Yatırım yapmaya başla!

Tesla Model X’e Takla Attırılamayacağını Kanıtlayan Test!

Tesla'nın elektrikli SUV'u Model X'in en zorlu kaza testi yayınlandı. Bu sefer güvenliği olduğu farklı bir test şekliyle gösterildi.
Tesla Model X’e Takla Attırılamayacağını Kanıtlayan Test!

Tesla’nın Model Serileri, en başta kendi olmak üzere Euro Ncap‘ın hazırladığı araç güvenliği test aşamalarından iyi dereceler almıştır. Ön kısımda motor olmamasına rağmen çarpışmalarda araçların bükülme ve gücü dağıtım oranları çok iyi olarak raporlanmıştı. Sizlere daha önce gösterdiğimiz Model X’in çarpışma testinde durum daha iyi anlaşılıyor. Tesla araçlarının sağlam olduğunu anlamış olsakta şirketin bir iddiası daha var! O da Model X’in kolaylıka takla atmayacağı. Sizce fazla özgüven kokuları gelmiyor mu?

Yıllardır X SUV’un taklamaya meğilli olmadığını söyleyen markası, bunun üzerine bir video yayınladı. Detaylarını aşağıda anlatacağız ama iç güdüsel olarak içerisinde farklı bir şey aranıyor. Buyurun Model X’in taklaya zorlanan videosuna beraber bakalım.

Tesla Model X Ağır Koşullarda Takla Attırılamıyor!

Platform üzerinde yan şekilde getirilen EV SUV, ortalama 20 – 30 km arasında bir hızla, takla attırılmak istenen zemine aniden bırakılıyor. Farklı videolarda takla atan bir arabanın kaza anında verdiği tepkileri baktığımızda, Tesla aracının normal olmadığını anlıyorum.

Bir otomobilin devrilmesi için bulunduğu zemin durumu da önemlidir. Kaygan mı yoksa sert mi? Çünkü kaygan bir asfalt yolda lastikler belirli bir yere kadar tutunacak yüzey bulamaz. Girinti ve çıkıntılar hariç!

Model X’in testi kum zemin üzerinde. Yani lastikleri anında tutarak, aracı anında yana yatma eğilimine sokmakta. Yapılan üç denemede de görülen tek şey Model X’in sol kapıları üzerine yatması. Asıl olması gereken ise bu hızlarda tavanı üzerinde durmasıdır.

Tesla Takla Attırılamayan Model X’in Sırrını Açıklıyor

Şirketin sırrını açıklayacak olursak; Model X’in yakıt sisteminin bataryalarla sağlanmasından dolayı, piller aracın altına eşit şekilde yerleştirilmiş. Ağırlık merkezi olabildiğince aşağıya konumlandırıldığından, Model X yan yatsa dahi takla pozisyonuna zor geçiyor.

Yinede belirli süratlerde yapılan bu test kafamızda fikir oluştursa da %100 takla atmayacak gibi bir durum söz konusu değildir.
Genel olarak Tesla kazalarını incelediğimizde mükemmele yakın koruduğunu gördük. En son 3 ay önce kaza yapan Model 3‘te sürücünün çok iyi korunduğunu naklen görmüştük.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum