Paylaşım

Tesla’nın İlk Defa Yola Çıkarttığı Roadster Prototipi Yolda Kaldı!


 

Tesla'nın 2020 yılında tamamen yollara çıkarmayı planladığı Roadster modeli test sırasında yolda kaldı. İşte haberin detayları...

Elektrikli otomobillerde dünya hakimiyetini fazlasıyla kuran Tesla, teknolojisinin kurbanı oldu. Spor araba dalında elektrikle sağladığı süper güçler sayesinde kainatın en hızlı aracı Bugatti Chiron‘la aynı sürelere yakın kalkış yapabilen Roadster, Tesla’nın karizmasında ufak bir düşüşe neden oldu. Roadster’ın resmen tanıtımının ardından sadece 2 ay süre geçmişti.

Haliyle Roadster yeni bir anlayış, yeni bir teknoloji mantığında üretildi. Prototipinin test sürüşleri başladı ve gerçek dünyaya tekerleklerini bastı. Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Roadster’ın ilk versiyonunu Space X ile uzay turuna gönderiyordu.

Tesla Roadster’ın tam çıkış tarihi 2020 yılı olarak söylenmişti.

Roadster’ı sokaklarda deneme işi tasarımcı Franz von Holzhausen‘e verilmiş. 10 bin tork üretebildiği iddia edilen ve 2 saniye altında kalkış sağlayan elektrikli spor arabanın sebebsiz şekilde yolun ortasında kaldığını öğrendik.

İlk müdahale yine baş tasarımcı ve yanındaki kişiden geldi.

Tüm dünyada nedense bir araç arıza yapıp, sonrasında itildiğinde utanç olarak görülür. Anlamsız! Çünkü o anda Roadster’ın da ihtiyacı olan tek şey insan gücüyle kenara itilmek!

Tesla yine uzaktan kontrol sinyallerini, yolda kalan Roadster için göndermiş.

Ancak neden aracın sebebsiz bir şekilde yolda kaldığı anlaşılamamış. Bunun üzerine açıklama yapan Tesla; elektrikli aracının aslında gidebileceğine dair sözler söyledi. Yani “maksat bir açıklama yapmak” sözleri olmuş!

Tesla’nın bu aralar test aşaması ve araçlarının arıza konusunda daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü elektrik gücüyle çalışan Tesla gibi firmalar doğmaya başladı. Mesela en yakın verebileceğimiz örnek Semi kamyona karşı çıkan Thor Truck ET One olabilir.

Tesla’nın bu şekilde yolda kalışı nasıl değerlendirilir ancak acımasızca saldırmamak gerektiği kanaatindeyim. Tamamen yeni oluşum olan Roadster gibi arabalar test edilerek en kusursuz hale getirilecek. Bana kalırsa aksaklıklar bu test süreçlerinde çıktığı taktirde Tesla, daha erken çözümlere gidebilir.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın