Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tesla Semi Kamyonun Oldukça Önemli Bir Sorununu Çözmeye Çalışıyor!

Tesla'nın 800 km menzile sahip kamyonu Semi'ye Mega güçlerle ifade edilen özel şarj istasyonları için plan yapılıyor. İşte detaylar...
Tesla Semi Kamyonun Oldukça Önemli Bir Sorununu Çözmeye Çalışıyor!
Son Güncelleme: 
Yorum

Tesla’nın elektrik motorlu araçlar yönünde dünyadaki en büyük örneklerde biri olduğu gibi, gün geçtikçe ortaya çıkardıkları da bir o kadar önemli oluyor. 2017 yılında hız ve çekiş gücüyle adeta ortalığı kasıp kavuran Semi Kamyon modelini göstermişti. Özelliklerinden ve detaylarından bahsedilen Semi’nin yapacağı menzil mesafesinin söylenmesiyle çığır açıcı bir işe imza atmış olduğu anlamıştık. İlk etapda Amerika pazarında kullanılması düşülülen elektrikli kamyona taleplerde kendi gibi hızlı gelişti.

Semi’nin sipariş rekoruyla geçen 2017 yılından sonra yeni senede en büyük sorunu olan şarj edilmesi konusu çözülmeye çalışılıyor. Çünkü normalden daha büyük bataryalar Tükiye’de de açılacak olan Supercharger istasyonlarında batarya dolum yapılamıyor. O yüzden daha büyük yani “Megacharger” istasyonların projesi detaylandırılıyor.

Megacharger’ların ilk istasyonlarının müşteri odaklı olacağı düşünülüyor.

Yani büyük lojistik firmalarının, gıda şirketlerinin ve kargo dağıtım şirketlerinin tercih ettiği ve sipariş verdiği Tesla Semi’ler kendi tesislerinde şarj edilecek. Bu demek oluyor ki her bir müşteri fabrikasında bir Megacharger istasyonu olacak.

Büyük batarya dolum projesi hayata geçirilirse her iki tarafta kazançlı olacak.

Aslında Megacharged dolum merkezi A – B noktası olarak ele alınacak. Olayı biraz açacak olursak; mesela Pepsi X tesisinden yükleme yapacak ve malları Y noktasına götürecek. Y noktasından tekrar şarj ederek dönüş enerjisini sağlayacak. Ve araçlar arasında bu döngü devam edecek.

Tesla Megacharger’ın vereceği enerji inanılmaz. Büyüklüğünü şu şekilde açıklayacak olursak; Tesla’nın binek araç modelleri yaklaşık 145 kW ile bataryalarını doldurabiliyor.

İlginizi Çekebilir :

Tesla Model S’e D Sütun Tadilatıyla Dünyada İlk “Shooting Brake” Örneği!

Tesla Semi’nin devasa bataryaları içinse 1.6 mW enerji değeri olacağından söz ediliyor. İşte o zaman tam dolumla Semi, 800 km gidebilecek. Böylelikle firmalar fosil yakıtlı araçlara göre daha fazla kar edeceği Tesla aracının pil dolum sorunları da Megacharger ile çözülmüş olacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu