Yatırım yapmaya başla!

Tesla Dünyada “Batarya” Rezervlerini Kurutuyor!

Tesla'nın batarya üretimlerini yapan Panasonic, bu aralar sıkıntılı günler yaşıyor. Ve bunun nedenin Elon Musk'un fazla pil talebine bağlanıyor!
Tesla Dünyada “Batarya” Rezervlerini Kurutuyor!

Başlığı okuduğunuzda “bu çok normal” veya “hayır bu hiçte normal değil” cümlelerinden biri gelecektir. Şahsen ben ikinci cümleyi kafamdan geçirdim. Çünkü aklımıza pil – bataryalar geldiğinde günümüzde ne kadar gelişmiş olduklarının yanı sıra bu konuda sıkıntı çekilebileceği hiç bir zaman aklımıza gelmezdi. Ta ki  Tesla diye elektrikli arabaların mucidi olan firma çıkacana kadar.

Aslında batarya üretimine yetişelememesi ve bundan oluşan sorunların hepsi Tesla kaynaklı değil. Amerikalı firmanın tedarikçiliğini yapan Panasonic, ihtiyaçtan daha fazlasını vermek ve de üretmek zorunda bırakılmış. Peki bu ne demek ve sebebi ne?

Tesla, ihtiyacından daha fazla batarya alarak stoklamış.

Tesla Panasonic Batarya Sorunu

Stoklama olayını fazla abartmışa benziyor ki Panasonic’in sadece Tesla odaklı çalışması diğer firmaları da etkilemiş. Dediklerine göre bu olayın nedeni yeni çıkan ve satışlarıyla ilgili sorunlar çıkartan Model 3!

Şimdi de neden Tesla – Panasonic arasında geçen bu durumun diğer firmaların işlerine zorlaştırdığına gelelim.

Japon Panasonic’in üretim mallarının büyük kısmını Tesla’ya göndermesi diğer iş yaptığı firmaları zora sokmuş.

Tesla Panasonic Batarya Sorunu Fazla Sipariş

Dünyada batarya üretimi yapabilen en büyükler arasında LG ve Samsung var. Panasonic’in “fazla üretim yapamam” demesiyle ihtiyacı olan diğer şirketler Samsung ve LG’ye başvurdular.

Ancak bahsettiğimiz firmalara kapasitesinden fazla talep gelince de onlarda sıkıntıya düşmüşler. Elon Musk’un kendi tabirine göre bu olay “cehennemin sekizinci katı” olarak söylüyor.

Nedense GM eski yöneticisi Bob Lutz’un Tesla hakkında açıklamaları akla geliyor. Model S ve Model X’in satış rakamları beklenen düzeyde ve batarya tedariği de ona göre yapılıyor.

Model 3’ün Temmuz ayından 2017 yıl sonuna kadar hedeflenen 5 bin adetlik satışın oldukça altında kalması da bir soruna işaret. Genel olarak Tesla’nın bu batarya krizini yaratmasından sonraki senaryo da büyük maddi krizler çıkabilir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum