Tesla Semi Tır’ın 5 Saniyede Nasıl Kalkış Yaptığını Merak Edenler Buraya!

Asfalt üzerinde giden her türlü makinenin bize tuhaf gelen hareketlerine aslında baya bir alıştık. Bugatti Chiron Amerika‘nın hızlanmasına, Koesinsegg Agera R rekoruna… Ancak son yıllarda alışamadığımız olay, normal gibi gözüken Tesla araçlarının, değeri 3 milyon $ civarları olan arabalara kafa tutmasıdır.

Elektriğin arabalar üzerinde gücünün keşfinden beri 3 saniye yukarısında hızlanmasını tamamlayan neredeyse yok. Birde son zamanların en çok söylenen sözlerinde biri “Tesla Çıldırma Noktasını Geçti” deniyor. Bencede söyleyenler haklı. Hadi 1.9 sn’de kalkış yapan Roadster’ı anlayabiliriz. Sonuçta spor bir otomobil. Ancak boyuyla ve hacmiyle en büyük kara taşıtlarından olan “TIR” nasıl 5 saniyede 100 km’ye kalkış yapabilir. Roadster kalıpları üzerinden gidilen Semi, 4 elektrik motoruyla üretilen gücün her türlü büyük yükleri zorlanmadan götürebileceğini söylüyor.

Dönüp sonuca baktığımızda; arkasına uzunca dorse bağlayıp, içine tonlarca yük koyarak hareket eden bir tır, en kötü 8-9 saniyede kalkış yapabilecek. Bunun yanında Semi’nin 150 ile 180 bin dolar fiyat aralığında olması da kendi piyasası için gerçek bir mucize olacaktır.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı

Bunu okuyan bunları da okur