Yatırım yapmaya başla!

Tesla’nın Güncellenen “Otomatik Pilot”una Güvenilmemesi Gerektiği Söylendi!

Tesla, otonomun son güncellemesinde "otomatik pilot sistemi şerit değiştirebilecek" demişti. İşte bu özelliği gerçek hayatta kullananlar hiç de öyle demiyor!
Tesla’nın Güncellenen “Otomatik Pilot”una Güvenilmemesi Gerektiği Söylendi!

Tesla’nın günümüzün en iyi otomatik pilot sistemine sahip olduğu bir gerçek. Direksiyonda bir el olmadan, etrafını denetleyerek yol alma sistemde şu anda da dünya lideri. Mercedes ve BMW gibi Alman menşeli rakipleri hacimce fazla yatırımlarla arkadan geliyor olsa da Tesla mühendisleri de boş durmuyor.

Boş durmuyorlar ancak bazı raporlar halen daha özerk sürüş özelliğinin tam çalışmadığı sonuçlarını doğuruyor. Amerikalı elektrikli araç üreticisi son duyurusunda araçlarının sahip olduğu teknoloji sayesinde şerit değiştirebileceğini söylemişti. O zaman çıkan raporlara buyurun beraber bakalım!

Tüketici raporları son yazılım güncellemesinin tehlikeli sonuçlar doğurabileceğine kanaat getirmiş.

Denilenlerin başında “Autopilot çok iyi çalışmıyor ve sürücüler için potansiyel güvenlik riskleri oluşturabilir.” deniyor. Daha sorunsuz sürüş deneyimi vaatleri sonrasında kullanıcı deneyimleri izlenerek, şerit değiştirme açılarında kötü senaryo çizin bir eylem olduğu açıklandı.

Kulağa gerçekten çok hoş gelen otomatik şerit değişimi görünüşe göre geliştirme sürecini tamamlayamamış. Sistem için; şerit değiştirme esnasında öndeki araçla yeterince boşluk bırakmadan, çarpma veya sürtme durumuna çok yakın seyredildiği söylendi. Bazen de yasal yol kurallarının ihlal edildiği aktarıldı.

Aslında Tesla’nın çok övündüğü sistemin asıl korkunç tarafı yukarıda anlattıklarımız değil.

Yine tüketici raporlarından alınan bilgilere göre korkutucu olan kısmın modellerin şerit değiştirme esnasında önceden sollamaya çıkmış veya çıkacak otomobillerin hızını anlamayarak, ne kadar yaklaşmış olacağının algılanmadığı söylendi.

Tüketici Raporları’nın üst düzey otomatik test direktörü Jake Fisher, “Sistemin rolü sürücüye yardım etmeli, ancak bu teknolojinin dağıtılma şekli, tam tersi. Fren lambalarına tepki vermiyor veya sinyalleri kapatmadığı için bu da sürücülerin bir adım önde olması gerektiği anlamına geliyor.” dedi.

Sürücüler şerit değiştirme esnasında tetikte ve her an müdahale edecek pozisyonu almalı. Bunun adı ne kadar otomatik şerit değiştirme olur veya pilot nereye kadar sisteme güvenebilir bilemiyoruz.

Şu var ki Tesla otomatik pilot sistemlerinde kendi kendine gidecek otomobillerin sözünü verse de her zaman için “sürücüler arabaların kontrollerinden sorumlu ve acil durumlar için dikkatli olmalılar” sözüyle uyarıyı başından yapıyor.

Tüketiciler değil de Tesla tarafından olaya baktığımızda Direksiyon simidinde eller tespit edilmediği sürece sistem şerit değiştirmez ve Tesla sahipleri isterlerse şerit değiştirme onayı isteğinde bulunma seçeneğini aktif edebilirler. Kullanıcılar ayrıca yaklaşmakta olan şerit değişiklikleri hakkında sesli ve direksiyon titreşim uyarıları (yeni modellerde) sağlamak için sistemi ayarlayabilirler.

Görünene göre marka bunları demiş olsa bile gerçek hayattaki uygulamalardan tecrübelere dayanarak, belki bir sonraki yeni güncelleme sonrası, kusursuzluğu bir adım daha yaklaşılabilir. İnsanların halen güvenmediği ve güvenen insanların da otopilotu tamamen yanlış anlaşıldığı dönemden çıkış için bir 5 sene kadar daha zamana ihtiyaç duyulacak…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum