Yatırım yapmaya başla!

Tesla Model Serilerinin Otonom Sürüşünü “İnsansız” Moda Alıyor!

Elektrikli otomobillerle beraber otonom sürüşlerin de en gözde firması olan Tesla, araçlarındaki yapay zekayı daha ileri safhaya taşıyor. İşte detaylar...
Tesla Model Serilerinin Otonom Sürüşünü “İnsansız” Moda Alıyor!

Dünyanın en teknolojik otomobillerine sahip olan Tesla, tek yönlü değil birden çok alanda lider. Söz sahibi otomotiv markalarına göre daha çok yeni olmasına rağmen, çağın ünitesi olan elektrik motorlu otomobilleri yaparak zirve konumunda ilerliyor.

3 milyon $ değerindeki Bugatti Chiron‘un bile kalkışlarda çaresiz kaldığı Roadster spor arabasıyla, altta kalan rakiplerine daha fazla fark atmıştı. Tesla’nın geçenlerde portakalla kandırılan otomatik sürüş asistanında neler yapılacak bakalım!

Bildiğimiz gibi firmalar artık otonom sürüşlerin üst seviye testlerini yapmaya başladı.

Toyota – Lexus tarafından geliştirilen otonom kullanımlar Lidar gibi sistemlerle destekleniyor ve algılıyıcı yetenekler araçlarda artırılıyor. Ancak Mercedes, Audi vb. firmalar yarı otonomu araçları üzerinde denerken Tesla, zaten en gelişmiş sensörleri ile Model serilerini kendi kendine götürebiliyordu. İnsansız sürüş pozisyonunu bir üstte taşımaya çalışan Tesla, tıpkı NVidia’nın bizlere sunacağı 5. seviye sürücüsüz moda geçmeye hazırlanıyor.

Amerikan yasaları tam olarak otonom araçların önünü açmış değil.

Sanırım kullanım izni 3. seviyeye kadar. Tesla, level atlamak amacıyla Model serilerinde kendi kendine gidişi artık en uzun mesafeyle, Amerika sınırlarında yapmak istiyor.

Yani buradan anlamamız gereken; Tesla’nın bu işi sürücüsüz ve kontrolün sadece otomobilde olacak şekilde yapmak istemesidir! Bunun da teknolojide karşılığı işte 5. seviye otonom oluyor.

Peki Tesla “ben bunu yapacağım” sözlerini neye dayanarak söylüyor.

Aklımıza gelen tek şey; Elon Musk Amerikan hükümetine olaya ne kadar hakim olduğunu ve bir ilk olarak Amerika’yı baştan sona otonom araçlarla geçmek isteceğinden bahsedecektir.

Bence artık yapay zekalı arabalara güvenilmesinin zamanı geldi. Daha düne kadar otomatik park özelliği olan arabalara hayranlıkla bakarken, bugün otomobillerin kendi kendine gittiğini görüyoruz. Ve Elon Musk açık bir dille bu olayı 2018 yılı içerisinde gerçekleştireceğinden bahsetti. Bence Amerika, Tesla’nın yapay zeka sistemini en karışık ve komplike yollarda denemesine izin verecek!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum