Yatırım yapmaya başla!

Otonom Sürüşte “Cadillac – Tesla” Kapışması Tüketici Raporlarıyla Sonuçlandı!

Cadillac'ın Super Cruise Otonom sistemi ile Tesla'nın özerk sürüşü arasındaki yarışta hangisinin en iyi olduğuna karar verildi. İşte detaylar...
Otonom Sürüşte “Cadillac – Tesla” Kapışması Tüketici Raporlarıyla Sonuçlandı!

Yeni sürüş özelliklerinin başında gelen otonom en çok Tesla ile anılmıştır. Uzun yıllar önce özerk sürüşün düşük seviyelisine bakarsak da Mercedes markası ortaya çıkar. Nitekim kendi kendine gidebilen araç sisteminin en yeni halini Tesla kullanmıştır. Model serilerine getirilen son güncellemeyle şerit karışıklığında bile Tesla çizgileri tanıyabiliyordu.

Ancak olayın gözükmeyen tarafında Cadillac’ın otonom sürüşüne baktığımızda ve tüketici raporlarını incelediğimizde sonuçlar değişiyor. Cadillac Tesla arasında yapılan karşılaştırmalar, tamamen kişilerin sürüş deneyimleriyle belirlenmiş. Bakalım detaylarda neler var.

Cadillac Super Cruise ile Tesla Autopilot Karşılaştırması!

Geçtiğiniz sene ABD tarafından gelen haberlerde sizlere Super Cruise Otonom sisteminin Cadillac CT6‘da kullanılacağı haberini vermiştik. Bu süre zarfında bahsedilen sistem yeni özellik ve güncellemelerle daha da iyi hale getirilmişti.

Karşılaştırma detaylarında; araçların şerit çizgilerinde ne kadar iyi kaldığı, şerit çizgilerine ne sıklıkla dokundukları ve bu çizgileri kaç kez geçtiklerine bakılmış.

Her iki markanın otonom sürüşlerinde takip edilen diğer bir kısım, otomobillerin ne kadar iyi kontrol sağlayabildiği. Sıkışık trafikte dur – kalk eylemlerine hakimiyetlerine bakılmış.

Ek bilgi olarak tüketici raporlarında Nissan’ın ProPilot Assist ve Volvo Pilot Assist sistemlerinin sıklıkla şeritten ayrıldığı bildirildi.

Super Cruise’un Otonom Sürüşte Daha İyi Olduğu Sonucu Çıkartılmış!

Blackberry CEO’sunun otonom sürüş tekniklerine dair korkutucu gerçeklerine buradan bakabilirisiniz. Çünkü bu sistem üzerinde en gelişmiş yazılım tekniklerini kullanan bir şirket acı gerçekleri peşin peşin söylemişti.

Öte yandan Cadillac araçlarının bahsedilen şeritte kalma, şerit dışına çıkma, şeritten çıkma sıklığı ve trafikte dur-kalk gidiş yeteneklerinin daha iyi olduğu söylendi.

Daha tam olarak gelişmemiş olan otonom sürüşlerde insanlar sistem devrede dahi olsa temkinli olmak zorundalar. Yani Tesla’nın otonom sürüşünü portakalla kandırmaya çalışan insanlar gibi olmamak gerekiyor.

Cadillac Super Cruise Biraz Daha Güvenli!

Cadillac Super Cruise, sürücülerin bunu yapmaması için hareketleri seyreden kameralara sahip. Eğer ki sistem sürücünün özerk modda dikkat etmediğini tespit ederse sesli ve ışıklı uyarı yapıyor. Bunun da rahatsız edici düzeyde olduğu ayrıca söylendi.

Zaten özerk sürüşün güvenlik seviyesi iyi bir düzeyde olsaydı Jaguar – Land Rover insanların davranışlarını ezberleyen bir taşıt yapmak zorunda kalmazdı. Özetleyecek olursak; anlattığımız sistemin kusursuza yakın olabilmesi için en az 5 seneye daha ihtiyaç olduğu kanısındayız…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum