Yatırım yapmaya başla!

Tesla Model Y’nin Üretimi Onaylanırken Markanın Türkiye Yatırımları Durduruldu!

Tesla en yeni crossoverı Model Y'nin üretileceği müjdesini verirken, Türkiye'ye yapılacak yatırımların da askıya alındığı aktarıldı...
Tesla Model Y’nin Üretimi Onaylanırken Markanın Türkiye Yatırımları Durduruldu!

Tesla, araç sınıfına son üyesini katmaya hazırlanıyor. ABD’li marka sektörde yeni oluşundan dolayı, bir ara bazı sorunlarla kendi kendine boğuşmak zorunda kalmıştı. İlk ürünü Model S ile gerçek başarıyı yakalayan Tesla’nın, Model X’ten de yüzünün güldüğü söylenebilir.

Şirketin 3. serisi Model 3‘e yaptığı yatırım ve geliştirmeler uzunca bir süre yerinde gitmemiş, bir ara üretimi kısmında duraksamalar yaşanmıştı. Geçen sene üretilecek denilen  ve ondan 7 aylık bir süre sonra halen daha üretilmediği için tepki çeken Model Y’nin üretim süreci şimdi onaylandı. İşte detaylar…

Model Y şirketin yeni kurtarıcısı olabilir.

Tamamı elektrikli crossover alanında Model Y‘nin şirketinin üzerindeki yükü alabileceği söyleniyor. Şimdiden crossover model için yüz binlerce talibin olduğu söylendi. Tesla bazı konularda biraz imaj kaybetse de Elon Musk’un bunu toparlayacağına eminiz.

Platform olarak, Model Y’nin imalat süreci Model 3 ile aynı alanda yapılacak. Tasarımsal açıdan bakıldığında seriler normalde de birbirlerine benzemekte. Far kısımlarındaki ufak farklarla Model Y’de kardeşi 3 ile benzer olacak.

Şirketin borsadaki hisselerinin değerlenmesiyle birlikte marka içerisinde çoğu sorun çözümlenmişti. Yani Tesla “şimdi saldırı zamanı” diyor.

Tesla Türkiye’ye yapacağı yatırımları askıya aldığını bildirdi!

S&S Motors’un Genel Müdürü Ferhat Albayrak, Tesla’nın ülkemize olan planlarını durduğunu bildirdi. Elon Musk’un Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile uydular üzerine yaptığı ziyaretin ardından, projelerinden bahsetmişti.

Bunlardan ilki “Tesla İstanbula Showroom açıyor” başlığı ile yayınladığımız, bayiliklerin geleceğinden söz etmiştik. Ondan öncesinde ise Musk, Türkiye’de olan Model Serileri için 10 farklı ile Super Charged istasyonlarının kurulumlarından söz etmişti.

Ancak ABD ile olan ilişkilerin kötüye doğru giderek, araçlara haddinden fazla ek vergi uygulamasıyla bir durgunluk dönemine girilmişti. O yüzden Tesla’nın belki de bundan sonra araç gönderemeyeceği söylendi.

Tesla’nın bayilik ve şarj istasyonu planlarından vazgeçmesinin vergilere bağlı olduğunu düşünürsek, bu süreç çok uzayacak gibi gözüküyor. Vergi oranları normale döndürülmediği sürece de Model 3 ve Model Y’yi ülkemizde göremeyeceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum