Paylaşım

Tesla Model X’e 4×4 Dakar Yorumu!


 

Tesla'nın falcon kapılı SUV'u Model X'e tam donanımlı off road aracı yorumu yapılmış. Dakar Rallisi mantığı üzerine çizilen Model X, böylece en kışkırtıcı hale dönüştürülmüş. İşte detaylar...

Tesla, tarihini öne aldığı Model 3 ile beraber elektrikli yol otomobilleri serilerini büyük hızla tamamlıyor. Şirketin ihtiyacı olan “crossover” bir model de, 2012 yılında tanıtımı yapılarak 2015 yılında Model X olarak satışlarına başlanmıştı. Tesla ileri teknoloji elektrikli motorunu aktardığı 4×4 martı kanatlı Model X’e bir tasarımcı Dakar aracı grafikleri yüklemiş.

Konsept görüntülerde ve yapıda en son Renault Zoe E Sport ile Formula E’nin yol versiyona geçişini görmüştük. Zaten dünyada eksik kalan kısmda, çöl ve zorlu arazilerin patronu olacak bir elektrikli SUV modeliydi! Şimdi ki en net soru şu: Elon Musk’un kafasında kurduğu son uçuk fikir projesi gördüğümüz Model X Dakar olabilir mi?

Model X’in kışkırtıcı görünümü, Dakar yorumu ile birlikte vahşiye dönüştürülmüş. Sağlam bir tampon, çeki vinci ve fazladan elektrik gerektiren dişli lastikler…

Yapılan tasarımın diğer kısmında tavana yerleştirilen Led grubu, çatı sepeti ve çamur görünümlü boya tonu var.

Peki 1 ileri şansımanlı ve 5.1 saniyede kalkış yapan Model X’e sizce fazladan bir güç gerekli midir? Bence bu aracın çıkacağını varsayarsak, fazladan bir tane elektrikli motor ve bataryaya ihtiyaç duyacaktır!

Model X’in zorlu Dakar Ralli‘sine hazırlama biçimi havalı duruyor. Duruşu gerçekçiliği oldukça iyi yansıtsa da Tesla’nın bundan önce düşünmesi gereken fazlaca işinin olduğunu herkes biliyor. Geçen günlerde Model 3’ün tanıtımı ile dünyanın en büyük batarya fabrikası Gigafactory‘nin ilerlemesi için ne kadar çok kafa patlatıldığını görmüştük.

Model X’in Dakar yorumu başarılı olmakla birlikte, düşünce yönünün ağır arazilere kadar gittiğini de görmüş olduk. Bu segmentin kralları olan Toyota ve Mitsubishi‘nin yanına belki de ileride Tesla X Dakar’da gelir!

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın