Yatırım yapmaya başla!

Tesla Model X 130 Ton Ağırlığındaki Boeing 787-9’u Çekerek Rekor Kırdı!

Tesla'nın sunduğu Model X EV SUV'a kamyonlar hafif gelmiş ki tonlarca ağırlığa sahip Boeing'i çekerek adını tarihe yazdırmış.
Tesla Model X 130 Ton Ağırlığındaki Boeing 787-9’u Çekerek Rekor Kırdı!

Otomobil üreticileri araçlarının güç gösterilerini dünyanın en büyük kütlelerine sahip araçları olan uçakları çekerek göstermeye çalışırlar. Avustralya’da gerçekleştirilen etkinlikle, Qantas Havayolları‘nın sahip olduğu Boeing tipi uçağı çekerek  Guinness Dünya Rekoru Kitabı‘na Model X yazıldı. Yüzlerce tonu bulan uçak çekme denemesini Porsche de yapmıştı ve Cayenne’de rekora adını yazdırmıştı.

Daha önceden çekme dışında bir de hız konusunda bir yarış vardı. Onun videosunu aşağıda ayrıca vereceğiz. Hız kapışmasında, sahnelerde Model S vardı ve inanılmaz performansı göze çarpmıştı.

Tesla Model X P100D Zorlanmadan Uçağı Çekebilmiş

Melbourne‘de gerçekleşen deneme ortamında 130 tonluk uçak 300 metre çekilecekti. Seri üretim bir EV aracının Boeing  787 – 9 tipine demirle bağlanarak sürüklemesi istenmiş. Genel görüntü garip gelse de Tesla ürettiği güçlerin ifadesini bu şekilde yansıtıyor.

Porsche tam tersine dizel bir motorla gücünü ortaya koymuş ve twin turboşarj dizelinin nasıl bir tork üretimi içerisinde olduğunu göstermişti. Buradan basit gibi gözükse de araç parçalarının mukavemeti de yapılan eyleme karşı dayanaklıklı olması gerekmektedir.

Tesla’nın Model S vs Uçak Kapışması da Son Derece Heyecanlıydı

Daha tam olarak saptanamayan elektriğin gücü, otomobillere girmesiyle çok farklı bir hal aldı. Özellikle en büyük hacimli benzinli araçlar geçmek için resmen motor patlattılar.

En yakın Model S – Dodge Demon drag yarışında bunu yaşadık. Zaten en baştan uçakla yarışabilen bir otomobile karşı kimsenin şansı olmayacağı baştan söylenmiş.

Qantas Havayolları’da Olaya Hayretle Bakmış

Dünyamız yeni yeni EV araçlara ısınmaya başlamışken bu gösteri belli bir doygunluğa ulaştıracaktır. Havayolu şirketi, “Hiçbir zaman bir yolcu uçağı, elektrikli bir yolcu aracına bağlanmadı. En azından bugüne kadar.” şeklinde olayı açıkladı. Karşılaştırması yapılan yolcu araçlarının biri 236 kişiyi aynı anda taşırken bir diğeri 5 ile7 kişi taşıyabiliyor.

Fizik biliminde ne derler bilemiyorum ancak Model X sadece 2.5 ton ağırlığında. Boeing 14.500 km menzile sahipken, Tesla SUV’da bu rakam 565 kilometre. Şahsi görüşüm böyle bir gösteriyi düşünmek, hazırlamak ve en önemlisi buna cesaret gösterilmesine büyük bir olay olarak bakılabilir. Yani “Tesla batıyor” diyenlere de güzel bir karşılık oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum