Yatırım yapmaya başla!

Tesla’nın Güncellediği Model S ve Model X’e Yeni Takviyeler!

Tesla, araçlarındaki menzil rakamlarını artırmak için Model S ve Model X'e bazı güncellemeler getirmiş.
Tesla’nın Güncellediği Model S ve Model X’e Yeni Takviyeler!

Tamamı elektrikli araçların öncüsü Tesla, ilk üretim otomobili Model S ve SUV Model X üzerinde farklı gelişmeler yaptığını duyurdu. Güncellenen serilerin menzillerinin artırıldığı söylendi. Alternatif yakıt türünün hızlı çıkışlarının ardından hesaplaması zor konulardan birisi de şarjlarıydı. Ülkeler ve firmalar hızlı şarj istasyonları için binlerce noktada kurulum yapsa da yeterli olduğuna dair tam sonuç çıkartılamıyor.

Günümüz ortalamasında elektrikli otomobillerin pilleri 300-450 km arasında menzil sunabiliyor. Tesla konuda öncü olsa da Jaguar-Land Rover ve Audi, Amerikalı markanın değerlerine ulaşabiliyor. Öncülük hissiyatını kaybetmeyen şirket de sedan ve SUV aracında biraz daha geliştirilmiş motor ve pillerini gösteriyor.

Genel vurgu aslında menzil olsa da elektrik motordaki değişimler işin merkez noktası.

Tesla’nın güncel Model S ve Model X’e koyacağı EV ünitelerin tanımı; silisyum karbür güç elektroniği, daha iyi yağlama sistemleri ve sabit mıknatıslı senkron relüktans motoru olarak geçmekte. Yapılan teknolojik ilerlemenin sonucunda güç ve tork değerlerinde artış gözlenmiş.

İyileştirilen değerlerle birlikte menzil artışı da olduğu söylendi. “Standart” ve “Uzun Menzil” versiyonlarda 60 km‘ye kadar menzilin artış gösterdiği söylendi. Amerikan EPA’ya göre Long Range Model S ve Model X’in sırasıyla 370 mil (592 km) ve 325 mil (520 km) yapacağını iddia ediyor.

Belli olmayanlar arasında Avrupa WLTP döngüsünde ne yapacağı. Jaguar I-Pace 298 mil (476 km) EPA aralığına sahip. WLTP’de bu rakam 234 mil (374 km) olarak geçiyor. Audi e-Tron’da 248 mil (396 km) WLTP, 204 mil (326 km) değerine sahip.

Tesla yeni hızlı şarj düzeneğini ilk Model S ve Model X’te kullanacak.

Yeni araç şarj tipiyle pil dolumları daha hızlı yapılacak. V3 tipi SuperCharger‘dan 200 kW, V2 Supercharger’la 145 kW enerji ile şarj edilebilecek. Güncellemelerin devamında ise süspansiyonlar yer alıyor. Yol yüzeyi, sürüş stili ve hızın durumuna göre daha iyi ayarlamalar yapabilen sistem entegre edilmiş.

Şirketin “Performans” Model S ve Model X’in Ludicrous Mod için istediği 11.000 dolarlık ekstra ücrete ücretsiz olarak modellerle geliyor. İlk güncelleme yapılan seride bu hafta inşa edilerek satışa çıkartılacak.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum