuran Amerikalı marka, sürekli yazılım güncellemeleri ile de gündeme geliyor. Özerk sürüş programı için yatırım yapan ve en iyisi olmak için çalışan Tesla’dan gelen bazı haberlerde istenilenin tam olarak alınmadığını görüyorduk.

Tesla araç sahipleri otomatik sürüş özelliğini belki uç noktada hayal ediyor ve çok şeyler bekliyor olabilir. Bu yüzden markanın bir dönem sıkıntı çektiğini görmüştük. Henüz yeni güncelleme getirdiğim dediği Smart Summon özelliğinin bazı yayınlanan videolardan dolayı, rayına oturtulamamış olduğunu gördük. Gelin görüntülere birlikte bakalım!

Yazılım Sürüm 10.0 olarak adlandırılan Smart Summon’un bazı hatalar yaptığına rastlandı.

Smart Summon’u kısaca anlatacak olursak; araç sahipleri park ettikleri yerden Tesla’larını yanlarına çağırabildiği bir yapay zeka özelliği! Marketten çıktığınız ve tahmin ettiğinizden çok alış veriş yaptınız. Çıkışta bekleyin ve Tesla’nıza mobil telefon aracılığı ile gelin emri verin. Otonom sistem sizin yanınıza aracınızı otomatik olarak sürücüsüz getirebiliyor. Yağmur altında yürümeden aracınıza binme olanağı tanıyan Summon, düşünce tarzı olarak da harika!

Bağımsız şekilde çalışan Smart Summon’un son yazılımla birlikte algılama, karar verme gibi kritik kısımlarda iyileştirildiği söylendi. Ancak güncellemeyi alan araç sahipleri bunu denediğinde beklenen gibi olmadığını anladılar.

Video görüntüsünde Come to Me ibaresine basan Model 3 sahibi, telefonun ekranından aracın harita üzerindeki harekelerini izleyebiliyor. Tesla otopark alanında hareket ettiği sırada bir bisikleti fark ediyor ve frenleme yapıyor. Bu kısımlar normal ancak yayayı gören Model 3 çok uzak olmasına rağmen durma eğilimine geçiyor. Ve bir süre bekliyor. En sonunda da sahibiyle aracın buluşma noktasının ayarlanamadığı ve ortada durduğu aktarıldı.

Bazı Tesla sahipleri sistem yüzünden kaza yapmışlar ve bunu Tweeter hesaplarından yayınlamışlar.

@abgoswami adlı Tweeter kullanıcısı mavi Tesla’sının boş bir otoparkta denendiğini ancak köşeleri hesap edemeyerek, çarptığı gösteren resim yayınlamış. Yine başka bir kullanıcı otoparkta aracını yanına çağırıyor ancak çıkış kısmında Lexus ile çarpışıyor.

Aslında burada insan sürücü reflekslerle bunu önleyebilirdi. Tesla Smart Summon’u acaba özel otoparklarda veya tenha bölgelerde kullanın diye kullanıcılarına bir ibare geçti mi? Öyle ki ABD’li marka hızlı hareket eden insan, bisiklet ve arabalara dikkat edilmesini daha öncesinden söylemişti.

Arkamıza dönüp son 10 senedeki otomotive baktıktan sonra kafamızı Tesla’ya çevirdiğimizde ne kadar fazla teknolojide ivmeleme yapıldığını net şekilde görüyoruz. Bize göre bunlar kusur değil. Model serileri düşüncesi zor olan bir özelliği gerektiği kadar yaptığını düşünüyoruz.

10.0 sürümünde yapılan uyarılara uyulması gerektiğini düşünüyoruz. Ancak yine de insanlar otonom kullanım şeklini kafalarında çok daha farklı hayal ediyorlar. Kısaca araç sahipleri araçlarını tamamen serbest bırakıp istedikleri yere müdahale etmeden gidebileceklerini sanıyorlar. O günler de gelecek ancak bir 5 sene kadar süreceğini düşünüyoruz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum