Yatırım yapmaya başla!

Tesla Nürburgring Tur Rekor Denemesini Boşuna Yapıyor Olabilir!

Porsche'nin Taycan ile kırdığı Ring rekorunun ardından gelen Tesla, denemeleri başladı ancak sonunda bir şey elde edemeyebilir!
Tesla Nürburgring Tur Rekor Denemesini Boşuna Yapıyor Olabilir!

Hızdan başımızın döndüğü bir dönemden geçiyoruz ve bu hiç durmayacak gibi geliyor. Porsche’nin çıkışıyla Tesla’nın biraz sönük kalmasına neden olan Taycan, henüz üzerindeki kapmayı atmadan Almanya Nürburgring’e çıkarak kategorisindeki en iyi süreyi alarak rekor kırmıştı. Bu işin öncüsü olan Tesla da gurur yaparak geçtiğiniz haftalarda Yeşil Cehenneme Model S’ini göndermişti.

ABD’li marka özel bir Model S prototipiyle denemeler yaparak verilen değerler açısından rekoru kendine almama gibi bir engeli yoktu. Nordschleife’yi 7 dakika 42 saniyede tamamlayan Taycan’ın dikkat edilmesi gereken kısım onun Turbo S olmadığı! İşte tam olarak da Tesla’nın Model S ile alınacak bir tur süresinin şu anda en iyisi olsa bile anlam ifade etmeyeceğini açıkladı. İşte detaylar;

Porsce Taycan normal versiyonu ile rekoru hanesine yazdırdı.

Yükseltilmiş Model S’leri piste göndererek cevap vermek isteyen Tesla, aslında denemelerinde Taycan’ın süresini geçmeyi başardı. Sanki bugünleri bekliyormuş gibi davranan EV’lerin öncüsü, 19 saniyelik bir farkı cebine koyduğu aktarıldı.

Car & Drive‘e konuşan Tesla, araştırmada Porsche’nin rekor için Taycan Turbo S yerine Turbo’yu kullandığını tespit etmiş. Peki Alman marka neden direkt olarak Turbo S’i piste sürmedi. Buna Taycan ürün serisinin başkan yardımcısı Stefan Weckbach bil cevap veremedi.

Durum hakkında birkaç teori otomatik olarak doğuyor. Elon Musk, “Plaid” adlı 3 elektrik motorlu Model S’i göndererek, çok güçlü bir seçenekle Ring’i turladı. Sonunda da 20 saniyeye yakın bir farkı Taycan’a attı.

Porsche, özellikle Taycan Turbo ile denemesine çıktı ve gelecek rakip saldırılarına karşı ikinci silahını Yeşil Cehenneme sürerek biraz oyun psikolojisi oluşturmak istediğini düşünüyoruz.

Diğer bir kuram da Turbo S’in Taycan Turbo’dan hızlı olmadığı!

Kalkışlarda 2.5 saniyelik süreler yazılsa da Taycan Turbo’nun 670 ps gücüne karşı Turbo S’in 750 beygirle gelmesi aslında turlara katkısının olmayacağı düşünülüyor. Zira pillerin bir ısı sınırı var ve bu Turbo S de olsa belirli seviyede Ring’i turlarken beygirini azaltması gerektiği söyleniyor. Yani Porsche rekor denemelerinde aracını bir koruma altında yapmasını sağlıyor.

Şu var ki, değişmez bir güç farkı var ve Turbo S’te her şey tam olarak bitirildiğinde elbette Yeşil Cehennem’de çok daha hızlı olacak. Tesla’nın ABD’den Almanya’ya taşıdığı araç ve aktardığı kaynakların şimdi boşa gittiği söyleniyor. Porsche, sonradan Taycan Turbo S’i de Ring’e indirirse, Tesla yine 3 motorlu çok güçlü Model S’ini geliştirip son ayarlamalarını yaparak Almanya’ya getirmek zorunda kalacak. Kapışmanın sonucunda neler olacak bizde çok merak etmeye başladık!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum