Yatırım yapmaya başla!

Tesla’nın Kompakt SUV’u Model Y’nin Üretimi Hakkında Detaylar Verildi!

Tesla'nın beklenen 4. ürünü Model Y'nin üretim tarihi kesinleşti.
Tesla’nın Kompakt SUV’u Model Y’nin Üretimi Hakkında Detaylar Verildi!

Tesla’nın ikinci çeyrek zarar açılması ve sürpriz şekilde ayrılan kurucu ortağı ardından, beklenen seri Model Y’nin üretim tarihi verildi. 4 ay önce tanıtılan ve teknik bilgilerinden söz edilen küçük SUV’un, 2020 yılında teslimatlarının yapılabileceği bildirildi.

Son dönemlerde Elon Musk’un yönetimle olan sıkıntıları ve araçların teslimatlarında yaşanan sorunlar nedeniyle, Tesla zorlu günler geçiriyordu. Model Y konusunda, aynı Model 3’teki gibi bekleme süresinin yaşanacağını biliyorduk. Detaylar haberde;

Model Y, Model X’in kompakt hali olarak çıkış yapacak.

Genel marka tasarım düzenine göre ilerletilen Model Y, minimalist bir biçimde ortaya çıktı. Model 3’ün yükseltilmiş karoseri olarak düşünebileceğimiz aracın, bu dakikaya kadar nerede üretileceği bile belli değildi.

2020 yılının sonbaharında düşünülen üretim için hazırlıklar başlatılmış. Fremont/Kaliforniya tesislerinde Model Y için birleştirme ön planları yapılmış. Her şey yolunda giderse Tesla, Model Y ile diğer serilerinden daha fazla kar edeceğini düşünüyor.

Tesla, “Model 3 ve Model Y arasındaki bileşenlerin üst üste binmesi nedeniyle, Model Y üretim tesislerinin geliştirilmesinde mevcut üretim tasarımlarından yararlanabileceğiz. Ek olarak, Model 3 maliyetini, Model 3’ten beklenen minimum maliyet primi ile yönetme konusunda ilerleme kaydediyoruz. SUV’ler için büyük pazar büyüklüğü ve daha yüksek ASP’ler nedeniyle, Model Y’nin Modelden daha karlı bir ürün olacağına inanıyoruz.” dedi.

Model Y’nin ilk üretim planları nasıldı, onları hatırlayalım.

Ortak platformla kusursuz üretim girişimleri planlayan Tesla, ilk olarak Model Y’yi Neveda’daki Gigafactory‘de inşa etmeyi düşündü. Bildiğimiz gibi bu fabrika, Panasonic ile ortak inşa edilen dünyanın en büyük batarya tesisi olarak kayıtlara geçti.

İkinci kısımda SUV aracın Çin’de üretimine karar verildi. Şangay’da yeni fabrika kuran Amerikalı marka, muhtemelen bunu Asya’nın yerel pazarı için düşündü. Öyle ki Çin’de çıkacak Model Y’ler şekil ve donanım açısından ABD’deki üretimden farklılıklar taşıyacak.

Standard Range, Long Range, Dual Motor AWD şeklinde versiyonlarla satılacak kompakt elektrikli SUV’un 39.000 dolardan başlangıç fiyatı olması kararlaştırılmıştı. Performans donanım paketlisi 61.000 dolara kadar çıkıyordu.

Dünyada iki tesiste üretilecek Model Y için 2020 yılının sonbaharı beklenecek. 1 sene kadar süre diliminde Tesla, Fremont’u hazırlarken, eş zamanlı olarak Çin tesisinde Model Y üretimi için düzenini kuracak!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum